İçeriğe atla

"Yunan Karanlık Çağı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k (r2.6.3) (Bot: Ekleniyor: bg:Гръцки тъмни векове)
 
== Toparlanma süreci ==
Bu dönemde Yunanları, [[aristokrasi]] sistemi ortaya çıkana dek krallar yönetti. [[Savaş sanatı]]nda köklü değişiklikler görüldü. AtlıAt süvarilerarabalı savaşçılar üzerindeki yoğunluk yerini yavaş yavaş piyade askerlere bırakmaya başladı. Silah ve kullanım gereçlerinde tuncun yerini, üretimdeki kolaylık ve ucuzluk ile bölgede bolca bulunmasından dolayı demir aldı. Daha önceleri Yunan toplumlarında görülen eşitlik olgusu yavaş yavaş yok olmaya başladı ve toplumun sınıflara ayrılmasının ilk adımları başladı. Krallar tahtlarından indirilmeye başladı ve toplumda çekirdek aileler yerlerini sülale kavramına bıraktı.
 
Bu geniş aileler kökenlerini [[Truva Savaşı]]'ndaki kahramanlara dayanıyormuş gibi göstererek kendilerine bir geçmiş tasarladırlar. Çoğu zaman [[Herakles]] ile kan bağları olduğunu öne süren bu aileler ile birlikte toplumdaki sınıf ayrımları iyiden iyiye belirgin hâle geldi.
 
[[Homeros]]'un bu dönemle ilgili olarak yazmış olduğu epiklerin büyük ölçüde kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarılan geleneksel söylencelerden oluştuğu düşünülmektedir. Bu büyük duraksama döneminin hemen sonrasında Yunan dünyası büyük bir kalkınma ve yenilenme süreci içine girdi. Bu [[Karadeniz]] ve [[İspanya]]'ya kadar o dönemde Yunanların yaşıyor olduğu her yere yayıldı.
 
== Yeni yazı sisteminin bulunması ==
Anonim kullanıcı