"Süleyman Hilmi Tunahan" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
otuzüçüncü
(BAĞ: Tevhid-i Tedrisat Kanunu, ''Selatin camileri'' , Kur'an-ı Kerîm ; {{ana|Silsile-i saadat}})
(otuzüçüncü)
'''Süleyman Hilmi Tunahan''' (d. [[1888]], [[Bulgaristan]], [[Silistre]] - ö. 16 Eylül [[1959]] [[Üsküdar]], [[İstanbul]]), [[din adamı]], âlîm.
 
[[Osmanlı Devleti]] egemenliği döneminde [[Silistre]] olarak bilinen, bugünkü adıyla [[Bulgaristan]]'ın [[Silistre]] şehrinin bir köyü olan Ferhatlar'da doğdu. [[Silsile-i saadat]] büyüklerinden olup 33'üncüotuzüçüncü ve son halkası olarak sevenleri tarafından kabul edilir. [[İstanbul]]'da [[Diyanet İşleri Başkanlığı]]'na bağlı olarak ''[[Selatin camileri]]'' adıyla bilinen, aralarında [[Sirkeci]]'de bulunan [[Yeni Camii]], [[Fatih]] semtine bağlı olan [[Şehzade Camii]] gibi dini mekanlarda görev yaptı. Vefatından önce [[Sultan Ahmet Camii]]'nde görevliydi.
 
[[1924]] yılında Süleyman Hilmi Tunahan, [[Kur'an-ı Kerîm]] okutmak için [[İstanbul]]'da [[Osmanlı]] sisteminde [[Medrese]] adı verilen özel okulunda kendi geliştirdiği eğitim sistemi ile çok sayıda öğrenci okuttu. Bu medreseler mevcut [[Cumhuriyet]] dönemi yasalarına aykırı olduğu için eğitim faaliyetleri gizlilik içinde yürütüldü. Süleyman Hilmi Tunahan, Süleymancılık akımını kesin bir dille reddetmiştir. Süleyman Efendi, [[1959]] yılında devletin bir memuru olarak vefatından sonra da uzun bir dönem bu eğitim faaliyetleri gizli kalmıştır.
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü