Öyle Bir Geçer Zaman ki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dr. Coal (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 00.37, 22 Aralık 2016 tarihli sürüm (Gerekçe: + vandalizm amaçlı değişiklik)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Öyle Bir Geçer Zaman ki
Öyle Bir Geçer Zaman Ki afişi.JPG
Dizi afişi
Format televizyon dizisi
Geliştiren Coşkun Irmak
Senarist Coşkun Irmak
Yönetmen Zeynep Günay Tan
Anlatıcı Taner Birsel
Tema müziği bestecisi Mehmet Cem Tuncer
Ülke  Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 3
Bölüm sayısı 120 (bölümleri listesi)
Yapım
Kurgucu Ulaş Cihan Şimşek
Mekân İstanbul
Gösterim süresi 100 dakika
Yayın bilgileri
Kanal Kanal D (HD)
Tv2 (HD)
Resim formatı 480i (SDTV)
720p (HDTV)
1080i (HDTV)
Yayın tarihi 14 Eylül 2010 - 18 Haziran 2013
Durumu Sona Erdi.

Öyle Bir Geçer Zaman ki, Türk drama televizyon dizisi. Yönetmenliğini Zeynep Günay'ın üstlendiği ve senaryosunu Coşkun Irmak'ın yazdığı dizi, Kanal D'de yayınlanmıştır. İsmini Erkin Koray'ın unutulmaz parçasından almıştır. Tekrarları Tv2'de yayınlanmaktadır.

Yapım

Müzik

Dizide Cem Tuncer ve Nail Yurtsever tarafından bestelenen müziklerin yanı sıra Bir Zamanlar Amerika, 25. Saat gibi ünlü filmlerin müzikleri de kullanılmıştır. Bu müziklerin telif hakları uzun bir prosedür ardından Kanal D tarafından satın alınmıştır. Böylece Kanal D, hem bestelerin orijinallerini hem de üzerinde kendileri çalışarak yaptıkları yeniden düzenlenmeleri kullanma hakkına sahip olmuştur.[1] Müziklerin orijinal bestecisi 500'den fazla dizi ve filmin müziklerini bestelemiş efsane besteci Ennio Morricone'dir.[2] Dizi için kullanılan ana müziklerden Cockeye’s Song 1984 senesinde Sergio Leone'nin Bir Zamanlar Amerika filmi için bestelenmiştir. Ayrıca Erkin Koray'ın "Öyle Bir Geçer Zaman Ki" adlı şarkısı da dizide yer almaktadır.

Konusu

1960'lı yıllarda, kocasının kendisine yaptığı onca kötülüğü ve yaşadığı aile dramını unutamamış, bir evladını torununun doğumunda kaybetmiş bir annenin ve aynı zamanda kendisine ait bir konfeksiyon atölyesinin sahibi olan Cemile'nin, kızları Berrin ve Aylin; oğulları Mete ve Osman, kayınvalidesi Hasefe Hanım, damatları ve torunları ile verdiği mücadele anlatılmaktadır. Geçen bu olayları Cemile'nin küçük oğlu Osman anlatmaktadır.

Karakterler

 • Cemile: Ali'nin ilk eşi. Berrin, Osman, Aylin ve Mete'nin annesi. Sonradan evlendiği "balıkçı" Hikmet Karcı'dan kalan mirasla durumları düzelmiştir. 3. sezonda, kızı Aylin ve eski eşi Ali'nin yasını tutar. Ayrıca ailesini de bir arada tutmaya çalışacaktır
 • Mete: Ailenin ortanca çocuğudur. Babasından nefret eder. Müzik öğretmeni İnci'ye duygular beslemektedir. Öğretmeni kanserden yatağa düştüğünde o ölünceye kadar yanında kalmıştır. İnci Öğretmen'den dolayı müziğe ilgi duymuş ve liseden sonra lise arkadaşlarıyla birlikte kurduğu grupta vokalistlik yapmaya başlamıştır. Çalıştığı yerdeki garson kız Nihal'e aşık olmuş, bu yüzden başına birçok olay gelmiştir. Babasının ölümünden sonra ailenin tüm yükünü kendisi yüklenip babasının yokluğunu aratmamaya çalışmaktadır. Kardeşi Osman'ın siyasi olaylara karışmasına ne kadar engel olmak istese de bunu başaramamıştır. Kardeşinin adının karıştığı cinayeti üstlenmiş ve fakat kaldığı cezaevinden kaçarak dışarıda 1980 dönemi işkencelerine maruz kalmıştır.
 • Berrin: Ailenin büyük çocuğu; Osman, Aylin ve Mete'nin de ablasıdır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okumaktadır. Üniversite arkadaşı olan Ahmet'e aşık olmuş ve Ahmet'ten hamile kalmıştır. Ancak Ahmet yurt dışına kaçmak zorunda kalınca bu kaçışı sağlayabilecek tek kişi olan Hakan'la zoraki bir evlilik yaparak okulu bırakmıştır. Hakan'dan Zehra adında bir kız çocuğu olmuştur. Sonra Hakan'dan boşanıp tekrar Ahmet'le evlenir. Ahmet'le birlikte kızıyla yaşamaya başlar. Daha sonra Ahmet'ten hamile kalır, fakat o sırada Ahmet öldürülür. Bu yüzden oğlunun ismini Ahmet koyar. Bir müddet sonra Hakan'a karşı bir şeyler hissetmeye başlar ve hep beraber yaşarlar.
 • Hasefe: Ali'nin annesi; Berrin, Osman, Aylin ve Mete'nin babaannesidir. Cemile ve Hikmet Karcı'nın düğününü bastığında oğlu Ali'yi vurmuştur. Gelininin hayatını kurtardığı için ceza almamıştır. Caroline'in terkettiği oğlu Mustafa'yı sahiplenip Cemile'nin evine getirmiştir. Torunu Aylin ile birlikte kaybettiği oğlu Ali'nin yasını tutmaktadır. 80'li yaşlarındadır.
 • Osman: Ailenin küçüğü; Berrin, Aylin ve Mete'nin kardeşidir. Anne ve babasına çok düşkündür fakat küçüklüğü anne ve babasının ayrılığıyla parçalanmanın eşiğine gelen bir ailede geçtiği için içine kapanık büyümüştür. Liseye başladımış,16 yaşlarında lise öğrencisi olmuştur.
 • Caroline: Ali'nin Hollanda'dan gelen sevgilisidir. Ali'nin aklını çelerek evli olmasına rağmen onu ailesinden koparıp onunla evlenmiştir. Daha sonra bu evliliğin, kendisi gibi Hollanda'da yaşayan bir arkadaşıyla birlikte Ali'yi dolandırmak üzere hazırlanmış bir plan olduğu anlaşılır. Evlendikten sonra Ali'yi sevmeye başlayınca bir türlü Hollanda'daki arkadaşına dönmemiştir. Bunun üzerine arkadaşı Türkiye'ye gelip planı sona erdirmek için onu Ali'yi dolandırmaya zorlar. Arkadaşı, Ali'yi öldürmeye kalkınca arkadaşının ölümüne sebep olmuştur. Ali planı öğrenince Caroline'i terk eder. Bu sırada Caroline Ali'den hamile kalmıştır. Ali hapse girince psikolojisi bozulmuş ve alkolik olmuştur. Ali'den olan bebeği Mustafa'yı bırakıp Hollanda'ya gitmiştir. Sonra Türkiye'ye geri dönmüş ve Ali'yle yaşamaya başlamıştır. Kenan'la aralarında bir aşk başlayınca Ali'yi terk etmiştir. Yıllar sonra ise hem eski eşi Ali'yi hem de aşkı Kenan'ı kaybedince Ekrem'le birlikte olup onunla yaşamaya başlamış, 40'lı yaşlarına geldiğinde ise yıllar onu daha da olgunlaştırmıştır. Ekrem Tatlıoğlu ile birlikte yaşamaya başlamıştır.
 • Deniz: Aylin ve Soner'in kızıdır. Annesi Aylin, onu dünyaya getirirken hayatını kaybetmiştir. Babası Soner ise Aylin'in ölümünden dolayı onu bırakıp İngiltere'ye gitmiştir. Bu yüzden Cemile tarafından büyütülmüştür. Beşinci yaş gününde babası Soner, Cemile ve Süleyman'ın ısrarıyla geri döner. Bir müddet sonra kızıyla birlikte yaşamaya başlar.
 • Zehra: Berrin ve Ahmet'in kızıdır. Henüz küçük bir bebekken annesi Berrin'in, babası Hakan'la ayrılıp Ahmet'le evlenmesinden ve Hakan'ın hapiste yatmasından sonra, annesi Berrin ve Ahmet'le birlikte yaşamaya başlamıştır. Babası hapisten çıktıktan sonra asıl babasının Hakan olduğunu öğrenir ve annesine çok kızar. Bir müddet babasıyla beraber yaşar.
 • Soner: Aylin'nin sevdiği zengin adam ve Murat'ın ağabeyidir. Murat'ın Aylin'i sevdiğini öğrenince onu mutlu etmek için Aylin'e yaklaşmış ve Murat'la evlenmesi için ona anlaşma imzalatmıştır. Bu sırada Aylin'le aralarında gizli bir aşk oluşur. Bunun üzerine kardeşi Murat'ın mutluluğu için yurt dışına çıkar. İlerleyen bölümlerde Aylin ile evlenir. Bunun üzerine kardeşi intihar eder. Soner ve Aylin ise bir çocuk sahibi olurlar fakat Aylin, riskli geçen bu doğum sırasında hayatını kaybeder. Soner, Aylin'i kaybettikten sonra Zehra'nın bale hocası ve daha sonra Deniz'e dadılık yapan Bahar'a ilgi duymaya başlar. Dizi finaline doğru evlenirler.
 • Hakan: Berrin'in fakülteden arkadaşı ve sonradan kocasıdır. Berrin'i karşılıksız sever ve ünlü bir devlet adamının oğludur. Berrin'in, aşkına karşılık vermemesi Hakan'ın, gücünü kullanmak istediği babasına yanaşmasına sebep olmuştur. Daha sonra Berrin'e olan aşkından Berrin'i mutlu etmek için babasına karşı çıkıp adamlarıyla Ahmet'in yurt dışında kaçmasını sağlar. Ahmet'in yokluğunda Berrin'le evlenir. Ahmet'in kızına babalık eder. Berrin'in onu ne yapsa da sevemeyeceğini ve gönlünün Ahmet'te olduğunu anlayınca boşanırlar. Babası Ekrem Tatlıoğlu, Berrin'in başına silah dayayınca elinden almak isterken kazayla babasını vurarak yaralanmasına sebep olmuş ve hapse girmiştir. Daha sonra hapisten çıkmış ve babasının yerine dönmüştür.
 • Süleyman: Soner'in yardımcısı ve sağ koludur. Fransa'da eğitim görmüş, bilgili birisidir. Normalin dışında, eğitimli bir uşaktır.
 • Mithat: Dar gelirli bir ailenin çocuğudur. Babası başka bir şehirde yaşamaktadır. Liseye gitmesine rağmen siyasetle yakından ilgilidir ve ülkücüdür. Aynı zamanda Ayça'nın ağabeyidir. Daha sonra siyasi görüşü nedeniyle öldürdüğü Aydın'ın, babası tarafından aynı silahla öldürülmüştür.
 • Bahar: Soner’in ve kızı Deniz’in hayatını değiştirecek dans hocasıdır. Bale eğitimi almış, ancak ağır bir sakatlık yaşadığı için mesleğini yapamayan genç bir kadındır. Ailesini bir trafik kazasında kaybeden Bahar, geçimini sağlamak için dans kursları veriyor, doğum günlerinde animatörlük yapıyor, ürün tanıtım işlerinde çalışıyordur. Nişanlısı Ziya kendisini aldatınca ondan ayrılır ve yolu Deniz’e bakıcılık yapmak üzere Soner’in evine düşer.
 • Arif: Cemile ve Osman’ın tüm hayatını etkileyecek olan Arif, gençliği siyasi mücadele içinde geçmiş biridir. Hapiste yatmış, siyasetten ayrı düşmüştür. İçe kapanık ve yalnız başına yaşamayı sever. Daha sonra Cemile'ye ilgi duymaya başlar. İlerleyen bölümlerde evlenirler.
 • Selma: Hikmet Karcı'nın eski karısıdır. İlerleyen yıllarda, asıl amacı kendisinin yarı hissesine sahip olduğu holding şirketinin hisselerini ele geçirmek olan Kenan'la evlenmiştir. Kenan'ın gerçek yüzünü görünce ondan ayrılır.
 • Mustafa Akarsu: Caroline ve Ali'nin oğludur.
 • Mesude Akarsu: Kemal'in kızıdır. Aylin'i Soner'den dolayı kıskanmaktadır. Soner ile nişanlanır, fakat bu çok uzun sürmez. Aylin'in Soner'le yaptığı anlaşmayı öğrenir ve şantaj yapmaya kalkışır ama başaramayıp bunu Murat'a söyler. En son Ekrem Tatlıoğlu'nun adamı İbrahim ile evlenmiştir.
 • Neriman Akarsu: Kemal'in karısıdır. Daima rüzgarın akışına göre davranan, bencil, çıkarcı bir kadındır.
 • Kemal Akarsu: Ali'nin ağabeyidir.
 • Ayten: Berrin'in fakülteden arkadaşıdır. 2. sezonda Ahmet'e karşı bir şeyler hissetmeye başlar, fakat duygularının karşılıksız olduğunu görünce vazgeçer.
 • Cengiz: Ahmet'in sol görüşlü bir arkadaşı. 2. sezonda siyasi bir çatışmada öldükten sonra Ahmet onun Ayten'den hoşlandığını Berrin ve Ayten'e söylemiştir.
 • Bakkal: Manavın dostu.
 • Manav: Bakkalın dostu.

Ayça: Mete'nin sevdiği kızdır. Osman'la yaşıt aynı liseye giderler. Osman ona aşıktır onu korumak için evlenir sonra boşanırlar. Mete ile sözlenir.

 • İbrahim: Dizinin 2. sezonunda diziye dahil olmuştur. Kenan'ın adamıdır. Kenan'ın ölümünden sonra Ekrem Tatlıoğlu'nun adamı olmuştur. Mesude ile evlenmiştir. İlerleyen zamanlarda piyangodan büyük bir ikramiye kazanıp banker olmuştur.

Diziden çıkan karakterler

 • Ali: Cemile'nin eski eşi. Berrin, Osman, Mustafa, Aylin ve Mete'nin babası. Denizci ve kaptan. Hollandalı kadınla evlenip eski karısı ve çocuklarını sokağa attı. Balıkçıyı öldürdüğünden hapse girdi çıktı. Caroline'den Mustafa adlı bir bebeği doğmuştur, ama bir takım sorunlar yüzünden bebeğe bir süre Cemile bakmıştır. Sakatlığı tedavi sonucu düzelen Ali, Kenan Çetin'in iş teklifiyle Karcı Holding'te çalışmaya başlamıştır. Fakat sonradan Cemile'ye verdiği destek nedeniyle görevden atılmış, yerine Caroline alınmıştır. Geçmişinde yaptığı kötülüklerden dolayı, kendisini yıllarca kaptan olarak hizmet verdiği denizlerin mavi sularına bırakıp intihar etmiştir. Cemile'yi ve çocuklarını bıraktı.
 • Aylin: Berrin'den sonra gelen kız kardeş. Lise son sınıfta okulunu bırakıp Soner'in kardeşi Murat ile evlenmiştir. Ona aşık olmamasına rağmen Soner yaptığı anlaşma sonucu, Soner'e aşık olmasına karşın Murat'la evlenmiştir. Murat'tan boşandıktan sonra Soner'den hamile kalmıştır. Kalp sorunundan dolayı doğum yapması risklidir. Fakat o doktorların çocuğunu aldırması yönündeki uyarılarını dinlememiş, israrla anne olmak istemiştir. Riskli geçen bu doğum sırasında bebeğini dünyaya getirirken hayatını kaybetmiştir.
 • Hikmet Karcı: Ali'nin eski dostu. Yardım etmek için Cemile ve çocuklarına yaklaşması onu Ali'nin düşmanı yapmıştır. Cemile ile evlendiği gece, düğününde Ali tarafından vurularak öldürülmüştür.
 • Kenan: Selma'nın hayatına sızıp holdingi ele geçirmeye çalışan hırslı bir adam. Hikmet Karcı'ya karşı gizli bir düşmanlığı var. Gemide Ali Kaptan'la kapışırken kendi sebebiyet verdiği bir patlamanın sonucu hayatını kaybetmiştir.
 • Nuri: Cemile'nin sahip oldugu Karcı Holdingi yöneten Cemile'nin en çok güvendiği, ön sezileri kuvvetli ve namuslu karakter. Kenan sahip oldugu hisseleri almak için öldürttü.
 • Amina: Ahmet'in mensup olduğu örgüttendir. Eski FKÖ mensubu, Ürdünlü Arap. Türkiye'de yaşayabilmesi için örgüt tarafından Ahmet'le evlendirilmiştir. Daha sonra bir çatışmada savaşırken ölmüştür.
 • Necati: Mete'nin liseden arkadaşı. İlk başta Mete'yi kıskandığından onunla sürekli kavga etmiş, fakat sonradan Mete'nin iyi arkadaşı olmuştur. Mete'yle birlikte kurdukları müzik grubunda çalmaktadır. Sonra müzik grubundan ayrılmıştır.
 • Resul: Sağ görüşlü bir üniversite öğrencisi.
 • İnci: Mete'nin müzik öğretmeni. Mete'ye yardım etmek için yakınlaşması nedeniyle bir ara okuldan uzaklaştırılmıştır. Nişanlısı Sedat'la evlenirler; fakat evlendiği kişi İnci'ye gereken önemi göstermez. Bu sırada kansere yakalanır ve hastaneye kaldırılır. Kimsesi olmayan İnci'ye, ona olan ilgisi nedeniyle hastanede yattığı süre boyunca Mete refakat etmiştir. Bir gece kendisinin de Mete'den hoşlandığını söylemiştir. Tedaviye rağmen iyileşememiş ve bu onun son sözleri olmuştur.
 • Murat: Soner'in kardeşi. Felçlidir. Aylin'e aşık olduğundan Soner onu mutlu edebilmek için Aylin'le evlendirmiştir. Sonra Aylin'den istemediği halde boşanır. Aylin ve ağabeyi Soner'in nikah günü başına dayadığı silahla intihar etmiş ve ağabeyinin gözleri önünde ölmüştür.
 • Aydın: Osman'ın en iyi arkadaşı. Arkadaşları arasında hayat dolu, eğlenceli ve esprili bir kişi olarak tanınır. Kendisini devrimci olarak görür ve bir devrimci gibi yaşamaya çabalar. En iyi arkadaşı Osman'ın ve Arif Bey'in önerileri üzerine kendince devrimci kişilğinden ödün vererek aşık olduğu Gözde'ye buluşma teklifi eder. Gözde bu isteği kabul eder. Aydın öldürüleceği gece çok mutludur. Evinde en sevdiği arkadaşı Osman ve ailesi ile güzel bir akşam yemeği yemiştir. Bunun ardından ölmeden önceki son dakikalarında babasıyla tavla oynar. O sırada Mithat kendisine verilen görevi yerine getirmek için Aydın'ın evinin sokağında evi gözlemektedir. Mithat'ın tetiği çekmesi ile Aydın kafasının şakak bölgesine saplanan kurşun ile oturduğu sandalyeye yığılır. Aydın öldüğü sanılırken son kez gözlerini açar ve "Baba... çok acıyor" der ve babasının kollarında ölür.
 • Mithat pale: Ayça'nın ağabeyi. Aydın'ı öldürdükten sonra Aydın'ın babası Aydın'ı kimin vurduğunu öğrenmiştir. Bir gece Osman Mithat'ı vuramaz ve silahı yere atıp kaçar. Bunun üzerine Aydın'ın babası silahı yerden alıp Mithat'ın kafasına ateş edip öldürür. Mithat oracıkta can verir.
 • Filiz: Soner'in eski bir arkadaşıdır. Soner ölen karısı Aylin anısına bir eğitim kompleksi yaptırmak istemesi üzerine mimari açıdan Soner'e yardımcı olmuştur. Son derece uçarı ve şımarık bir karakterdir. Soner'e zamanla aşık olmuş ve aşkına karşılık bulamayınca sarhoş iken kendisini arabaya önüne atarak intihar etmiştir.
 • Ahmet: Berrin'in sol görüşlü sevgilisidir ve Amina'yla sahte evlilik yapmıştır ama Berrin'i sever. Annesi vurulup öldürülünce Hakan'ın babasını yaralar. Daha sonra Hakan'ın yardımıyla hapisten kaçırılır. Afın çıkmasıyla ülkesine geri döner ve Berrin'le karşılaşırlar. İlerleyen günlerde Berrin'le evlenir. 106. bölümde Ekrem Tatlıoğlu'nun adamları tarafından vurularak hayatını kaybetmiştir.
 • Tuğrul: Arif geçmişte kardeşini öldürdüğünden dolayı ona düşman olmuştur. Dizide çok varlıklı ve güçlü bir konumdadır. Arif ve ailesine her türlü kötülüğü yapmaktan çekinmeyen bir karakterdir. En son 12 Eylül Askeri Darbesi sonrasında Cezaevi Müdürü ve işkencecibaşı olmuştur. Dizinin final bölümünde Gözde tarafından öldürülmüştür.

Yayın takvimi

Sezon Gösterim günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen Bölüm Sayısı Bölüm Aralığı Sezon yılı TV kanalı
1 Salı 20.00 14 Eylül 2010 21 Haziran 2011 38 1 - 38 2010-2011 Kanal D
2 Salı 20.00 6 Eylül 2011 19 Haziran 2012 41 39 - 79 2011-2012 Kanal D
3 Salı 20.00 4 Eylül 2012 18 Haziran 2013 41 80 - 120 (Final) 2012-2013 Kanal D

Diğer ülkelerde gösterimi

Ülke Kanal(lar) Gösterim tarihi Bitiş İsim Sezon
 Bosna-Hersek TV1 / Mreza 9 Temmuz 2012 Kako vrijeme prolazi 1-2-3
 Bulgaristan BTV BTV Lady 9 Temmuz 2012 16 Aralık 2014 Времето лети 1-2-3
 Karadağ TV Vijesti 1 Nisan 2013 Kako vrijeme prolazi 1-2-3
 Kuzey Makedonya Sitel 26 Mart 2012
Бурни Времиња
Burni Vreminja
1-2-3
 Kazakistan ??? ????????? ????? 1-2-3
 Sırbistan Prva TV 8 Ocak 2013 Kako vreme prolazi 1-2-3
 Hırvatistan Nova TV 5 Kasım 2012 Kako vrijeme prolazi 1-2-3
 Afganistan TOLO TV Ekim 2012 ZAMAN 1-2-3(Not Completed)[3]
 Suudi Arabistan MBC4 1 Eylül 2012 على مر الزمان 1-2-3
 Mısır CBC 1 Eylül 2012 على مر الزمان 1-2-3
 Yunanistan Star Channel 16 Eylül 2013 ? ???????? (The Betrayal) 1-2-3
 Şili Chilevisión 5 Ocak 2015 Tormenta de pasiones 1
 Porto Riko WAPA Tormenta de Pasiones

Kaynakça

 1. ^ "Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde Unutulmaz Bir Müzik…". 2 Eylül 2010. 5 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2010-10-07. 
 2. ^ "Ennio Morricone". imdb.com. 14 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2010-10-07. 
 3. ^ http://www.ktk.kz/ru/films/Bescennoe_vremia/

Dış bağlantılar