Özdemir Turan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Özdemir Turan
Doğum Özdemir Turan
1950
Türkiye İstanbul

Özdemir Turan, Türk akrobat, illüzyonist ve diş doktorudur. 2009 yılı itibari ile Türkiye 'nin yaşayan tek Tel akrobat ıdır.[1]

1950 yılında İstanbul laleli'de doğdu. Babasının yasaklamasının ardından şehzadebaşını merak eden özdemir turan oniki yaşındayken şehzadbaşını gezmeye gidince orada gördüğü bir gösteride sonradan ustası olan selanikli sihirbaz farabiyi görür Ailesinden gizlice defalarca şehzadebaşına giderek gerçek adı Selim Öktülmüş olan selanikli sihirbaz farabiyle tanışmanın bir yolunu bulur ve bu mesleği yapmak istediğini bildirir sihirbaz farabi babasının izni olursa olabileceğini söyler. Babasının izin vermemesi üzerine bu işi gizlice yapmaya karar verdi ve bir yıllık uğraşı sonucunda Selim Öktülmüş 'ün Beyoğlu 'ndaki evini buldu. Boş zamanlarında buraya gidip gelerek sonunda farabiden ilüzyonistlik sanatını öğrenebilmek için onu ikna etti.Özdemir Turan'ın içindeki bu tutkusunu gören Selim Öktülmüş sonunda onu çırak olarak kabul etti ve birlikte çalışmaya başladılar.sihirbaz farabiyle anadolu turnelerinde çalışırlarken muğla dalaman ortacada bir gösteri sırasında Muğlalı Yakup ya da halk arasında bilinen adıyla Tel Cambazı Yakubi yide seyreder ve ustasının arkadaşı olan yakubiylede tanışır bu sanatıda öğrenmeye karar verir sihirbaz ustasınında onayıyla canbaz yakubinin tel takımında geceleri çalışarak tel canbazlığını öğrendi İlk olarak 12 yaşında ip üzerine çıktı ve cambazlığa büyük bir tutkuyla bağlandı.Zamanla kendini sürekli yenileyen ve geliştiren Özdemir Turan kısa sürede geleneksel akrobatlık kültürünün Türkiye'deki vazgeçilmez isimlerinden biri oldu. ilk zamanlar sadece İstanbul'da çalışan Turan bir süre sonra Anadolu'ya da açıldı. Burada yaptığı gösterilerde büyük ilgi gördü.Kısa süre içerisinde özellikle il belediyelerinin çesitli kültürel gösterlerinin vazgeçilmez ismi haline geldi. En büyük üzüntüsünü televole kültürünün yaygınlaştığı Türkiye'de kendinden sonra başka bir akrobat yetiştirememek olduğunu açıklayan Özdemir Turan ilerleyen yaşına rağmen bu sanatın yaşaması misyonunu yüklenerek gayet sağlıklı bir şekilde gösterilerine devam etmektedir.[2]

Günümüzde Özdemir Turan[değiştir | kaynağı değiştir]

Aradan geçen 44 yılda tutkuyla bağlandığı mesleğini çok az da olsa devam ettirmektedir. Özdemir Turan'ın asıl mesleği diş hekimliği'dir.

Uzun yıllar Gülhane şenliklerinde boy göstere Turan 1993-1994 yıllarında Beşiktaş Belediye'sinin 'Beşiktaş'ta Nostalji' sloganı ile düzenlediği bir organizasyonla eski adı Ihlamur Park 'ı olan Beşiktaş Dünya Barış Parkı 'nda gösteriler yapmıştır.

Büyük ustaların yanında geleneksel çıraklık kültürü ve terbiyesiyle yetişen Özdemir Turan artık yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş bir gösteri geleneği olan Tel Cambazlığı 'nın Türkiye 'de ki yaşayan son temsilcisidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]