"Josef Dietrich" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(diğer ayrıntılı bilgiler eklendi)
}}
 
'''Josef Dietrich''' (d. [[28 Mayıs]] [[1892]]; [[Hawangen]], [[Allgäu]], [[Schwaben]] - ö. [[24 Nisan]] [[1966]]; [[Ludwigsburg]], [[Stuttgart]], [[Baden-Württemberg]]), [[Nazi Almanyası|Nazi]] döneminde [[Waffen-SS]] subayı (general). 1929 yılı öncesinde Adolf Hitler]]'in şoförü ve korumasıydı. [[Nazi Almanyası|Nazi]] döneminde [[SS]]'nin komutanı olarak [[Uzun Bıçaklar Gecesi]]nde [[SA]] temizlemesinde etkin rol oynadı. [[II. Dünya Savaşı]]nda [[1. SS Panzer Tümeni "Leibstandarte SS Adolf Hitler"]]in komutanı olarak tanınır. Askerler tarafından "Papa Sepp" (okunuşu: ''Papa Zep'' / anlamı: Sepp Baba) olarak hitap edildi.
 
==Hayatı==
Josef Dietrich, Pelagius Dietrich ve eşi Kreszentia'in oğlu olarak, 28 Mayıs 1892 tarihinde Bavyera'daki, [[Memmingen]] yakınlarındaki [[Hawangen]]'de doğdu. Gençiliğinde bir kasap ve otel görevlisi olarak çalıştı. 1911 yılında kısa bir süre için Bavyera Ordusu'na katıldı. [[Birinci Dünya Savaşı]] başında gönüllü olarak bir mutemet astsubay rütbesinde, topçu ve daha sonra ilk Alman tank birliklerinde görev aldı.
 
Savaştan sonra, Mayıs 1919'da Dietrich karşı Freikorps Oberland]]'a hizmet etti. Bundan sonra, garson, polis, ustabaşı, çiftlik işçisi, benzin istasyonu görevlisi ve gümrük memuru olmak üzere çeşitli işlerde çalıştı. 1928 yılında [[Nazi Partisi]]'ne (NSDAP) katıldı ve Hitler'in koruma timi olan [[Schutzstaffel]]'in (SS) komutanı oldu. Almanya etrafında yapılan turlarda Hitler'e eşlik etti.
 
1943 yılında, [[Benito Mussolini]]'nin metresi [[Clara Petacci]]'yi kurtarmak için İtalyaİ[[talya]]'ya gönderildi. Bir çok Alman askeri madalya aldı ama aynı zamanda savaş esirlerine kötü muamele yaptığı için ünlü oldu.
 
Dietrich, Normandiya Savaşı]]'nda I.SS-Panzerkorps'a komuta etti. Başarısı nedeniyle, Hitler onu 6.SS-Panzer-Armee komutanlığına terfi ettirdi. Dietrich 1944 yılında Bulge Savaşı'nda 6.SS-Panzer-Armee'ye komuta etti.
 
Savaştan sonra [[HIAG|Die Hilfsgemeinschaft auf Gegenseitigkeit der ehemaligen Angehörigen der Waffen-SS e.V. (HIAG)]] adlı Waffen SS [[gazi]]ler yardımlaşma örgütü için faaliyette bulundu.
 
Josef Dietrich Eşi ile beraber Krems'de ABD'nin 36. Piyade Tümeninin buulnduğu Avusturya'nın [[St. Pölten]]'in kuzeyinde [[Krems an der Donau]]'da 9 Mayıs 1945 tarihinde teslim oldu.
 
==Savaştan sonra==
16 Temmuz 1946 tarihinde Malmedy'deki ABD mahkumlarının infazı için emir verdiği gerekçesiyle Malmedy[[Malmédy katliamı]] davasında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Diğer Alman subaylar tarafından savunularak ifade vermeleri nedeniyle cezası 25 yıl olarak kısaltılmıştır. ABD Savaş Suçluları Hapishanesinde [[Bavyera]]'daki Landsberg am Lech'de 1 No'lu bölüme hapsedildi. Dietrich, sadece on yıl hapis yattı ve 22 Ekim 1955 tarihinde şartlı olarak tahliye edildi. Ancak, Ağustos 1956'da [[Ludwigsburg]]'da tekrar tutuklandı. 1934 yılında SA liderlerinin öldürülmesi olayındaki rolü için 6 Mayıs - 14 Mayıs 1957 tarihleri arası yargılandı. 14 Mayıs 1957 tarihinde on dokuz ay hapis cezası aldı ve Landsberg]]'de hapsedildi. 2 Şubat 1958 tarihinde kalp rahatsızlığı ve bacaklarda dolaşım sorunları nedeniyle serbest bırakıldı. Josef Dietrich [[HIAG]] faaliyetlerine kendini adadı ve Ludwigsburg'a yerleşti. 1943 yılında ki Harkov]]'da komutanı olduğu 1. SS Panzer Tümeni Leibstandarte'nin işlediği savaş suçları ile bağlantılı olarak bir Sovyet mahkemesi tarafından gıyaben idama mahkum edildi.
 
Savaş sonrası Batı Alman hükümeti Dietrich'in askeriyeden emekli olacağı söylentilerini yalanladı. Eski askerler onun maddi sıkıntıda olduğunu öğrenince hatırı sayılır miktarda maddi katkıda bulunmuştur.
34.248

değişiklik

Gezinti menüsü