İçeriğe atla

Leninizm: Revizyonlar arasındaki fark

78.187.76.57 adlı kullanıcının son değişikliği reddedilerek Elgifari sürümüne (11246925) geri dönüldü
[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
(78.187.76.57 adlı kullanıcının son değişikliği reddedilerek Elgifari sürümüne (11246925) geri dönüldü)
'''Leninizm''', [[Marksizm]] üzerine kurulmuş [[politik]] ve [[ekonomik]] bir teoridir. [[Marksizm]]`in bir kolu ve aşaması olarak ele alınır, [[Bolşevik]] lider [[Vladimir Lenin]] tarafından geliştirildiği kabul edilir. Yaklaşıma göre Lenin, Marx'ın temel eserini üç temel noktada, yani ''felsefe'', ''ekonomi'' ve ''siyasal'' alanlarda geliştirmiş, onu yeni koşullara uygun bir öğreti olarak ve temel ilkelerinden sapmaksızın yeniden üretmiştir.
 
Kısacası Leninizm, Marksizmin çağın gereklerine göre hem kuramsal hem politik hem de ekonomik alanda, temel ilkelere bağlı kalarak yeniden uyarlanması olarak anlaşılır.Leninizm'in marksist geleneğe en büyük katkısı demokratik merkeziyetçi örgüt yapısını savunmasıdır. Leninizm kavramı, yeni olgular ve yeni bilimsel gelişmeler doğrultusunda Marksizmin yeniden geliştirilmesi gereği üzerinden değerlendirilir ve Marksizmin devrimci ve bilimsel özüne uygun olarak geliştirilmesi olarak anlaşılır.çünkü lenin bir komünist üst kimliktedir.
 
"Leninizm" terimi Lenin hayattayken çok kullanılan bir terim değildir, ancak sağlık sorunları nedeniyle ölümünden bir süre önce, Sovyet hükümetinde aktif rolünü sonlandırdıktan sonra sıklıkla kullanılmaya ve yaygınlaştırılmaya başlandı. Asıl olarak ise 3. [[Komünist Enternasyonal]]`de ([[Komintern]]) [[Grigory Zinoviev]] "Leninizm" terimini kullandı ve terim popüler hale geldi. Bu tarihten itibaren, Leninizm kavramı, Marksizm içinde, onun yeni bir aşaması olarak kabul edildi ve kuramsallaştırıldı.
19.535

düzenleme