Örümcek kamera

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2009 yılında Ukrayna'da bir futbol maçı öncesindeki Spidercam çekimleri.

Spidercam (Örümcek kamera), film veya televizyon kameralarını önceden belirlenmiş bir alanda yatay ve dikey olarak hareket etmesini sağlayan bir kamera sistemidir. Genellikle bir futbol maçında veya tenis kortu gibi alanlarda kullanılır.

Spidercam, çekim yapılacak alanın dört bir köşesine bağlanmış, her biri Kevlar kablo ile cayro dengeli kamera taşıyıcısına bağlanmış motorlu vinçler yardımıyla kontrol edilir. Spidercam, özel bir ekip ve yazılım ile kontrol edilir. Spidercam'e verilen komutlar fiber optik kablolar üzerinden aktarılır. Ayrıca Kevlar kablolarının ikisinde kamera'yı, remote head'ı ve kameranın sinyallerini kontrol masasına gönderen fiber optik kablo vardır. Kamerayı üzerinde bulunduran Remote head, sağa-sola yukarı-aşağı hareketleri sağlar ve odaklamayı, yakınlaştırmayı ve irisi kontrol eden lens kumandasını içerir.

Jens C. Peters, Spidercam sistemini geliştiren CCSystems Inc. firmasının kurucusudur. Spidercam UEFA Şampiyonlar Ligi, Eurovision Şarkı Yarışması, 2010 FIFA Dünya Kupası, 2010 Avrupa Yüzme Şampiyonası ve daha birçok program için kullanılmaktadır. Türkiye'de Spidercam'ile ilk futbol maçı çekimi 24 Ekim 2010 tarihinde Fenerbahçe - Galatasaray derbisinde Lig TV tarafından yapılmıştır. Ayrıca Skycam adında Spidercam benzeri bir sistem daha bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]