İçeriğe atla

Vasko Popa: Revizyonlar arasındaki fark

[kontrol edilmemiş revizyon][kontrol edilmemiş revizyon]
k (r2.7.1) (robot Ekleniyor: fr:Vasko Popa)
Popa, [[Voyvodina]]'daki [[Grebenac]] köyünde dünyaya geldi. Liseyi bitirdikten sonra [[Belgrad Üniversitesi]] Felsefe Fakültesi'nde öğrenim görmeye başladı. Daha sonra çalışmalarına [[Bükreş Üniversitesi]] ve [[Viyana]]'da devam etti. [[II. Dünya Savaşı]] sırasında [[Yugoslav partizanları|partizan]] olarak savaştı ancak bügün [[Zrenjanin]] olarak bilinen [[Bečkerek]]'te yer alan bir Alman toplama kampında esir alındı.
 
1949'da savaş sonrasında Popa, [[Belgrad Üniversitesi]] Felsefe Fakültesi'nden mezun oldu. Sonrasında ''Književne novine'' ve ''[[Borba (gazete)|Borba]]'' gibi dergi ve gazetelerde ilk şiirlerini yayımlamaya başladı. 1954'ten 1979'a kadar ''[[Nolit]]'' adlı yayınevinin editörlüğünü yapan Popa, 1953'te ilk büyük şiir koleksiyonu olan ''Kora''{{'}}yı yayımladı. Bu dönemde ''Nepočin-polje'' (1956), ''Sporedno nebo'' (1968), ''Uspravna zemlja'' (1972), ''Vučja so'' (1975) ve bir Sırp halk edebiyatından bir antoloji olan ''Od zlata jabuka'' (1978) gibi diğer önemli eserlerini satışa sundu. 1943–1976 yılları arasında yazdığı şiirlerin bir İngilizce derlemesi olan ''Collected Poems'', 1978 yılında Britanyalı şair [[Ted Hughes]] tarafından çevrilerek piyasaya sürüldü.
 
1972 yılında [[Sırp Bilim ve Sanat Akademisi]]'nin bir üyesi olarak seçilen Popa, ayrıca 14 Aralık 1979'da [[Novi Sad]]'da kurulan [[Voyvodina Bilim ve Sanat Akademisi]]'nin de kurucuları asındadır.
9

düzenleme