"Monte Cassino Muharebesi" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
'''Monte Cassino Muharebesi''', [[İkinci Dünya Savaşı]]'nın en uzun ve kanlı savaşlarından birdir. Savaş 1944'te orta [[İtalya]]'da Monte Cassino manastırının tepesinde bulunduğu dağlık alanda yapılmıştır.
 
[[Monte Cassino]] kasabası ve Katedral (MS. 529'da yapılmıştır) [[Roma]]'nın 90 km güneydoğusunda yüksek arazide bulunmaktaydı. Pozisyonları çok kritikti çünkü bu tepeyi kontrol eden bir kişi [[Liri vadisi]]ni ve 6 numaralı karayolunu yani Roma'ya direkt giden antik yolu kontrol ediyordu. Aynı zamanda bu bölge [[Gustav savunma hattınınhattı]]nın bir parçası idi. Bu durumuyla Monte Cassino, [[Normandiya]]'daki 112.tepeyi andırmaktaydı. 112.tepeyi elinde bulunduran kişi çevre araziyi de kontrol ediyordu fakat 112. tepe ile Monte Cassino arasında tek fark; bu sefer savunucuların SS-Pz. abt. 502. değil [[Alman]] paraşüt tümeniydi.
 
Savaşın ilk taarruzları [[Amerikan 2. Kolordusu]]na bağlı 34. ve 36. Piyade tümenlerinin [[Rapido nehri]] üzerinden yaptıkları taaruzlar ile Britanya 10. Kolordusunun [[Garigliano nehri]] üzerinden yaptığı saldırılar oldu. Rapido nehri üzerine 36. Piyade tümenin yaptığı saldırılar tam bir felakete dönüşmüştü çünkü hiç bir başarı getirmemekle beraber ağır zaiyata sebep olmuştu. 34.Piyade tümeninin saldırısı daha başarılıydı ve Alman ihtiyatlarını güneye püskürtmüştü. Bundan faydalanan Amerikalılar, 22 Ocak 1944'de [[Anzio]]'ya çıkarma yaptılar ancak tuttukları köprübaşı, Alman 14. Ordusu tarafından saldırıya uğradı ve Amerikalılar, Almanların 280 mm'lik demiryolu toplarından iki tanesi ile yok edildiler. Bu hezimetten sonra Amerikalılar tekrar Cassino üzerine yoğunlaştılar.
 
15 Şubat 1944'e gelindiğinde hala en ufak bir başarı bile elde edemeyen müttefikler kabahati tepe üzerinde bulunan tarihi katedrale yüklediler. [[Albert Kesselring]] komutasındaki Oberbefehlshaber Süd (Güney Orduları Komutanlığı), Alman askerlerine kesinlikle tarihi Katedral'e girmelerini yasaklamış ve Katedral girişlerine kaçak olarak içeri girilmesini önlemek için nöbetçi dikmiş olsada, müttefikler Katedralin Almanlar tarafından kullanıldığına karar verdiler. Böylece Katedral 227 Amerikan askeri ve İngiliz uçakları tarafından bombalandı. Katedral'e en yakın Alman mevzii ise Katedralin bulunduğu tepenin eteklerindeki gözetleme mevzisiydi ve ayrıca tepenin eteklerindeki mağaralar da cephanelik olarak kullanılmaktaydı. İçeride saklanan kadın çocuk ve mültecilerin olup olmadığı ise bilinmiyordu. Panzer tümeninden Albay Schlegel böyle birşeyin olcağını tahmin etmiş ve katedral içerisindeki tarihi eserleri italyan hükümetine verilmek üzere dışarı çıkartmıştır.
35.774

değişiklik

Gezinti menüsü