Ömer Sabuncu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ömer Sabuncu (d. 1965, Şanlıurfa), Türk hattat ve ebru sanatçısı, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslâm Tarihi ve Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. 1989’da Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü’nü, 2001’de Harran Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Piyasa Araştırmaları ve Reklâmcılık Bölümü’nü, 2005’te ise Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Harran Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı’nda Yüksek Lisansını tamamladı. Aynı dalda doktora yapmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Hattat Mustafa Kaçar’dan 5 yıl sülüs ve nesih meşk etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Şanlıurfa’da açtığı Türk Süsleme Sanatları, Hüsn-i Hat ve Geleneksel Ebrû kurslarına katılarak sertifika almıştır. 2001 yılında amatörce ebrû çalışmaya başlamış, 2003 yılında Ş.Urfa’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın organize ettiği Geleneksel Ebrû Tanıtım ve Sergisi’nde ebrû sanatçısı Timuçin Tanarslan ile tanıştı; sonra, onun Ankara’daki atölyesinde eğitim gördü. Hocası Timuçin Tanarslan kendisini icazete layık gördü. Usta-Çırak olarak Hocası Timuçin Tanarslan'la birlikte UNESCO Genel Merkezi’nde Ebru Sanatında Türkiye’yi temsil etti. Hocası Timuçin Tanarslan’ın 11 Nisan 2015 tarihinde vefatına kadar ebrû çalışmalarını onunla sürdürdü.[kaynak belirtilmeli]

Şanlıurfa Belediyesi’nce ilk defa 2005 yılında düzenlenen Geleneksel Ebrû Yarışmalarında 2005 ve 2006 yıllarında birincilik aldı. 2009 Yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı, 15. Devlet Türk Süsleme Sanatları Yarışmaları, Ebru Dalı “Başarı Ödülü” aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı "Türk Süsleme Sanatları Sanatkarı" unvanıyla Sanatçı Tanıtma Kartı sahibidir. Çalışmalarıyla 4'ü kişisel olmak üzere pek çok sergiye katıldı.

YAYINLAR
Kitap: ·         Müminlerin Annesi Hz. Hatice, Şanlıurfa Müftülüğü Yayınları, 2. Baskı, Elif Matbaası, Şanlıurfa, 2013.

·         Son Peygambere İlk İnanan İnsan, Müminlerin Annesi Hz. Hatice, Semerkand Yayıncılık, İstanbul, 2011.

Kitapta Bölüm: ·         “Ahmet Hamdi Akseki”, Türkiye’nin Birikimleri, “İlahiyatçılar”, İlke Yayıncılık, İstanbul, 2013.

·         “Ömer Nasuhi Bilmen”, Türkiye’nin Birikimleri, “İlahiyatçılar”, İlke Yayıncılık, İstanbul, 2013.

·         Geçmişten Günümüze Şanlıurfa’da Dinî Hayat, Geleneksel El Sanatları, Şanlıurfa, 2010.

Ulusal Hakemli Makale: ·         “Hz. Âişe Hakkında Yapılmış Çalışmalar Bibliyografyası”, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, 33, (2015).

·         “Hz. Peygamber’in İlk Hanımı Hz. Hatice’nin Hayatı ve Kişiliği”, Diyanet İlmi Dergi, 45/2 (2009).

·         “Hz. Peygamber ve Anne-Baba Sevgisi”, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, 17 (2007).

·          “Suheyb er-Rumi, Hayatı, Kişiliği ve Faaliyetleri”, İSTEM, 7 (2006).

Uluslararası Tebliğ: ·         “Emeviler Döneminde Hz. Âişe’nin Siyasî Tutumu”, Hz. Âişe Sempozyumu, Sivas, 2016.

·         “Ashab Döneminde Vahdeti Bozma Teşebbüslerine Karşı Alınan Tedbirler ve Vahdetin Etkileri”, Şanlıurfa Uluslararası X. Kutlu Doğum Sempozyumu: “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet”, Şanlıurfa, 2016.

·          “Urfalı Hattat Behçet Arabî ve Eserlerinden Örnekler”,  I. Uluslararası İslâm Tarihi ve Medeniyetinde Şanlıurfa Sempozyumu, Şanlıurfa, 2016.

Ulusal Tebliğ: ·         “Mescid-i Nebevî Örnekliğinde Camilerin İnsan Yetiştirmedeki Rolü”, VIII. Kutlu Doğum Sempozyumu: Hz. Peygamber ve İnsan Yetiştirme Düzenimiz, Şanlıurfa 2014.

·         “Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku”, VI. Kutlu Doğum Sempozyumu: İslâm Kardeşliğinin Komşuluk İlişkilerine Etkisi, Şanlıurfa 2012.

·         “Hz. Peygamber ve Anne-Baba Sevgisi”, I. Kutlu Doğum Sempozyumu: Hz. Peygamber ve İnsan Sevgisi, Şanlıurfa 2007.

Editörlük: ·         İslâm Tarihi ve Medeniyetinde Şanlıurfa, Semih Ofset Matbaacılık, I-II, Ankara, 2016.

·         Şanlıurfa İl Müftülüğü Bülteni (2013-2016).

Yayınlanmamış Çalışmalar: ·         İslâm Tarihi Kaynaklarından Tabakât Türü Eserlerin Ortaya Çıkışı ve Belli Başlı Tabakât Kitapları.

·         Hz. Peygamber’in Hanımı Hz. Safiyye’nin Hayatı ve Kişiliği.

Panel, Konferans ve Seminer:  ·         “Gap Doğa Eğitimi” Ebru Semineri ve Uygulamalı Gösterimi (Harran Üniversitesi - TÜBİTAK), Gülizar Konuk Evi, Şanlıurfa, 2008.

·         “Gap Yöresinin Bilimsel Eğitim Amaçlı Kullanımı Projesi Kapsamında Ebru Semineri ve Gösterisi” (Harran Üniversitesi - TÜBİTAK), Çift Mağara, Şanlıurfa 2007.

·         “Gap Yöresinin Bilimsel Eğitim Amaçlı Kullanımı Projesi Kapsamında Ebru Semineri ve Gösterisi” (Harran Üniversitesi - TÜBİTAK), Öğretmen Evi, Şanlıurfa 2006.

·         “Klasik Türk El Sanatlarımızdan Hat ve Ebru Sanatı Paneli”, Prof. Dr. Abdülkadir Karahan Kütüphanesi, Şanlıurfa 2005.

Verdiği Dersler: ·         Siyer-i Nebi

·         İslâm Medeniyeti

·         İslâm Tarihi I (2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılı)

·         Ebru (Seçmeli)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]