"Tarçın" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
+adlandırma
k
(+adlandırma)
'''Tarçın''' (''Cinnamomum''), [[defnegiller]] familyasından anavatanı [[Güney Asya|Güney]] ve [[Güneydoğu Asya]] olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu [[ağaç]] cinsi.
 
== TarihçesiAdlandırma ==
Diğer [[Türk dilleri]]nde de ([[Azerice]] ''darçın''; [[Türkmence]] ''dalçın''; [[Kırgızca]] ''darçin''; [[Kazakça]] ''darşın'') kullanılan [[Türkçe]]deki '''tarçın''' sözü «Çin ağacı» anlamına gelen [[Farsça]] ''dārçïn'' ('''دارچين''') kelimesinden gelir. Farsçadaki uzatımlı diğer bir form olan ''dārçïnï'' ('''دارچينى''') kelimesinden de [[Arapça]]ya ''dārşïnï'' ('''دارشينى'''), [[Tibetçe]]ye ''dal çini'' biçiminde geçmiştir. <ref>Prof. Dr. [[Hasan Eren]] (1999), Türk Dilinin Etimolojik Sözlüğü, Ankara, sayfa: 395</ref>
 
== Tarihçesi ==
Tarçının bilimsel adındaki cins adı olan "''Cinnamomum''", [[Yunanca]]'daki "''kinnamomon''" sözcüğünden gelir. İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biridir. M.Ö. 3000 [[Çin]]liler tarafından kullanılıyordu. Avrupa'da 16.'dan 18.yy'a kadar en değerli ve pahalı baharatlarından biri sayılıyordu. Ünlü tüccar Anton Fugger [[1530]]'da İmparator V. Karl'ın borç senetlerini onun gözleri önünde tarçın baharat çubuklarından oluşan bir ateşle yakmış, böylece kendi zenginliğini kanıtlamıştır.
 
Türkçe'ye tarçın kelimesi, Farsça dilinden geçmiştir. Dar-ı Cin veya Dar-ı Çin (Çin ağacı).
 
== Kullanıldığı yerler ==
 
<br clear="all">
 
== Kaynaklar ==
{{kaynakça}}
 
== Dış bağlantılar ==
{{ağaç-taslak}}
48.025

değişiklik

Gezinti menüsü