İçeriğe atla

"Romen dilleri" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Ana madde adına uyum, en azından şimdilik
k (Rapsar Latin dilleri sayfasını Roman dilleri sayfasına yönlendirme üzerinden taşıdı: Tartışma yapılması lazım önce. Tartışma sayfasında başka yönde bir ad değişikliği yönünde konuşma yapılmaya çalışılmış mesela)
k (Ana madde adına uyum, en azından şimdilik)
[[Dosya:Map-Romance_Language_World.png|350px|right|thumb|Yeryüzündeki ''LatinRoman dilleriDilleri'' :<br />'''<font color="#0000FF">Mavi</font>''' – Fransızca; '''<font color="00B927">Yeşil</font>''' – İspanyolca; '''<font color="#FF8400">Turuncu</font>''' – Portekizce; '''<font color="#FFFF00">Sarı</font>''' – İtalyanca; '''<font color="#FF0000">Kırmızı</font>''' – Rumence]]
 
'''LatinRoman dilleri''', [[Hint-Avrupa dil ailesi|Hint-Avrupa dillerinin]] alt birimi, kökeni [[Roma İmparatorluğu|Roma İmparatorluğu'nun]] dili [[Latince]] olan bütün dilleri kapsar. Dünya çapında Romans dillerini anadili gibi bilen insan sayısı 600 milyondan fazladır. Bu diller [[Amerika]], [[Avrupa]] ve [[Afrika]] kıtalarında daha sık rastlanılan dillerdir, ama genel olarak dünyanın her yerine dağılmış oldukları söylenebilir.
 
Bütün LatinRoman dilleri (kimi zaman '''Romanik''' diye de geçer) [[Genel Latince]]'den gelir. Roma edebiyatında kullanılan [[Klasik Latince]]'den daha farklı olan [[Genel Latince]]'yi Roma İmparatorluğu'nun tebasında olan askerler, seyyahlar ve köleler kullanırdı. M.Ö. 200 ve M.S. 100 yılları arasında, imparatorluğun genişlemesi, devletin eğitim ve yönetim politikalarıyla birleşince, [[Genel Latince]] [[İber Yarımadası|İber Yarımadası'ndan]] başlayarak [[Karadeniz|Karadeniz'in]] doğu kıyılarına kadar olan geniş bir alanda ilk dil olarak kullanılır oldu. İmparatorluğun beşinci yüzyıldaki gerilemesi ve çöküşüyle birlikte, [[Genel Latince]] yerelleşti ve bu dilden onlarca farklı yerel dil ve lehçe oluştu. [[Fransız]], [[Portekiz]] ve [[İspanyol]] denizaşırı sömürge imparatorlukları onbeşinci yüzyıldan sonra bu dilleri başka kıtalara da yaymaya başladılar - öyle ki bütün Roman dillerini kullananların 2/3'ü artık [[Avrupa]] dışındaydı.
 
Roma öncesi diller ve sonraki işgallere rağmen, LatinRoman dillerinin [[foneti]]k, [[morfoloji]]k özellikleri, [[sözcük]]leri ve [[sözdizim]]i aslen [[Genel Latince|Genel Latince'ye]] dayanmaktadır. Bu dillerin, grup olarak, bu gibi dilbilgisi özellikleri, onları [[Hint-Avrupa dil ailesi|Hint-Avrupa dillerinin]] diğer altbirimlerinden ayırır. Genel olarak, bir iki istisna hariç, LatinRomans dilleri [[Latince dil bilgisi:İsim çekimleri|Klasik Latince'nin çekim yapısını]] kaybetmiştir. Bunun sonucunda LatinRomans dilleri ÖFN (Özne-Fiil-Nesne) cümle yapısını ve [[edat|edatların]] geniş anlamda kullanımını zorunlu hale getiren bir yapı geliştirmişlerdir.
 
== Tarihçe ==
 
=== Yerel dillerin tanımlanması ===
Onuncu ve onüçüncü yüzyıllar arasında, kimi yerel diller yazıya dökülmeye ve [[Latince]]'nin birçok alanda yerini almaya başladı. [[Portekiz]] gibi kimi ülkelerde bu değişim yasal yollardan hızlandırılmıştır. İtalya gibi bazı ülkelerde ise yerel dillerin yükselişi birçok iyi şairin ve yazarın bu dilleri kabul edip kullanmalarına yol açmıştır.
 
=== Aynılaşma ve sabitlenme ===
16. yüzyıldan itibaren,matbaanın icadı LatinRoman dillerindeki evrimi büyük ölçüde yavaşlatmıştır, ve bu sayede siyasi sınırlar içerisinde aynı dilin kullanımına yönelik bir eğilim oluşmuştur. Örneğin [[Fransa]]'da Paris ve civarında konuşulan "Fransiyen" zamanla bütün ülkeye yayılmıştır, bununla birlikte güneyde kullanılan "Langue d'Oc ve "Franko-Provençal dili" büyük güç kaybetmiştir.
 
=== İsmin tarihçesi ===
 
=== Örnekler ===
Sözcük ve gramer Romance dil benzerlikleri, Latin ve bunların her arasındaki Aşağıdaki örnekler kullanarak tespit edilebilir :
Latin dilleri arasındaki köken birliğine dayalı benzerlikler, aşağıdaki örneklerle incelenebilir:
 
:{| cellspacing="3px"