Ömür Orhun

Vikipedi, özgür ansiklopedi
01.51, 13 Kasım 2016 tarihinde II. Niveles (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17815256 numaralı sürüm (düzenleme AWB ile)

Ömür Orhun (d. 1943) Türk büyükelçi.

Eğitimi

Eskişehir Özel Yeni Koleji'ni bitirdikten sonra, ODTÜ İdari İlimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olmuştur.

Mesleki Kariyeri

Dışişleri Bakanlığı'na girdikten sonra çeşitli görevler üstlenmiş, Müşterek Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü, Norveç ve Azerbaycan Büyükelçiliği, NATO, BAB ve Silahsızlanma Genel Müdürlüğü, AGİT Daimi Temsilciliği ve Dışişleri Bakanlığı müşavirliği görevlerinde bulunmuştur.

AGİT'teki Görevleri

Türkiye'nin AGİT nezdinde Daimi Temsilcisi, AGİT Ayrımcılıkla Mücadele Özel Temsilcisi ve AGİT Genel Sekreteri Özel Danışmanı olarak görev yapmıştır. AGİT Yüksek Hakem Kurulu Başkanı olmuştur.

Diğer Görevleri

İslam İşbirliği Teşkilatı İnsan Hakları ve Ayrımcılıkla Mücadele Danışmanı, Sosyal Uyum İçin Avrupa Müslüman İnisiyatifi (EMİSCO) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev ifa etmiştir.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu İnsan Hakları Komitesi Üyesi olarak görev yapmış, halen Sosyal ve Beşeri Bilimler Komitesi üyesidir.