"Sarıkaya, Çekerek" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
Bot : Raster dosyaları, AWB kullanılarak vektörel eşdeğerleriyle değiştirildi, replaced: Yozgat_Turkey_Provinces_locator.jpg → Yozgat in Turkey.svg
k (Bot : Raster dosyaları, AWB kullanılarak vektörel eşdeğerleriyle değiştirildi, replaced: Yozgat_Turkey_Provinces_locator.jpg → Yozgat in Turkey.svg)
{{Türkiye köy bilgi kutusu
|isim = Sarıkaya
|harita2 = Yozgat_Turkey_Provinces_locatorYozgat in Turkey.jpgsvg
|harita2 boyut = 250px
|harita2 açıklama = Yozgat
}}
'''Sarıkaya''', [[Yozgat]] ili Çekerek ilçesinin bir köyüdür.
 
 
=== Tarihi ===
 
Köyün daha önceleri 2  km. yukarısında bulunan ve yöre halkı tarafından
topak kale adı verilen dağın eteğinde olduğu ancak burada köy evlerinin içerisinde sık sık yılanların çıktığından dolayı köy şimdiki
mevcut olan yerine toplu olrak göç ettiği köy büyükleri tarafından söylenmektedir. ayrıca köy nüfusu yerli halk ile daha sonradan yerleşen kürtler ve 93 harbinde göç eden muhacirlerden oluşmaktadaır.
 
 
=== Kültür ===
 
 
Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.
 
 
Köy halen ataerkil bir aile yapısına sahiptir. Özellikle dini bayramlarda bayram namazı çıkışı küsler ve dargınlar köy meydanında toplanarak barış yaptırılır, daha sonra yine köy meydanında kurulan sofraya her haneden gelen yöresel yemekler toplu halde yenilir ve bayramlaşma töreni yapılarak birlik ve berabarlik pekiştirilir. Yöresel yemekler arasında en önemli olanları: kış aylarında yapılan arabaşı ile her düğünde olmazsa olmazı bulgur ve satır kıyma ile yapılan yuvarlama sulu köfte, ayrıca yıne bulgur ve tavşan etinden yapılan köfte giliğidir. En maşhur alimi "kamalı hasan hoca" dır.
 
=== Coğrafya ===
Yozgat iline 99  km, Çekerek ilçesine 9  km uzaklıktadır.Çekerek ilçesinin güneydoğusunda bulunan Sarıkaya Köyü, Leylek tepesinin eteğinde Çekerek Irmağının suladığı ova niteliğindeki arazi üzerine kurulmuştur, ilçeye 11  km,, il merkezine 95  km. mesafededir. Çekerek-Kadişehri yolundan sağa ayrılan 3  km.lik stabilize yoldan köye ulaşılır. Arpaç, Kalederesi, Çakır, Kâhyalı, Kurtağılı, Koyunculu köyleriyle komşudur.
 
=== İklim ===
Köyün iklimi, [[Türkiye'de karasal İklimi|karasal iklimi]] etki alanı içerisindedir ancak,köyün önünden geçen çekerek ırmağı ve ulupınar çayı
sayesinde biraz karadeniz iklimini andırır.
 
 
 
=== Ekonomi ===
 
=== Altyapı bilgileri ===
Köyde, [[ilköğretim]] okulu vardır .5. Sınıftan sonra taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi]] ve [[kanalizasyon]] şebekesi yoktur. Köy çeşmelerinden kadınlar tarafından evlere su taşınmaktadır.[[PTT]] şubesi ve PTT acentesi yoktur. [[Sağlık ocağı]] ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol 3  km. kadarı stabilizedir. Köyün baraj nedeni ile kalkacak olmasından hiç bir yatırım yapılmamaktadır.
{{Çekerek belde ve köyleri}}
24.451

değişiklik

Gezinti menüsü