İçeriğe atla

"Selamlaşma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
değişiklik özeti yok
(Yeni sayfa: --~~~~ SELAMLAŞMA İnsanlar birbirlerine ilişkileri gereği selam verir, selam alı...)
 
k
İnsanlar birbirlerine ilişkileri gereği selam verir, selam alırlar. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterse de anlamında bir farklılık taşımaz.Selamlaşma; sıcaklık, kardeşlik, barış dostluk, arkadaşlık , sevgi, saygı ifadeleri içerir. Merhaba, günaydın, selam-aleyküm,iyi günler,iyi akşamlar, iyi geceler gibi sözcük ve söz gruplarıyla selamlaşmanın yanında; Gülümseme, el sallama, başeğme, göz kırpma şeklinde jest ve mimikler de selamlaşma biçimi olarak görülür. Resmi uniforma içinde selam kurallara bağlansa da yine karşılıklı ilişki söz konusudur. Ayrıca, Selam, bir iletişim ve ilişkinin başlangcı sayılır. Selamlaşmada, karşılıklı tanınma ve bilinme ile beraber ahenk içinde estetiği de getirir. Selam, her şeyden önce bir duygu alışverişidir.Bu yönüyle insanın karakterini de bir noktaya kadar açığa vurur. İlk insanların nasıl selamlaştığını bilmiyoruz. Sevgi, insanlıkla beraber var olduğuna göre , en azından sevgiyi, saygıyı ifade edecek birşeylerin jest ve mimik biçimine sokulmuş olması gerek. Selamlaşma, çoğu yerde içten bir bakış olabilmektedir. Selamlaşma bir kültür işi, bir yaşam biçimidir.
--[[Kullanıcı:85.106.191.90|85.106.191.90]] 18:58, 27 Ocak 2007 (UTC)
 
SELAMLAŞMA
 
İnsanlar birbirlerine ilişkileri gereği selam verir, selam alırlar. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterse de anlamında bir farklılık taşımaz.Selamlaşma; sıcaklık, kardeşlik, barış dostluk, arkadaşlık , sevgi, saygı ifadeleri içerir.
Merhaba, günaydın, selam-aleyküm,iyi günler,iyi akşamlar, iyi geceler gibi sözcük ve söz gruplarıyla selamlaşmanın yanında; Gülümseme, el sallama, başeğme, göz kırpma şeklinde jest ve mimikler de selamlaşma biçimi olarak görülür. Resmi uniforma içinde selam kurallara bağlansa da yine karşılıklı ilişki söz konusudur. Ayrıca, Selam, bir iletişim ve ilişkinin başlangcı sayılır.
Selamlaşmada, karşılıklı tanınma ve bilinme ile beraber ahenk içinde estetiği de getirir.
Selam, her şeyden önce bir duygu alışverişidir.Bu yönüyle insanın karakterini de bir noktaya kadar açığa vurur.
İlk insanların nasıl selamlaştığını bilmiyoruz. Sevgi, insanlıkla beraber var olduğuna göre , en azından sevgiyi, saygıyı ifade edecek birşeylerin jest ve mimik biçimine sokulmuş olması gerek.
Selamlaşma, çoğu yerde içten bir bakış olabilmektedir.
Selamlaşma bir kültür işi, bir yaşam biçimidir.Hüseyin Seyfi --[[Kullanıcı:85.106.191.90|85.106.191.90]] 18:58, 27 Ocak 2007 (UTC)Öğretmen,Avanos,28.01.2007
26.315

değişiklik