Ölüme Karşı Koşan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölüme Karşı Koşan
The Running Man
Ölüme Karşı Koşan film posteri
YönetmenPaul Michael Glaser
Yapımcı
SenaristSteven E. de Souza
Oyuncular
MüzikHarold Faltermeyer
Görüntü yönetmeniThomas Del Ruth
Kurgu
Stüdyo
DağıtıcıTri-Star Pictures
Çıkış tarih(ler)i13 Kasım 1987 (1987-11-13) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre101 dakika[1]
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Dilİngilizce
Bütçe$27 milyon[2]
Hasılat$38.1 milyon (Amerika Birleşik Devletleri)[2]

Ölüme Karşı Koşan (İngilizce özgün adıyla: The Running Man) Paul Michael Glaser tarafından yönetilen ve başrollerini Arnold Schwarzenegger, María Conchita Alonso, Richard Dawson, Yaphet Kotto ve Jesse Ventura'nın paylaştığı 1987 Amerikan distopik aksiyon filmi. Çok gevşek bir şekilde Stephen King tarafından yazılan ve Richard Bachman takma adıyla 1982'de yayınlanan aynı adlı romanına dayanmaktadır. 2017 ve 2019 yılları arasında distopik bir Amerika Birleşik Devletleri'nde geçen filmin hikâyesi, hüküm giymiş suçlu "koşucuların" profesyonel katillerin elinde ölümden kaçması gereken The Running Man adlı bir televizyon şovu hakkındadır. The Running Man, 27 milyon dolarlık bütçesiyle 38 milyon dolar hasılat elde ederek Amerika Birleşik Devletleri'nde ılımlı bir gişe başarısı elde etti, ancak eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

2017 itibarıyla, Amerika Birleşik Devletleri dünya çapında bir ekonomik çöküşün ardından totaliter bir polis devleti haline gelmiştir. Hükûmet, suçluların hükûmet affını kazanabilmesi için "takipçiler" olarak adlandırılan silahlı paralı askerlerden kaçarak yaşamları için "koşucu" olarak savaştıkları bir yayın oyunu programı olan The Running Man aracılığıyla halkı sakinleştirmektedir.

Bir polis helikopteri pilotu olan Ben Richards, Bakersfield, Kaliforniya'daki bir yemek isyanı sırasında bir katliamdan suçlanır. Meslektaşları tarafından tutuklanır ve bir çalışma kampına konur. On sekiz ay sonra, iki direniş savaşçısı Harold Weiss ve William Laughlin ile birlikte kaçar ve liderleri Mic liderliğindeki kamplarına sığınır. Direniş grubu, hükûmetin yalanlarını ortaya çıkarmak için ICS yayın ağının uplink tesislerini ele geçirmeye çalışır. Richards ayrılır, kardeşinin evini ziyaret eder, fakat evinin bir besteci olan Amber Mendez tarafından işgal edildiğini ve erkek kardeşinin yeniden eğitim kampına gönderildiğini öğrenir.

Richards, Mendez'i Hawaii'ye kaçmak için rehin alır, ancak Mendez güvenliğin dikkatini çekince havaalanında tutuklanır. Richards, The Running Man'in karizmatik ama acımasız sunucusu Damon Killian ile tanışır. Killian, Richards'ı Weiss ve Laughlin'in özgürlüğü karşılığında gösteriye katılmaya zorlar. Ancak, oyun başladığında, Killian üç adamı da Los Angeles'ın terk edilmiş bir parçası olan oyun şovu arenasına gönderir. Profesör Subzero tarafından saldırıya uğrarlar, ancak Richards onu bir jiletli tel çitle boğar ve bu gösteride ilk kez bir sapık ölmüştür.

Richards'a komplo kurulduğunu keşfeden Mendez, Bakersfield katliamının orijinal, düzenlenmemiş görüntülerini bulur. Ancak yakalanır ve oyun alanına gönderilir. Mendez'in katıldığı—Richards, Weiss ve Laughlin, yukarı bağlantıyı arar. Killian, dört koşucuyu öldürmek için iki iz sürücü olan Buzzsaw ve Dinamo'yu görevlendirir.

Buzzsaw, Laughlin'i ölümcül şekilde yaralar, ancak Richards, Buzzsaw'ı kendi elektrikli testeresiyle ikiye böler. Dinamo Weiss'a elektrik verir, ancak sapığı kurtaran Richards tarafından aciz kalır. Laughlin, Richards'a, direnişin yaralarından ölmeden önce arenada gizli bir üssü olduğunu söyler. Yayından kaldırılan Killian, Richards'a takipçi olarak bir pozisyon önerir ancak zaten öfkeli olan Richards bunu reddeder. Alev makinesi kullanan bir takipçi olan Ateştopu tarafından avlanan Mendez, gösterinin sözde eski "kazananlarının" cesetlerini bulur ve gösterinin af vaatlerinin hepsinin yalan olduğunu ortaya çıkarır. Richards, Mendez'i kurtarır ve benzin deposunu sabote ederek ve bir yol işaret fişeğiyle ateşe vererek Ateştopu'nu öldürür.

Seyirciler artık Richards için tezahürat yaparken, Killian eski takipçi Kaptan Özgürlük'ten savaşmasını ister. Freedom reddedince, ağ, Richards ve Mendez'in Kaptan Özgürlük tarafından idam edildiğini gösteren dijitalleştirilmiş bir yedekler savaşı düzenler. Mic, Richards ve Mendez'i bulur ve sahte ölümlerini ortaya çıkarır. Direniş, erişim kodlarını kullanarak ICS kontrol odasına baskın yapar ve Killian'ı ve hükûmetin yalanlarını ortaya çıkarmak için Bakersfield katliamının ve ölen kaçakların orijinal görüntülerini yayınlar. Direniş savaşçıları ICS güvenlik güçleriyle savaşırken, Dinamo Mendez'e saldırır, Mendez daha sonra su püskürtme sistemini başlatır ve Dinamo'yu elektrikle öldürür.

Richards, gösterinin halkın televizyondaki şiddet sevgisini yatıştırdığını iddia eden Killian ile karşı karşıya gelir. Killian, yeniden düşünmesi için yalvarır ve Richards, Killian'ı roketle çalışan bir kızağa bindirerek oyun alanına uçmasına ve ölümcül bir şekilde bir reklam panosuna çarpmasına neden olur. Seyirciler bunu kutlarken, Richards Mendez ile yeniden bir araya gelir ve yayın ağı çökerken stüdyodan ayrılır.

Oyucular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "THE RUNNING MAN (18)". British Board of Film Classification. 14 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2018. 
  2. ^ a b "The Running Man (1987)". Box Office Mojo. 28 Haziran 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2018. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]