"Erich von Falkenhayn" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
diğer bilgiler ve kaynakça eklendi
k (Bot: Ekleniyor: eo:Erich von Falkenhayn)
(diğer bilgiler ve kaynakça eklendi)
|bağlılığı=[[Dosya:Flag of Prussia 1892-1918.svg|23px]] [[Prusya Krallığı]]<br />{{bayraksimge|Alman İmparatorluğu}} [[Alman İmparatorluğu|Alman İmp.]]<br />{{bayraksimge|Osmanlı İmparatorluğu}} [[Osmanlı İmparatorluğu|Osmanlı İmp.]]<br />
|hizmet_yılları= [[1880]] - [[1918]]
|rütbesi=Piyade Generali
|komuta_ettikleri=[[Prusya Krallığı]] [[Savunma Bakanı]]<br />[[Alman İmparatorluğu]] [[Genelkurmay Başkanı]]<br />[[9. Ordu (Almanya)|9. Ordu]]<br />[[10. Ordu (Almanya)|10. Ordu]]
|birimleri=
'''Erich von Falkenhayn''' (d. [[11 Kasım]] [[1861]]; Burg Belchau, [[Batı Prusya]] - ö. [[8 Nisan]] [[1922]]; [[Schloss Lindstedt]], [[Brandenburg]]), [[Prusya Krallığı]], [[Alman İmparatorluğu]] ve [[Osmanlı İmparatorluğu]]'nun askeri.
 
==İlk yılları==
[[I. Dünya Savaşı]]'nın başında [[Prusya]] Devleti Harbiye Nazırlığı ve daha sonra Almanya Genelkurmay başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı sırasında [[Verdun Savaşı]]nı kaybetmiş, [[Romanya]]'daki Ordu Komutanlığı esnasında ise zafer kazanmış, mağrur ve inatçı bir komutandı.
Erich von Falkenhayn, [[Prusya Eyaleti]]'nde [[Graudenz]] yakınındaki [[Burg Belchau]]'da doğdu. 1896 ve 1903 yılları arasında Çin'deki [[Qing hanedanı]]'nda hizmet etti ve [[Boxer İsyanı]] sırasında aktif görevde bulundu. Daha sonra, Ordu'da giderek artan rütbesiyle, [[Brunswick]], [[Metz]] ve [[Magdeburg]]'a gönderildi. 1913 yılında, Prusya Savaş Bakanı oldu. [[Saraybosna]]'da [[Arşidük Franz Ferdinand]]'a suikast gerçekleştitilmesinde ve [[I. Dünya Savaşı]]'nın oluşmasının önemli oyuncularından biri olarak görev yapmıştır.
 
==I. Dünya Savaşı'nda==
[[7 Mayıs]] [[1917]] günü [[İstanbul]]'a geldi. Suriye ve Irak'ta bir inceleme yaptıktan sonra görevi kabul ettiğini hükümetine bildirdi. Almanya İmparatoru II.Wilhelm, [[5 Haziran]] [[1917]]'de General Erich von Falkenhein'ın [[Yıldırım Ordular Grubu]] Komutanlığına tayinine ait kararı imzaladı.
Falkenhayn, 14 Eylül 1914 tarihinde [[Marne Savaşı]] sonrasında Alman Ordusu Genelkurmay Başkanı olarak [[Helmuth Johann Ludwig von Moltke]]'nin yerine getirildi.
 
[[I. Dünya Savaşı]]'nın başında [[Prusya]] Devleti Harbiye Nazırlığı ve daha sonra Almanya Genelkurmay başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı sırasında [[Verdun Savaşı]]nı kaybetmiş,kaybetmiştir. Falkenhayn ardından Transilvanya Dokuzuncu Ordu komutasını devraldı ve Ağustos ayında [[August von Mackensen]] ile [[Romanya]]'dakiya Ordukarşı Komutanlığıortak esnasındabir isesaldırı zaferbaşlattı. kazanmış,Falkenhayn'ın mağrurgüçleri vedört inatçıay'dan az bir komutandısüre içinde Romanya'nın başkenti [[Bükreş]]'i ele geçirdi.
Mayıs 1917'den itibaren Falkenhein'a ayda 200.000 Türk altını tahsis eden Almanya, Yıldırım Harekatı için 5 milyon altın lira harcamaya hazırdı.
 
Bu başarının ardından, Falkenhayn, sonra da Türk-Filistin askeri komutasını almak için Osman Devletine gitti. [[7 Mayıs]] [[1917]] günü [[İstanbul]]'a geldi. Suriye ve Irak'ta bir inceleme yaptıktan sonra görevi kabul ettiğini hükümetine bildirdi. Almanya İmparatoru II.Wilhelm, [[5 Haziran]] [[1917]]'de General Erich von Falkenhein'ın [[Yıldırım Ordular Grubu]] Komutanlığına tayinine ait kararı imzaladı.
Tabii bütün bu paralar Türkiye'nin hesabına borç olarak yazılıyordu. Almanyanın gelecekteki emperyalist çıkarlarına hizmet etmek üzere gönderilen bu altınlardan bir kısmını [[Mustafa Kemal]]'i yanında tutmak amacıyla ona gönderdi. Fakat Mustafa Kemal bu altınları bağlı bulunduğu ordunun kayıtları altına aldırdı ve bunları iaşe giderlerinde kullanmak üzere teslim etti. General Falkenhayn'ın emrinden çıktığında ise karşılıklı imzaladıkları tutanağı geri istedi ve ona bu yolla verdiği rüşveti belgeletmiş oldu.{{fact}}
 
Mayıs 1917'den itibaren Falkenhein'a ayda 200.000 Türk altını tahsis eden Almanya, Yıldırım Harekatı için 5 milyon altın lira harcamaya hazırdı. Tabii bütün bu paralar Türkiye'nin hesabına borç olarak yazılıyordu. Almanyanın gelecekteki emperyalist çıkarlarına hizmet etmek üzere gönderilen bu altınlardan bir kısmını [[Mustafa Kemal]]'i yanında tutmak amacıyla ona gönderdi. Fakat Mustafa Kemal bu altınları bağlı bulunduğu ordunun kayıtları altına aldırdı ve bunları iaşe giderlerinde kullanmak üzere teslim etti. General Falkenhayn'ın emrinden çıktığında ise karşılıklı imzaladıkları tutanağı geri istedi ve ona bu yolla verdiği rüşveti belgeletmiş oldu.{{fact}}
{{CommonsKat|Erich von Falkenhayn}}
 
Aralık 1917'de fethedilen [[Kudüs]]'ü İngiliz General [[Edmund Allenby]]'den geri alınmasında başarısız oldu.
{{Alman-asker-taslak}}
 
Şubat 1918 yılında, Falkenhayn, Belarus Onuncu Ordu komutanı oldu. 1919 yılında ordudan emekli oldu ve malikanesine çekildi.
{{DEFAULTSORT:Falkenhayn, Erich Von}}
Burada çok sayıda savaş, strateji kitapları ve otobiyografisini yazdı. Savaş anıların "Genel Merkezinde Kritik kararlar" olarak İngilizce tercüme edilmiştir.
<!--
[[Category:German military personnel of the Boxer Rebellion]]
[[Category:German military personnel of World War I]]
[[Category:German military writers]]
[[Category:German nobility]]
 
Erich von Falkenhayn [[Potsdam]] yakınlarındaki Schloss Lindstedt'de 1922 yılında öldü.
[[Category:Prussian Ministers of War]]
[[Category:Prussian generals]]
[[Category:Prussian politicians]]
 
[[Category:People from Grudziądz]]
[[Category:People from the Province of Prussia]]
 
[[Category:Recipients of the Military Order of Max Joseph]]
[[Category:Recipients of the Pour le Mérite (military class)]]
 
==Kaynakça==
[[Category:Field Marshals of the Ottoman Empire]]
* ''Erich von Falkenhayn'' İngilizce Wikipedia maddesi
-->
 
{{CommonsKat|Erich von Falkenhayn}}
 
{{Alman-asker-taslak}}
 
{{DEFAULTSORT:Falkenhayn, Erich Von}}
 
[[Kategori:1861 doğumlular]]
[[Kategori:1922 yılında ölenler]]
[[Kategori:Alman generaller]]
[[Kategori:I. Dünya Savaşı'nda Alman askerler]]
[[Kategori:Boxer Ayaklanması]]
[[Kategori:Ölmüş insanlar]]
35.754

değişiklik

Gezinti menüsü