"Antik Roma yolları" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
k (r2.7.3) (Bot: Ekleniyor: sh:Rimski putevi, uk:Римські дороги; kozmetik değişiklikler)
{{tashih}}
[[Dosya:PompeiiStreet.jpg|thumb|right|250px|[[Pompeii]]'deki bir antik Roma sokağı]]
[[Dosya:Metopa Columna lui Traian Constructie drum.jpg|thumb|250px|right|[[Roma]]da Trajan'in Sütunu anıtında yol yapımı gösterimi.]]
 
'''Antik Roma yollariyolları''' [[Roma İmparatorluğu]]'nun buyuyupbüyüyüp gelismesindegelişmesinde zorunlu bir unsur olmusduolmuştu. Bu yollar nedeniyle RomalilarRomalılar ordulariorduları iciniçin emniyetle ve hizlahızla buyukbüyük alanlar icindeiçinde hareket alanialanı saglamislardirsağlamışlardır. Bu yollar ayniaynı zamanda haberlesmehaberleşme iletisimve iletişim iciniçin elzem olmuslardirolmuşlardir. Iktisadiİktisadi bakimdanbakımdan ise antik Roma yollariyolları Roma yiyecek ve emtia ticaretinin gelismesindegelişmesinde ve cokçok genisgeniş bir alanda Roma mallarininmallarının yayilipyayılıp dagiltiladağıtılabilmesini bilmesine yol acmistirsağlamıştır. Roma imparatorluguİmparatorluğu'nun en paralakparlak zamanlarindazamanlarında antik Roma yollariyolları agiağı 85.004 km. ik karayollarinikarayolunu kapsmaktaydikapsmaktaydı ve 372 baglantidainbaglantıdan olusmaktaydioluşmaktaydı.
 
Latince ''viae'' adi verilen antik Roma yollarinin yapimi askeri, ticari ve siyasal nedenlerle gerekmis ve Romalilar bu yollar ag sistemini yapip ve sonra bakimini saglamakta buyuk deneyim kazanmislardir. Antik Roma yollari bir mahallden diger mahalle asker ve askeri malzeme tasimak icin yapilmakla beraber bu yollar ana tasit olarak atli araba icin yapilmisti. Roma askeri lejyonlari bu yollar nedeniyle cabuk ve emniyetli olarak ulke icinden Roma sinirlarina gidebilmekte idiler. Boylelikle bu yollar imparatorlugun emniyetini nve istikrarini saglamak icin en buyuk unsur olmuslardir. Diger taraftan Orta Caglara girmeden Roma Impartorlugu'nun cokusune de bir amil olmuslardir Romalilarin dusmanlari olan babbar kavimler bu yollardan Roma topraklarina gelip yerlesip idaresini ellerine gecirmislerdir. Roma imparatorlugu'nun ortadan kalkmasi ile birlikte bu yollarin cogu bin, iki bin yil ayni guzergahtan iletisimi saglamaya devam etmislerdir.
1.211.966

değişiklik

Gezinti menüsü