İçeriğe atla

Öldüren Şüphe (film, 2002)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Öldüren Şüphe
City by the Sea
YönetmenMichael Caton-Jones
YapımcıDon Carmody
Andrew Stevens
Roger Paradiso
Dan Klores
YazarKen Hixon
UyarlamaBir Katilin İzi
adlı 1997 tarihli Esquire dergisi makalesi
–Michael McAlary[1]
OyuncularRobert De Niro
Frances McDormand
James Franco
Eliza Dushku
William Forsythe
George Dzundza
MüzikJohn Murphy
Görüntü yönetmeniKarl Walter Lindenlaub
KurguJim Clark
StüdyoFranchise Pictures
DağıtıcıWarner Bros. Pictures
Çıkış tarih(ler)i6 Eylül 2002 (2002-09-06) (ABD)
Süre104 dakika
Ülke ABD
Dilİngilizce
Bütçe40 milyon dolar
Hasılat29,4 milyon dolar[2]

Öldüren Şüphe (Orijinal Adı: City by the Sea), Robert De Niro, James Franco, Eliza Dushku, Frances McDormand ve William Forsythe'nin başrollerini paylaştığı 2002 tarihli Amerikan yapımı suç filmi. Filmde asi bir gencin aile problemleri ve geçmişinden kaçmaya çalışan bir adam konu ediliyor. Michael Caton-Jones'ın yönettiği film eski bir polis dedektifi olan Vincent LaMarca'nın gerçek hikâyesine dayanıyor.[3]

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Vincent LaMarca (Robert De Niro) kıdemli bir New York Şehri Polis Teşkilatı dedektifidir. Vincent 8 yaşındayken polis olan babası, fidye için kaçırdığı çocuğun ölmesi nedeniyle idam edilmiştir. Vincent babasının yaptıklarından dolayı kendini suçlu hisseder ve bir katilin oğlu etiketine rağmen bir polis olarak sıkı ve iyi çalışır. Önceden Long Beach'te yaşayan Vincent artık New York'ta yaşamaktadır.

Vincent'ın Joey La Marca (James Franco) adında bir oğlu vardır. Joey hala Long Beach'te yaşamaktadır ama evsiz bir uyuşturucu bağımlısı olmuştur. Vincent, Joey'i en son 14 yıl önce karısını ve onu terk etmeden önce görmüştür. Şu anki kız arkadaşı Michelle'e (Frances McDormand) çocuğu olmadığını söylemiştir.

Vincent'ın oğlu Joey, Long Beach'te uyuşturucu ile ilgili bir cinayetle suçlanır. Vincent oğluna yardım etmek istemez ve Michelle nedenini anlayamaz.

Joey'nin kız arkadaşı Gina (Eliza Dushku), bebeği Angelo için uyuşturucudan uzak durmaya çalışmaktadır. Bebeğin babası Joey'dir. Gina, Joey'i kurtarmaya çalışması için Vincent'a yalvarır. Gina daha sonra çocuğu terk ederek çocuğu Vincent'a bırakır.

Vincent'ın polis ortağı Reg (George Dzundza), Vincent'ın içine düştüğü durumu anlar ve Vincent'a oğlunun suçsuzluğunu ispatlaması için yardımcı olmaya çalışır. Bir ihbar üzerine Reg ve başka bir polis, Joey'i sorgulamak amacıyla Joey'in kaldığı düşünülen terk edilmiş ve harap olmuş bir kumarhaneyi aramak için Long Beach'e giderler. Arama sırasında Reg acımasızca vurularak öldürülür. İkinci polis Joey'in Reg'i öldürdüğünü varsayar; Reg'i acımasız uyuşturucu satıcısı Spyder'ın (William Forsythe) öldürdüğünün farkında değildir.

Joey artık bir polisin öldürülmesi de dahil iki cinayetten aranmaktadır. Bu "silahlı ve tehlikeli polis katilini" durdurmak için büyük bir polis araması başlatılır. Polisler onu bulurlarsa doğrudan vurup öldüreceklerdir.

Vincent, uzun süre ayrı kaldığı oğlunu kurtarmak için elinden geleni yapması gerektiğine karar verir böylelikle torunu anne ve babasıyla büyüyebilecektir. Vincent, kendi babasının çocukken hayatından kaybolması gibi oğlunun ve torununun hayatından kaybolmaması gerektiğine karar verir.

Zahmetli bir aramayla Vincent, kendisine güvenmeyen ve babasının yalnızca onu tutuklamak istediğini düşünen oğlunu bulur. Vincent oğlunu ona değer verdiğine ikna etmeyi başarır. Diğer polisler onlara müdahale ettiğinde Vincent kendini oğluna siper eder böylece polis Joey'i vuramaz.

Joey, şiddet görmeden gözaltına alınır ve götürülmeden önce baba ve oğul birbirlerine gülümserler.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler 2001'in başlarında gerçekleşti. Hikâye esas olarak Long Island'ın güney kıyısında bir sahil kasabası olan Long Beach, New York'ta geçiyor. Bu şehrin sloganı "Civitas ad Mare", Latince "Denizin Kıyısındaki Şehir" anlamına gelir. Bu da filmin orijinal ismi "City by the Sea" ile aynı. Öte yandan filmde Long Beach olarak gösterilen çekimler aslında Asbury Park, New Jersey'de çekildi.[4] Filmin sonunda filmin Long Beach'te çekilmediğini bildiren bir açıklama yer alıyor.

Görüşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Öldüren Şüphe, eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı. Rotten Tomatoes sitesinde filme 145 eleştirmenden gelen incelemelere göre %48 puan verildi, seyirciler ise %40 puan verdiler.[5] Başka bir film değerlendirme sitesi olan Metacritic'te filmin puanı 34 eleştirmen baz alınarak toplam 50 olarak hesaplandı. Sitedeki seyirci puanı 10 üzerinden 9,3'tür.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Denis Hamill (28 Ağustos 2002). "2 Killers and the man in the middle - L.I lawman, subject of new film, wrestles with family legacy". New York Daily News. 13 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2017. 
  2. ^ "City by the Sea (2002) - Box Office Mojo". www.boxofficemojo.com. 16 Eylül 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2017. 
  3. ^ "The Officer Behind 'City' Tells of a Life Altered by Crimes" (İngilizce). Los Angeles Times. 30 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021. 
  4. ^ "Öldüren Şüphe (2002) - Filming and Production" (İngilizce). IMDb. 29 Mart 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021. 
  5. ^ Rotten Tomatoes'ta City by the Sea
  6. ^ "City by the Sea Reviews" (İngilizce). Metacritic. 20 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Şubat 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]