İçeriğe atla

Kasım: Revizyonlar arasındaki fark

Boyutta değişiklik yok ,  10 yıl önce
düzenleme özeti yok
k (r2.7.1) (Bot: Ekleniyor: iu:ᓄᕕᒻᐳᕆ)
Değişiklik özeti yok
 
== Etimoloji ==
[[Türkiye]]'de, [[Mustafa Kemal Atatürk|Atatürk]] devrimine değin Sümer-Babil-İbrani-Süryani-Arami Tişri den gelme ad ile '''Teşrin-i Sani''' olan ayın adı Cumhuriyet'ten sonra '''İkinci Teşrin''', '''İkinciteşrin''' olarak kullanıldı, 10 Ocak 1945'te kabul edilen 15 Ocak 1945'te yürürlüğe giren ve dört ayın adlarını değiştiren yasa ile ayın adı '''Kasımkasım''' yapıldı.
 
1946 yılında, Refet Ülgen eylül ayı için ilk güz, kasım ayı içinse songüz adını önermiş; ancak bu önerisi benimsenmemiştir.<ref>Prof. Dr. Hamza ZÜLFİKAR, ''[http://www.tdk.gov.tr/TR/dosyagoster.aspx?DIL=1&BELGEANAH=2416&DOSYAISIM=ham020.html Doğru Yazalım Doğru Konuşalım]'', Türk Dil Kurumu.</ref>
 
Ayın adı bir iddiaya göre [[Arapça]] ''kâsim قاسم'', (bölen)'den gelmektedir, ama neyi bölmektedir? Oysa Anadolu'da, bu yasa çıkmadan yüzyıllar öncesinden beri halk yılı, '''Kasımkasım''', Kasımkasım Günlerigünleri ve Hızırhızır, Hızırhızır Günlerigünleri diye ikiye ayırır, Hızırhızır Günlerigünleri [[6 Mayıs]] günü ile başlar ve Kasımkasım'a dek sürer.
 
Bir başka iddiaya göre ise, adın "koç katımı" ya da "katım ayı" olarak bilinen dönemin bu aya denk gelmesidir. T - S ses değişimi Türkçede başka kelimelerde de gözlenir.
 
Bu ay için Kasımkasım adının sebebi budur. Hızır, Hıdırhıdır, Haydarhaydar حيدر ,خضر, tarihte türlü adlarla (Saint Valentine / Ermiş-Aziz Valentine, Aya Nikola / Santa Klaus/Noel Baba, Dede Korkut ...) anılan bir biçimde Bilinen vaktin günü'ne dek yaşayacak olan bir insandır, kimi inanışlar onu bir nebi/peygamber olarak sayarlar. Arapça söyleyişle Kasım قاسم, [[Kazım]] كاظم, [[İlyas]] الياس ya da [[İbranice]] Kazaam כזאם ile Ellas אללס, Alias אליאס ise [[Yahya (peygamber)|Yahya]] Peygamber'in takma adı olarak bilinir. 6 Mayıs günü Hızır ile İlyas (Ellez)'ın buluştuğuna inanılır.
 
Kasım adının İngilizce karşılığı olan "November", Latince 9 anlamına gelen “novem” den gelir. Aylara bölünmemiş kış süreci, Ocakocak ve Şubatşubat arasında bölünene kadar eski Roma takviminde Kasımkasım ayı 9. ay idi.
 
== Kaynakça ==
Anonim kullanıcı