İçeriğe atla

"Almanya" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (88.255.103.169 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, EmausBot tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
}}
 
[http://dunyaningercekyuzu.blogspot.com/p/deneme.html Almanya.]'''Almanya''' ([[Almanca]]: ''Deutschland'', {{UFA|ˈdɔʏtʃlant}}), ya da resmî adıyla '''Almanya Federal Cumhuriyeti''' (Almanca: ''{{ses|De-Bundesrepublik Deutschland.ogg|Bundesrepublik Deutschland}}''; {{UFA|ˈbʊndəsʁepuˌbliːk ˈdɔʏtʃlant}}), [[Orta Avrupa]]'da bir ülkedir. Kuzeyinde [[Kuzey Denizi]], [[Danimarka]], ve [[Baltık Denizi]]; doğusunda [[Polonya]] ve [[Çek Cumhuriyeti]]; güneyinde [[Avusturya]] ve [[İsviçre]]; ve batısında [[Fransa]], [[Lüksemburg]], [[Belçika]], ve [[Hollanda]] bulunur. Almanya 357.021&nbsp;km²'lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile [[Avrupa Birliği]]'nin en fazla nüfusa sahip ülkesi konumundadır.<ref>[http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_the_European_Union Avrupa Birliği ülkeleri nüfusları] en.wikipedia.org</ref> Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır.<ref>[http://www.migrationinformation.org/datahub/countrydata/country.cfm Ülkelerine göre Almanya'daki yabancılar, 1994-2003]</ref>
 
100 yılından önce [[Cermen]] halkları [[Cermanya]] olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır.<ref>[http://www.unrv.com/provinces/germania.php M.S. Cermanya hakkında] www.unrv.com</ref> 10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri [[Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu]]'nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri, [[Reform (tarih)|Protestan Reformu]]'nun merkezi oldu. [[Cermen]] halkı ilk olarak 1871'de [[Fransa-Prusya Savaşı]] sırasında ulus-devlet haline geldi. [[II. Dünya Savaşı]] sonrasında, 1949'da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında [[Alman yeniden birleşmesi|birleşti]]. [[Batı Almanya]] daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Topluluğu'nun 1957'deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle [[Doğu Almanya]] da 1993'te bu birliğe üye olmuştur. Almanya [[Schengen Antlaşması|Schengen bölgesi]]'nin bir parçası ve [[Avrupa]] ortak para birimi [[Avro]]'yu 2002'de kabul etmiş durumdadır.
Anonim kullanıcı