İçeriğe atla

"Keşf" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
*Keşf-i manevi: Hakikatlerin soyut yüzünün görülmesi olarak ya da bir başka deyişle, eşya ve olayların ardındaki anlamı idrak etme olarak ifade edilir. Bu, [[neo-spiritüalist]] terminolojideki, [[sezgi]] ve gözlemlerle [[olayların dili]]nden anlayabilme becerisine yakın anlamdaki bir keşftir.
*Keşf-i muhayyel: Haberci [[rüya]]larda görülenlerin insanın hayal gücünün kendine göre bir biçim vermesi (-buna Parapsikolojide [[renkli cam etkisi]] denir-) gibi birtakım nedenlerle asli ve özgün hallerini koruyamamış, çeşitli değişikliklere uğrayarak zihne gelmiş oldukları için yoruma gerek duyan keşf.
*Keşf-i mücerred: İnsanın hayal gücü tarafından değişikliğe uğratılmadan gelen ve aynen görüldüğü biçimde gerçekleşen haberci rüyaları ifade eden keşf.
*Keşf-i havatır: İnsanın zihnine gelenleri ya da kalbinden geçenleri araştırması ve bunlardan hak olanları (doğru olanları) batıl olanlardan ayırt etmesi. Bu, neo-spiritüalizmdeki, [[vicdan]] sesini [[nefsaniyet]]in sesinden ayırt etmeye yakın anlamdaki bir keşftir.
*Keşf-i zamair: Bir velînin başkalarının kalbinden ve zihninden geçenleri bilmesi. Bu yetenek [[parapsikoloji]]de “[[düşünce okuma]]” adı altında incelenmektedir.
28.749

değişiklik