Örümcek Ağı Operasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Örümcek Ağı Operasyonu, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından Ereğli ve 10 ilde yapılan operasyon.

Dolandırıcılık, baskı ve tehdit yoluyla Konya'da bir süt fabrikasını (Gül Süt), Antalya'da akü (Toros Akü) ve Adana'da bir yem fabrikasını (Denge Yem) üzerlerine geçirdikleri belirlenmiş, yapılan aramalarda çok sayıda çek ve senet ele geçirilmiştir.

16 Şubat 2007 tarihinde Ereğli İlçesi ile Ankara, Adana, Antalya, Gaziantep, İzmir, Bursa, Çorum, Muğla, Antalya ve İstanbul'da düzenlenen Örümcek Ağı Operasyonu'nda aralarında eski Gaziantep Milletvekili Ali Özdemir'in de bulunduğu 23 kişi gözaltına alınmıştır.

Eski milletvekili dahil 4 kişi, savcılıkta ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmış, mahkemeye sevk edilen 19 şüpheliden 18'i tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

Çete lideri Mehmet Özönder ve ekibinin çeşitli yöntemlerle ele geçirdikleri fabrikaların değerinin 50 milyon YTL olduğu bildirilmiştir.[1] Özönder'in daha önce kendisini DGM savcısı olarak tanıtıp İstanbul’da bir fabrikaya el koymaya çalıştığı, yurtdışından sahte hukuk fakültesi diploması almak için girişimde bulunduğu; bunun yanı sıra gasp, darp ve dolandırıcılık başta olmak üzere 20’ye yakın suçtan poliste kaydı bulunduğu ortaya çıktı.[2]

Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]