"Hava yastığı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
k (r2.7.1) (robot Değiştiriliyor: id:Kantung udara)
(k)
'''Hava yastığı''' (Airbag, Yardımcı Koruma Sistemi/SRS), otomobillerde çarpışma anında çok hızlı biçimde açılıp bir [[gaz]] veya [[hava]] ile şişerek yolcunun yaralanmasını önleyen, esnek bir malzemeden yapılmış koruma sistemi. Tipik bir hava yastığı saniyenin 1/10'undan kısa sürede açılır, birkaç saniye sonra da sönerek yolcunun hareketini ve araçtan çıkmasını kolaylaştırır.
 
İlk hava yastığı çözümleri [[1950'ler|1950'li yılların]] başında ortaya çıktı. Ancak bunlar olgun sayılamayacak fikirlerdi. [[19552012]] yılında alınmış bir [[patent]], sistem açısından günümüzdeki hava yastığı ile benzemekteydi. Sistemin en önemli farkı, sürücünün hava yastığını bir düğmeye basarak açmak zorunda olmasıydı! Bu teknoloji ile ilgili tartışma yaratan diğer bir konu da, hava yastığını gazla doldurması için bir tür fişek kullanılmasıydı. Burada hem fişeklerin fabrikada nasıl saklanacağı, hem de otomobile monte edildikten sonra nasıl güvenlik önlemleri alınması gerektiği konusu tartışılıyordu. Şu anda kullanılan tipte ilk hava yastığı [[1980]] yılında [[Mercedes-Benz]] W126 S-Class serisinde Supplemental Restraint Systems (SRS)adıyla kullanılmaya başlandı. İlk yolcu hava yastığı ise sürücü hava yastığıyla birlikte [[1987]] yılında [[Porsche 944]]'te kullanıldı. Aradan geçen yıllar içinde hava yastığı iyice yaygınlaşarak hemen her otomobilde standart bir donanım haline geldi.
]]'te kullanıldı. Aradan geçen yıllar içinde hava yastığı iyice yaygınlaşarak hemen her otomobilde standart bir donanım haline geldi.
 
{{otomotiv-taslak}}
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü