İçeriğe atla

"Parke" sayfasının sürümleri arasındaki fark

78.174.220.118 adlı kullanıcının son değişikliği reddedilerek Wikitürkçe sürümüne (10313359) geri dönüldü
(78.174.220.118 adlı kullanıcının son değişikliği reddedilerek Wikitürkçe sürümüne (10313359) geri dönüldü)
Geleneksel ilk kullanılan parke türüdür. Uygun kalitedeki iyi kurutulmuş ahşabın 15-20 mm gibi kalınlıklarda ince tabakalar ve şeritler halinde kesilmesi ile yapılır. Geleneksel parkelerin yapımında, dayanıklılık açısından [[meşe]], [[gürgen]], [[dişbudak]], [[gül ağacı]] gibi sert ağaçlar kullanılır. Geleneksel parke "masif parke" olarak adlandırılır.
 
Uygulamada, 16-1820x60x300 mm kalınlık 3-13 cm en 20-100 cm boy gibi boyutlardaki masif parke parçaları tutkal ile zemine yapıştırılır, zımpara tozu[[tutkal]] ve vernikzımpara talaşı karışımı ile ek yerlerinyerleri deve boşluklar varsa doldurulur, kalından inceye numaralardaki zımparalar ile yüzeyi tesviye edilir ve cilalanarak kullanıma hazır hale getirilir.
 
Masif parke, uygulamada nitelikli işgücü gerektirir ve diğer parke türlerine göre pahalıpahalıdır. olmasınaKullanıldıkça karşınzamanla dahaparkeler arası boşluklar oluşur, kabarmalar olur ve parlaklıkları kalıcıdırkaybolur.(örneğin: dolmaBunları bahçeözel sarayıaletlerle tekrardan zımpara yaptırılarak ve cila yapılarak onarım yapılabilir. Yalnız bu işlemler aşırı pahalıdır, topkapıhem sarayındakullanışlı halaolmadığından ozamanhemde döşenenpahalı parkeleronarım yerindemaliyetlerinden tarihedolayı meydangünümüzde okuyor.)tercih edilmemektedir.
 
[[Kategori:Ahşap malzemeler]]