"Cingöz Recai" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
İngiliz okulu'nun 4üncü sınıfları çok afaymış da bu siteden yapacakmış ödevi diye duydum. AMK sizin, başka site gullanın be yarraklar :D . [[Peyami Safa]]'nın "Server Bedi" adı altında yazdığı polisiye hikâyelerindeki [[Arsen Lüpen]]'den esinlemis hırsız karakter.
 
Hikayelerdeki bir diğer karakter de, Cingöz Recai'yi yakalmaya çalışan polis müfettişi '''Mehmet Rıza'''',romana sonradan dahil olan [[Sherlock Holmes]] ve yardımcısı [[Dr.Watson]]'dur. [[1954]] ve [[1969]]'da filmi çekilmiştir. [[1954]] yapımı Beyaz Cehennem / Cingöz Recai adlı filmin yönetmeni [[Metin Erksan]], Cingöz Recai karakterini canlandıran oyuncu [[Turan Seyfioğlu]]'dur. [[1969]] yılında çekilen [[Cingöz Recai (film)|filminde]] Cingöz Recai'yi [[Ayhan Işık]], Mehmet Rıza karakterini [[Abdurrahman Palay]] canlandırmıştır.
 
Cingöz Recai; yakışıklı, kurnaz, cesur, soğukkanlı, zarif, tahsilli, görgülü, cömert ve kibar bir serseridir. Maceralarında "helal" para kazanmış kimselere dokunmaz, haksız yolla servet sahibi olmuş kimselerden hile ile para çalar, elde ettiklerini muhtaçlara dağıtır.
11.036

değişiklik

Gezinti menüsü