Ömer Küyük

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Gazi Ömer Küyük (d. 1898 - ö. 12 Ocak 2006, Çorum), İstiklal Savaşı Gazisi. Gazi ömer küyük, son mülakatında, “Bu vatanın kıymetini iyi bilin, bundan sonrası size düşüyor” demişti. Kurtuluş Savaşı’nın son tanık gazileri; Ömer Küyük, Yakup Satar ve Veysel Turan'ın günlük yaşamları ve savaş yıllarına dair anıları “son buluşma” adlı belgesel türündeki filmde anlatıldı.

Nişancı er Ömer; Çorum'un İskilip ilçesine bağlı Çatkara Köyü'nden Ömer Küyük, film çekildiği sırada 108 yaşındaydı. Bir hayat ve doğa adamı olarak tanımlanıyor. İlerleyen yaşına rağmen her işini kendi yapan, hareketli ve yaşam dolu biriydi.

Geçen yıllarda bir ağaca çıkmış ama inememiş. Ahali de uzaktaymış, bağıra bağıra bitap düşmüş, 'Karılar beni indirin' diye! son üç dört yıla kadar ava çıkan, odun kesen bir insandı.” diye bahsediyor Gazi Ömer dedenin yakınları. Film boyunca, Gazi Ömer dedenin etrafındakilerle olan samimi diyalogları ve sempatik tavırları ile saygı duyulan sevilen biri olduğunu görüyoruz.

8 çocuk ve 36 torun sahibi Ömer Küyük’ün son görüntüleri bu filmde yer alıyor. Filmin yönetmeni Nesli Çölgeçen, Küyük için: “Yaşamı boyunca her yıl Zafer Haftası'nda memleketinden kalkıp Ankara'ya gelerek, Anıtkabir'i, Gaziler Derneği'ni ziyaret etmiş. O, kahramanlığını hayatı boyunca devam ettirdi, bu filmde de bir kahramanlık yaptı.” diyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]