İçeriğe atla

"Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k
[[Dosya:KoelnTriangle von der Hohenzollernbrücke.jpg|thumb|Kurumun [[Köln]]'deki merkezi]]
'''Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı'''<ref>[http://web.shgm.gov.tr/kurumsal.php?page=uluslararasiKuruluslar&id=3 EASA (Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı)] Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü. Erişim: 17 Ağustos 2012.</ref> ('''EASA'''), Avrupa Birliği'nin sivil havacılık güvenliği çerçevesinde oluşturduğu ve 2010 itibariyle [[JAA]]'nın ([[Müşterek Havacılık Otoriteleri]]) yerini alan girişimidir. EASA kısaltması, İngilizce '''European Aviation Safety Agency''' kavramınınifadesinin akronimidirkısaltmasıdır.
 
EASA, 15 Temmuz 2002 tarihinde hizmete geçmiş ve Avrupa hava sahasıyla ilgili bir güvenlik kurumudur. Merkezi [[Almanya]]´nın [[Köln]] şehrindedir ve tüm üye uluslardan yaklaşık 300 görevli <ref>http://www.easa.europa.eu/home/aboutus_en.html</ref> çalıştırmaktadır. ABD´de bulunan [[Federal Aviation Administration|FAA]]'ya benzer şekilde, [[Avrupa]] hava sahası içinde, hava ve havacılıkla ilgili her türlü hava aracı, uçuş, üretim, müdahale, etkinlik ve geçerli güvenlik mevzuatların takibi ve uygulanmasını kontrol edip uçuş ve yer güvenliğini sağlamaktır.
 
== Pilot lisansları ==
 
2012 yılından itibaren, daha önceleri JAA tarafından verilen [[JAR-FCL|lisanslar]] EASA tarafından verilmeye başlanmıştır.
 
1.332.802

değişiklik