İçeriğe atla

Park Chan-wook: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
Değişiklik özeti yok
Değişiklik özeti yok
| resim = Park Chan-wook at San Diego Comic-Con 2009.PNG
| resim_boyutu = 200px
| başlık = Güney Koreli Yönetmenyönetmen ve Senaristsenarist.
| doğum_tarihi = [[23 Ağustos]] [[1963]]
| uyruk =
 
== Hayatı ==
Ülkesinde en popüler film yönetmenlerinden biri olan Park Chan-wook (박찬욱) (d. [[23 Ağustos]] [[1963]]) "vengeance üçlemesi" ile uluslararası alanda da tanınan yönetmenler arasına katılmıştır. Üçleme 2002'de çektiği Sympathy for Mr. Vengeance ile başlamış ve 2005 yılında Sympathy for Lady Vengeance ile tamamlanmıştır.
 
Ülkesinde en popüler film yönetmenlerinden biri olan Park Chan-wook(박찬욱) (d. [[23 Ağustos]] [[1963]]) "vengeance üçlemesi" ile uluslararası alanda da tanınan yönetmenler arasına katılmıştır. Üçleme 2002'de çektiği Sympathy for Mr.Vengeance ile başlamış ve 2005 yılında Sympathy for Lady Vengeance ile tamamlanmıştır.
 
Park Chan-wook [[Seul]]'de büyümüş ve Sogang Üniversitesinde felsefe tahsili yapmıştır. Üniversitede 'Film Gang' denilen sinema klubünü kurmuş ve çağdaş sinema üzerine çok sayıda makale kaleme almıştı. Vertigo filmini gördükten sonra film yapmaya karar vermiş ve mezuniyetinden sonra dergilere filmler üzerine makaleler yazmış, Kkamdong of Yu Yeong-Jin gibi filmlerde yönetmen yardımcılığı yapmıştır.
[[Kategori:Seul doğumlular]]
[[Kategori:Güney Koreli film yönetmenleri]]
[[Kategori:Koreli film yönetmenleri]]
[[Kategori:Koreli senaristler]]
<!--
[[Category:South Korean film producers]]
Anonim kullanıcı