İçeriğe atla

"Aktivasyon enerjisi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Yeni sayfa: 2 madenın bır araya gelıp yenıbır made veya bırlesık oluşturması ıçın gereken enerjıye denır örnegın; H,hıdrojen ve O,oksıjenıın bırara ya gelerek H2O OLMASI IÇI...
(Yeni sayfa: 2 madenın bır araya gelıp yenıbır made veya bırlesık oluşturması ıçın gereken enerjıye denır örnegın; H,hıdrojen ve O,oksıjenıın bırara ya gelerek H2O OLMASI IÇI...)
2 madenın bır araya gelıp yenıbır made veya bırlesık oluşturması ıçın gereken enerjıye denır örnegın; H,hıdrojen ve O,oksıjenıın bırara ya gelerek H2O OLMASI IÇIN GEREKEN ENERJIDIR AMA DOĞA DA BUTIP ENER JIYE GEREK YOKTUR ANCAK LABARUTAARLAR DA BIRLAŞIGIN DAHA HIZLI OLUŞMASI; YANI (BIRLEŞIGIN OLUŞMA SAFALARININ HIZI ARTIRMAK IÇIN) GEREKEN ENERJIDIR,
'''Aktivasyon enerjisi''', kimyasal bir tepkimenin gerçekleşebilmesi için aşılması gereken [[enerji]] değeri. Terim ilk kez 1889 yılında, [[Svante Arrhenius]] tarafından kullanılmıştır.
 
Bir mol substratdaki bütün moleküllerin geçiş haline gelmesini sağlayan enerji miktarına aktivasyon enerjisi denir
 
Her [[kimyasal tepkime]]nin kendine özgü bir aktivasyon enerjisi vardır. Bir tepkimenin aktivasyon enerjisinin yüksek olması, o tepkimenin daha zor başlayacağı anlamına gelir. Oda sıcaklığında kendiliğinden gerçekleşmeyen bir tepkime, tepkimeye girenler ısıtılarak (böylece aktivasyon enerjisine ulaşılarak) gerçekleştirilebilir.
Ayrıca bir [[katalizör]] yardımıyla bir tepkimenin aktivasyon enerjisi düşürülebilir. Kataliz, aktivasyon enerjisini değiştiren tek yöntemdir.
== Ayrıca bakınız ==
* [[Katalizör]]
* [[Termodinamik]]
 
 
{{kimya-taslak}}
 
[[Kategori:Kimyasal kinetik]]
[[Kategori:Kataliz]]
Anonim kullanıcı