"Tahrif" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1.071 bayt çıkarıldı ,  7 yıl önce
k
85.102.208.92 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Peykbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
k (85.102.208.92 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Peykbot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Amin Ahsan Islahi dört çeşit Tahrif olduğunu yazar.<ref>Amin Ahsan Islahi, Tadabbur-i-Qur'an, ikinci baskı., 1. kitap, (Lahor: Faran Foundation, 1986), s. 252</ref>
 
a-* Kasti bir şekilde, yazılanları tamamiyle farklı bir şekilde yorumlamak. Kelimenin söyleniş tarzını, anlamını büsbütün değiştirecek şekilde telaffuz etmek. Örnek: مروه sözcüğü ‘موره’ ya da ‘موريا’ şeklinde değiştirilmişti.
b-* Orijinal anlamını baştan aşağı değiştirecek şekilde, metinden bir cümle veya söylev eklemek ya da çıkartmak Örneğin İslamiyet’e göre, hiç kimse [[İbrahim]]’in [[Kâbe]] ile bir ilişkisi olduğunu ispat edemesin diye, Yahudiler Peygamber’in göç olayını tamamen değiştirmişlerdir.
 
c-* İki anlamı olan bir kelimeyi, konuyla ilgisi olmayan anlamına uygun olarak tercüme etmek. Örneğin Arapçadaki ‘ابن’ sözcüğünün karşılığı [[İbranice]]ye “oğlu” olarak tercüme edilmişti, oysa aynı sözcük “hizmetkâr” ve “köle” anlamlarına da gelir.
Örnek: SPORDA ŞİDDET VE DÜZENSİZLİĞİN ÖNLENMESİNE DAİR KANUN
d-* Sırf çelişki yaratmak ya da konuyu tamamen değiştirmek için apaçık ortada olan bir konu hakkında ortaya sorular atmak.
 
Kanun No. 6222(tahrifsiz)
Şike ve teşvik primi
''MADDE 11 – (1) Belirli bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, beş yıldan oniki yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılır. '''Kazanç veya sair menfaat temini hususunda anlaşmaya varılmış olması halinde dahi, suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur'''.''
 
PFDK gerekçeli kararlarında Madde 11 - de şike suçu tanımı (tahrifli)
''2- Maddi Kazanç veya Sair Menfaat temini,
"Müsabaka Sonucunu Etkileme" suçu olarak adlandırılan, müsabaka sonucunu etkileme
suçu ceza yargılaması anlamında mutlak surette " kazanç veya sair menfaat temini " zorunluluğu
taşımaktadır. '''Maddi kazanç veya sair menfaatin taraflar arasında el değiştirdiğinin ispatlanmış olması
gerekmektedir. Maddi kazanç veya sair menfaatin '''taraflar arasında el değiştirmiş olması''' gerekmektedir.'''
''
 
b- Orijinal anlamını baştan aşağı değiştirecek şekilde, metinden bir cümle veya söylev eklemek ya da çıkartmak Örneğin İslamiyet’e göre, hiç kimse [[İbrahim]]’in [[Kâbe]] ile bir ilişkisi olduğunu ispat edemesin diye, Yahudiler Peygamber’in göç olayını tamamen değiştirmişlerdir.
 
c- İki anlamı olan bir kelimeyi, konuyla ilgisi olmayan anlamına uygun olarak tercüme etmek. Örneğin Arapçadaki ‘ابن’ sözcüğünün karşılığı [[İbranice]]ye “oğlu” olarak tercüme edilmişti, oysa aynı sözcük “hizmetkâr” ve “köle” anlamlarına da gelir.
 
d- Sırf çelişki yaratmak ya da konuyu tamamen değiştirmek için apaçık ortada olan bir konu hakkında ortaya sorular atmak.
 
== Tahrifin tarihçesi ==
=== İslamiyet’in ilk yüzyıllarında tahrif ===
43.738

değişiklik

Gezinti menüsü