İçeriğe atla

"Isabel Allende" sayfasının sürümleri arasındaki fark

değişiklik özeti yok
k (r2.6.7) (Bot: Ekleniyor: diq:Allende, Isabel; kozmetik değişiklikler)
 
Allende, Şili büyükelçisi Tomás Allende'nin kızı olarak [[Lima]], [[Peru]]'da doğdu. Şili'nin [[1970]]'le [[1973]] yılları arasında cumhurbaşkanı olmuş [[Salvador Allende]]'nin de yeğenidir. [[1945]]'te annesiyle babası ayrıldı ve annesi Şili'ye üç çocuğuyla yeniden yerleşti. [[1953]]'e kadar orada yaşadıktan sonra ortaokul eğitimini tamamlamak için tekrar [[1958]]'de Şili'ye döndüler.
 
Şili'de ilk eşi Miguel Frías'la [[1962]] yılında evlendi. [[11 Eylül]] [[1973]]'te amcası Şili'nin ilk sosyalist Başkanı Salvador Allende, general [[Augusto Pinochet]] önderliğindeki ordu tarafından devrilince ve ölünce/öldürülünce, Allende ailesiyle birlikte önce [[Karakas]] [[Venezuela]]'ya daha sonra [[San Francisco]] [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'ye sürgüne gitti.
==Eğitimi==
'''Eğitim kaynakları aşağıdaki gibiydi:'''
* [[Beyrut]], [[Lübnan]]'da kızlara özel dinî eğitim veren İngilizce dil okulu.
* [[Santiago, Şili]]'de kızların gittiği lüks bir okul.
* [[William Shakespeare]]'ın tüm eserleri, [[Alanso de Ercilla]]'nın büyük epik şiiri [[La Araucana]] ve daha birçok kitaptan okuma
 
'''Yetişkin Hayatı'''
 
Şili'de ilk eşi Miguel Frías'la [[1962]] yılında evlendi.
[[11 Eylül]] [[1973]]'te amcası Şili'nin ilk sosyalist Başkanı Salvador Allende, general [[Augusto Pinochet]] önderliğindeki ordu tarafından devrilince ve ölünce/öldürülünce, Allende ailesiyle birlikte önce [[Karakas]] [[Venezuela]]'ya daha sonra [[San Francisco]] [[Amerika Birleşik Devletleri|ABD]]'ye sürgüne gitti.
== Eserleri ==
* ''[[Ruhlar Evi]]'' (''La casa de los espíritus'', 1982)
* ''[[Tributo al Libertador Pinochet]]'' (2007)
 
== Dış Bağlantılarbağlantılar ==
* [http://www.isabelallende.com/ Isabel Allende'nin Resmi İnternet Sitesi (İngilizce ve İspanyolca)]
 
1.320.676

değişiklik