İçeriğe atla

Wilhelm von Leeb: Revizyonlar arasındaki fark

düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
(diğer ayrıntılı bilgiler eklendi)
Değişiklik özeti yok
 
==Hayatı==
Bir harp okulu öğrencisi olarak 1895 yılında Bavyera Ordusu'na katıldı. Topçu teğmen olarak göreve başladıktan sonra [[Boxer İsyanı]] sırasında [[Çin]]'de görev yaptı. Daha sonra Münih Bavyera Harp Akademisine (1907-1909) katıldı ve Berlin'deki Genelkurmay'da (1909-1911) görev yaptı. Yüzbaşılığına yükselen Leeb, [[Erlangen]]'de Bavyera 10. Topçu Alayı bir batarya komutanı olarak görev yaptı (1912-1913) .
 
==I. Dünya Savaşı'nda==
I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Leeb, Bavyera Kolordu Genelkurmayına verildikten sonra Bavyera 11. Piyade Tümeni ile hizmet etti. Leeb 1916 yazında Doğu Cephesi'ne nakledildi. Ertesi yıl, Bavyera Veliaht Prensi Rupprecht'in hizmetine atandı. 29 Mayıs 1916tarihinde 2 Mayıs 1915 tarihinde yaptığı askeri başarılarından dolayı Max Joseph Askeri Şövalye Haçı ile ödüllendirildi.
 
Savaştan sonra, Ritter von Leeb [[Reichswehr]]'e katıldı. [[Adolf Hitler]] ve [[Nazi Partisi]]'nin yükselişinden önce von Leeb, bir tümgeneral olarak Wehrkreis VII'de (Bavyera kapsamında "Askeri Bölgesi VII",) görev yaptı.
 
==II. Dünya Savaşı'nda==
Wilhelm von Leeb Rusya'ya yapılan [[Barbarossa Harekâtı]] taarruzunda Kuzey Orduları komutanıyken kış bozgunu üzerine [[18 Ocak]] [[1942]]'de görevinden alınmıştır.
 
Savaştan sonra, von Leeb, yüksek emir duruşmasında Nuremberg'de Amerikan askeri mahkeme tarafından yargılandı. Dokümanların bir kargaşası yüzünden von Leeb, dört nezaretin birinde suçlu bulundu ve üç yıl hapisine mahkûm edildi; Ama o karardan sonra zaten gözaltında daha fazla zaman geçirdiği için serbest bırakıldı. 1956'da [[Füssen]]'de ailesinin yanında sakin bir yaşam sürdüren Wilhelm Ritter von Leeb, bir kalp krizi sonrasında ölmüştür.
 
==Diğer bilgiler==