İçeriğe atla

Abdullah Vassaf Efendi: Revizyonlar arasındaki fark

Değişiklik özeti yok
Akhisarlı Şeyh Mecdeddin soyundan Mehmet Efendi’nin oğludur.
 
İlköğreniminiİlköğrenimin Akhisar’da gördükten sonra İstanbul’a yerleşti. Dönemin [[müderris]]lerinden [[Kara Halil Efendi]]’den ders aldı. Önce "hariç" derecesiyle Yunus Paşa Medresesi'nde görev yaptı. [[1699]]’da imtihanla müderris oldu. ve o yil Kara Halil Efendi'ye damat oldu. [[1724]]’te [[Selanik]] kadısı oldu. [[1727]]’de, Edirne payesiyle Mısır kadılığına getirildi. [[1733]]’ten başlayarak üç kez art arda [[fetva emini]] oldu.
 
[[1736]]’da mezhep meselelerini görüşmek üzere İran coğrafyasında hâkim [[Afşar Hanedanı]]'ndan [[Nadir Şah]]’a giden [[İmrahor Mustafa Paşa]] başkanlığındaki ilim heyetine [[Anadolu]] payesiyle fetva emini olarak katıldı. İran alimleriyle yaptığı görüşmelerde sağladığı başarıyla ünlendi. Bundan sonra "İrani Abdullah Efendi" veya "İran Kazaskeri Abdullah Efendi" diye anıldı.
 
[[1741]]’de Anadolu Kazaskeri, [[1749]] ve [[1752]]’de iki defa fiilen Rumeli Kazaskeri olan Abdullah Vassaf Efendi [[1755]]’te Şeyhülislamlık makamına getirildi. Fakat çok yaşlı olduğundan bu görevde beş ay kaldıktan sonra alındı. [[Bursa]]’ya sürgüne gitti ama sonra bağışlanarak İstanbul’a döndü. Doksan dokuz yaşında Haziran 1761'de İstanbul’da öldü. Eyup'da kayinpederi Kara Halil Efendi mezari yakininda defnedildi.
 
Şeyhülislam [[Mehmet Esat Efendi]] Abdullah Vassaf Efendinin oğludur.
34.095

düzenleme