İçeriğe atla

"Sylvia Plath" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
k (Vikisöz bağlantısı)
k
[[Dosya:Sylviaplath.jpg|thumb|right|200px|Sylvia Plath]]
 
'''Sylvia Plath''' ''(d. [[27 Ekim]] [[1932]] [[Boston]] - ö. [[11 Şubat]] [[1963]] [[Londra]])'', [[ABD'li]] [[şair]] ve [[yazar]]dır.
 
Trajik yaşamı ve intiharıyla tanınan Plath, aynı zamanda yarı otobiyografik bir roman olan ve depresyonu üzerine ayrıntılı bilgiler veren [[Sırça Fanus]] kitabının yazarı olarak bilinir. [[Anne Sexton]] ile birlikte, Plath [[gizdökümcü şiir]]in önemli isimlerinden biridir.
 
== Hayatı ==
[[1932]] yılında [[Alman]] bir baba ve ABD'li bir anneden, [[Massachusetts]]'te doğdu. [[Profesör]] olan babası [[1940]] yılında öldü. Plath ilk şiirini 8 yaşında yayımladı.
 
Plath, hayatı boyunca ileri derecede [[manik-depresif]] bozuklukla boğuştu. [[1950]] yılında bursla girdiği [[Smith College]]'deki ikinci yılında ilk intihar girişimini gerçekleştirdi ve bir akıl hastanesine yatırıldı. [[1955]]'te Smith College'den ''summa cum laude'' derece ile mezun oldu.
 
Kazandığı [[Fulbright]] bursuyla [[Cambridge Üniversitesi]]'ne giderek çalışmalarını burada sürdürdü ve şiirlerini üniversitenin öğrenci gazetesi olan Varsity'de yayımladı. Plath burada 1956 yılında evleneceği İngiliz şair [[Ted Hughes]]'la tanıştı. Evliliklerinin ardından [[Boston]]'da yaşamaya başladılar. Plath, hamile kaldıktan sonra ise İngiltere'ye geri döndüler.
Plath ve Hughes, [[Londra]]'da kısa süre yaşadıktan sonra North Tawton'a yerleştiler. Çiftin sorunları bu dönemde başladı ve ilk çocuklarının doğumundan kısa süre sonra Sylvia Plath Londra'ya geri dönerek boşanma işlemlerini başlattı.
 
Kiraladığı evin eskiden İngiliz şair [[William Butler Yeats]]'e ait olduğunu öğrenen Plath bunu iyi bir işaret olarak değerlendirdi. [[1962]]-[[1963]] [[Kış|kışı]] Plath için çok zor geçti. [[11 Şubat]] [[1963]]'te, ikinci kattaki odalarında uyumakta olan çocuklarının yanına süt ve kurabiye bıraktıktan sonra, odalarının kapısını da içeri gaz girmeyeceğinden emin olmak üzere bantlayarak kapattı ve kafasını fırının içine sokarak intihar etti.Bu olay onun yasadığı evin lanetiydi çünkü Yeats de bu evde ihtihar etmisti.
 
İntiharıyla ilgili olarak kocası Ted Hughes eleştirilere maruz kaldı. Hughes yıllarca bu konuda konuşmadı. Daha sonra anılarını yayımladı.
11.985

değişiklik