İçeriğe atla

"Kolomb öncesi Amerika" sayfasının sürümleri arasındaki fark

[[Amerika yerlileri]]nin dilleri [[Joseph Greenberg]] (1915-2001) tarafından ilk olarak 1960 yılında kurgulanan daha sonra 1987 yılında da revize edilen sınıflandırmaya<ref>Joseph H. Greenberg & Merritt Ruhlen (2007), [http://www.merrittruhlen.com/files/AED5.pdf An Amerind Etymological Dictionary], Department of Anthropological Sciences, Stanford University, 2007</ref> göre birbiriyle akraba olmayan üç ayrı kökte toplanır. Eskimo-Aleut dilleri dışında kalan Na-Dene dilleri ile Amerind dillerini konuşan Amerika yerlileri [[Kızılderili]] ortak adıyla anılırlar.
 
:'''I. [[Eskimo - Aleut dilleri]]''': Amerika'ya en son (yaklaşık 10.000 önce) gelen [[Eskimo - Aleut halkları]] tarafından konuşulan Asya (Kuzeydoğu Sibirya) kökenli diller. MS 1000 yılında oluşan [[Thule kültürü]] günümüzdeki [[İnuit halkları]]nın atalarıdır.
 
:'''II. [[Na-Dene dilleri]]''': Amerika'ya Eskimolardan önce gelen halklarca konuşulur. Asya ([[Kuzey Sibirya Ovası]]) kökenli olduğu 2008 yılında uzman dilcilerce teyid edilen tek Kızılderili dilleri budur. Daha önce bu grupta yer alan Haydaca, şimdi grup dışında izole bir dil olarak sınıflandırılmaktadır. Asya'da Orta Sibirya'da sıkışıp kalan [[Yenisey dilleri]] ile Kuzey Amerika'daki Na-Dene dilleri birlikte günümüzde [[Dene-Yenisey dilleri]] adı altında sınıflandırılmaktadır.
48.025

değişiklik