İçeriğe atla

Sadullah Sadi Efendi: Revizyonlar arasındaki fark

(yeni)
 
==Hayatı==
 
[[Daday]], [[Kastamonu]]'da dogmusturdoğmuştur. BabasiBabası Ilİl Isaİsa CelebiÇelebi'dir. BabasiBabası Istanbulİstanbul'a gelip Aksaray'da bulunan Murad PasaPaşa Camii'ne hoca olmusolmuş ve oglunuoğlunu da Istnabulİstnabul'a birlikte getirmistirgetirmiştir. Sadullah Sadi Efendi Istanbuklİstanbükl'da medrese tahsili alipalıp onceönce EDirne"Başçı Taslikİbrahim Efendi Medresesi", sonra IstnabulEdirne "Taşlık Medresesi", daha sonra sda İstnabul'da "Mahmut pasapaşa Merderesesi" ve "SultaniSultanı Medresesi"'nde muderrislermüderrilik yapipyapıp sonra Sahn medrese muderrisimüderrisi olmusturolmuştur. 1522'de Istanbulİstanbul KadisiKadısı gorevinegörevine getirilmistirgetirilmiştir.
 
16271527'de "Molla KabizKabız Meselesi"'ne karismitirkarışmıştır. Molla KabizKabız Iranİran'dan glemisgelmiş ve Isaİsa'ninnın butunbütün peyhamberlerden ustunüstün olduguolduğu iddiasiniiddiasını yapipyapıp bunu Kuran ayeetleri ile kanitmayakanıtmaya kalkismistikalkışmıştı. Bu Suni ulemaninulemanın ilgisini cekipçekip Molla KabizKabız tutuklaniptutuklanıp iki kazasker onundeönünde yargilanmayayargılanmaya getirlldigetirllmistir. Molla KabizKabız bu yargilamadayargılamada kendi teorisini uzun uzzunüzzun anlatianlatmis ise de yargicyargıç olan iki kazasker bunlara hichiç biraldırış sekildeetmeden ve karilikkarşılık ve yanityanıt vermeden onu idama mahkum ettileretmişlerdir. BUBu yargilamaiyyargılamaıy PadisahPadişah [[I. SuleymanSüleyman]] sahsenşahsen izlemistiizlemişti ve bu kisakısa yargilamadanyargılamadan hoslamamistihoşlamamıştı. Onun verdigiverdiği emirle etrtesiertesi gungün SeyhulislanmŞeyhülislanm KemalpasazadeKemalpașazade [[Ibnİbn-i KKemalKemal]] Efendi ve istanbul KadsiKadsı [[Sadullah Sadi Efendi]] yargisyargıç olarak Molla Kabiz'i yeniden yargilamayayargılamaya koyuldiularkoyuldular ve gayet detaylidetaylı ve rasyinelrasyonel bir sekildeşekilde Molla KsabizKabız'inın savlarinisavlarını birer birer curuttulerçürüttüler. Molla KabizKabız batilbatıl inancdaninançdan donmesidönmesi iciniçin uyarildiysauyarıldıysa da o inancindaninancından donmeyeceginidönmeyeceğini bildirince idama mahkum edilip boynu vuruldu.<ref>SakaogluSakaoğlu, Necdet (1999) ''Bu MulkunMülkün SultanlariSultanları'', Istanbulİstanbul:OglakOğlak YayinlariYayınları ISBN: 973-329-2996 say.132-13S</ref>
 
İstanbul Kadıliğı görevinden sonra Sadullah Sadi Efendi "Sahn-i Seman" müderrislik görevine dönmüştür.
Istanbul Kadigi gorevinden "Sahn-i Seman" muderrislik gorevine donmustur.
 
[[Iİ. SuleymanSüleyman]] donemindedöneminde 1534'de SeyhulislamŞeyhülislam [[Ibnİbn-i Kemal]]] vefat ettikten sonra onun yerine Sadullah SeyhulislamSadi yapilmistirEfendi Şeyhülislam yapılmıştır. Sadullah Sadi Efendi bu gorevdegörevde 5 yilyıl kalmistirkalmıştır. [[21Verdiği Subat]]fetvalar [[1539]]'dakılı bukırk gorevdeyarar iken vefat etmistir.şekilde Mezariçok Eyubayrıntılı mezarligindadiridi.
 
[[21 Şubat]] [[1539]]'da bu görevde iken vefat etmiştir. Mezarı Eyüb mezarlığındadır.
Verdigi fetvalar kili kirk yarar sekilde cok ayrintili idi.
 
==Eserleri==
34.095

düzenleme