Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ölümcül Oyuncaklar:
Kemikler Şehri
The Mortal Instruments: City of Bones
Filmin sinema posteri
Yönetmen Harald Zwart
Yapımcı Don Carmody
Robert Kulzer
Senarist Jessica Postigo
Uyarlama Kemikler Şehri
Cassandra Clare
Oyuncular Lily Collins
Jamie Campbell Bower
Robert Sheehan
Kevin Zegers
Lena Headey
Kevin Durand
Aidan Turner
Jemima West
Godfrey Gao
C. C. H. Pounder
Jared Harris
Jonathan Rhys Meyers
Müzik Atli Örvarsson
Görüntü yönetmeni Geir Hartly Andreassen
Sanat yönetmeni Joel Negron
Stüdyo Constantin Film
Don Carmody
Dağıtıcı Screen Gems (ABD)
Entertainment One (BK)
Cinsi Sinema filmi
Renk Renkli
Yapım yılı 2013
Çıkış tarih(ler)i 21 Ağustos 2013 (2013-08-21)
Süre 130 dakika[1]
Ülke Kanada, Almanya
Dil İngilizce
Bütçe 60 milyon dolar
Hasılat 90.6 milyon dolar

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri, Cassandra Clare tarafından yazılan Ölümcül Oyuncaklar serisinin ilk kitabı Kemikler Şehri'ni konu alan, 2013 yılında yayınlanan bir Kanada-Almanya ortak yapımı; aksiyon, macera ve fantastik sinema filmidir. Film New York şehrinde çekildi. Harald Zwart'ın yönetmenliğini üstlendiği filmde Lily Collins, Jamie Campbell Bower, Robert Sheehan, Kevin Zegers, Jemima West, Godfrey Gao, Lena Headey, Jonathan Rhys Meyers, Aidan Turner, Kevin Durand ve Jared Harris oyuncuları yer aldı. 21 Ağustos 2013 tarihinde sinemalara Amerika'da Screen Gems ve Birleşik Krallık'ta Entertainment One tarafından yayınlandı. Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri $60 milyon yapım bütçesine karşın $90,565,421 kazanç elde etti. Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri, Sony Pictures Home Entertainment tarafından 3 Aralık 2013 tarihinde DVD ve Blu-ray'de yayınlandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

New York şehrinde yaşayan genç kız Clary Fray garip bir sembol görmeye başlar ve annesi Jocelyn Fray ile onun arkadaşı Luke Garroway hakkında endişe duymaya başlar. Daha sonra bir gece kulübünde arkadaşı Simon Lewis ile birlikte Jace Wayland'ın bir adamı öldürüşüne şahit olur, ama kendisinden başka hiç kimse Jace'i göremez. Bu arada Jocelyn, Emil Pangborn ve Samuel Blackwell isimli iki adam tarafından kaçırılmaktadır, ama kaçırılmadan önce Clary'i arayıp ona Valentine isminden bahseder. Daha sonra Jocelyn, bir iksir içerek kendisini komaya yatırır. Eve dönen Clary annesinin kaybolduğunu öğrenir ve bir iblis tarafından saldırıya uğrar. Jace ortaya çıkar ve iblisi öldürür. Jace, annesinin ve Clary'nin iblisleri avlayan savaşçılar olan yarı melek yarı insan gölgeavcıları (Nefilim diye de bilinir) olduklarını söyler ve aşağı dünyalıları yönettiklerini anlatır. Clary bazı güçlere sahiptir, mühürleri kontrol etme gücü de dahil olmak üzere.

Clary'nin komşusu ve aynı zamanda bir cadı olan Madam Dorothea, Pangborn ve Blackwell'in ilk gölgeavcısına Melek Raziel tarafından verilen ölümcül oyuncaklardan birisi olan Ölümlü Kupa'yı aradıklarını söyler. Bu kupa normal insanların gölgeavcılarına dönüşmesini sağlamaktadır. Simon, artık Jace'i görebilmektedir ve üçlü birlikte Luke'un kitap dükkanına giderler. Pangborn ve Blackwell orada Luke'u sorguya çeker. Üçlü, gölgeavcılarının saklanma yeri olan Enstitü'ye kaçar, Simon ve Clary orada diğer gölgeavcıları Alec ve Isabelle ile tanışır, ayrıca liderin Hodge Starkweather olduğunu öğrenirler. Eski bir gölgeavcısı olan Valentine Morgenstern'ün Nefilim'e ihanet ettiğini ve bütün gölgeavcıları ile iblisleri yönetebilmek için Ölümlü Kupa'yı aradığı ortaya çıkar.

Hodge, Jace'e Clary'i Kemikler Şehri'ne götürmesini söyler, böylelikle sessiz kardeşler Ölümlü Kupa'nın yerini Clary'nin zihninde iyice arayabileceklerdir. Ama kardeşler Brooklyn'in iblis efendisi olan Magnus Bane'e anlaşılmayan bir bağlantı bulur. Bane, onlara Jocelyn'in, Clary gölge dünyasını göremesin diye onun zihnini bloklamasını istediğini söyler. Magnus'ın aşağı dünyalılar için yaptığı partide vampirler Simon'ı kaçırır. Clary, Jace, Alec ve Isabelle onu kurtarmaya gider ama sayıca azdırlar. Kurt adamlar (Gölgeavcıları ile ateşkes içinde olanlar) çıkagelir ve onları kurtarır. Bu kurt adamların başında ise Luke vardır.

Enstitü'de Clary, Jace ile birlikte romantik bir öğle geçirir ve sonunda öpüşürler. Daha sonra Simon, Clary'e onu sevdiğini söyler, bu nedenle Clary kendisini suçlu hissetmektedir çünkü aynı hisleri ona karşı hissetmemektedir.

Clary fark eder ki Ölümlü Kupa, Madam Dorothea'nin tarot kartlarından birisinin içerisinde saklıdır ve ayrıca o kartı annesi çizmiştir. Ekip, Dorothea'nin dairesine gider ama orada asıl Dorothea değil de onun gibi görünen bir iblis ile karşılaşırlar, bu iblis kupayı alması için gönderilmiştir. Simon ve Jace iblisi öldürür, lakin Alec çok kötü yaralanır. Clary Ölümlü Kupa'yı kartın içerisinden çıkarır ve hep birlikte Enstitü'ye dönerler.

Clary, Kupa'yı Hodge'a verir ama daha sonra Hodge'ın, Valentine Morgenstern'ün bir haini olduğu ortaya çıkar ve Kupa artık Valentine'ın elindedir. Valentine, Clary'e onun gerçek babası olduğunu söyler ve kendisine katılmasını ister. Clary, bir geçitten geçerek kaçar ve kendisini Luke'un kitap dükkanında bulur. Bir kurt adam olduğu ortaya çıkan Luke, Valentine'ın, Clary'nin gerçek babası olduğunu doğrular ve ayrıca Jonathan adında da öldürülmüş bir erkek kardeşi olduğunu söyler. Luke ve kurt adam sürüsü, Clary ile birlikte Enstitü'ye Valentine ile savaşmak için gelir, ama Valentine da bir geçit açar ve kendi iblis ordusunu getirir. Simon ve Isabelle, pişman olan Hodge'dan yardım alarak geçidi kapatırlar ama Hodge kendisini feda etmek zorunda kalır. Bu arada, Magnus Bane gelir ve Alec'i iyileştirir.

Clary ve Jace, Valentine ile savaşırken Valentine, ikisine de gerçek babalarının kendisi olduğunu söyler. Ona katılmayı reddederek savaşmayı sürdürürler ve daha sonra Clary, ona sahte bir Kupa vererek geçite doğru iter. Geçit yok edilir ve Jocelyn kurtarılır, ama hastanede komadadır. Clary, Simon'a bir gün birisinin onu seveceğini söyler. Clary sonunda eve geri döner ve yeni keşfettiği güçlerini kullanarak harabeye dönmüş evi eski haline çevirir. Jace motoruyla birlikte gelir; Clary'e ihtiyacı olduğunu ve onun Enstitü'ye geri gelmesini istediğiini söyler. Artık gölge dünyasının bir parçası olduğunu anlayan Clary teklifi kabul edip onunla birlikte gider.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Lily Collins and Jamie Campbell Bower
Robert Sheehan Kevin Zegers Godfrey Gao
Lily Collins, Jamie Campbell Bower, Robert Sheehan,
Kevin Zegers ve Godfrey Gao filmi desteklerken.

Yapım aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Hazırlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetmen Harald Zwart, 2013 San Diego Comic-Con International'da filmi tanıtırken.

Film çekimleri başlamadan önce, yazar Cassandra Clare kadın baş rolde olan bir filmi yapacak stüdyo bulmakta zorluk çekti. Stüdyoların çoğu ona baş rol oyuncusunu kız karakterden erkek karaktere çevirmesini istedi, ama Clare bunu reddetti.[2]

9 Aralık 2010 tarihinde Lily Collins'in filmin baş rolü olarak Clary Fray karakteriini canlandıracağı açıklandı.[3]

Jace Wayland rolü aslında Alex Pettyfer'a önerildi, ama daha sonra sonuç alınmadı.[4] Alexander Ludwig,[5] Ed Speleers ve Leebo Freeman aynı rol için test edildi;[6] fakat rolü Jamie Campbell Bower aldı. Ayrıca Xavier Samuel,[7] Nico Tortorella,[8] Max Irons ve Douglas Booth[9] da rol için düşünüldü.

Filmin yapımı bir Alman şirketi olan Constantin Film Produktion GmbH, Kanada şirketi olan Don Carmody Productions ve Unique Features tarafından yapıldı.[10]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimleri 20 Ağustos-7 Kasım 2012 tarihleri arasında Toronto, Hamilton, Ontario ve New York bölgelerinde gerçekleştirildi.[11]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Film müzikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

The Mortal Instruments: City of Bones (Original Motion Picture Soundtrack)
Çeşitli sanatçılardan film müzikleri albümü film müziği
Yayımlanma 20 Ağustos 2013
Kaydedilme 2013
Tarz Pop, Elektronik dans, Indie pop, Alternatif rock
Süre 49:53
Yapımcı Republic Records
The Mortal Instruments: City of Bones (Original Motion Picture Soundtrack) albümünden çıkan single'lar
 1. "When the Darkness Comes"
  Yayımlanma: 10 Temmuz 2013
 2. "Almost is Never Enough[12]"
  Yayımlanma: 19 Ağustos 2013

The Mortal Instruments: City of Bones (Original Motion Picture Soundtrack), Republic Records tarafından 20 Ağustos 2013 tarihinde yayınlanıp raflarda ve dijital medyada yerini aldı.[13] Albümde diğer başka sanatçılar ile birlikte Demi Lovato, Zedd, Colbie Caillat, AFI, LA Riots ve Jessie J isimleri de yer aldı. Albümde, Myon & Shane 54 ve Seven Lions DJ'leri arasındaki işbirliğinden çıkan bir şarkı; ayrıca Brian West tarafından üretildi Bryan Ellis'in seslendirdiği bir şarkı da bulunmaktadır. Lovato'nun "Heart by Heart" şarkısı ve Caillat'ın "When the Darkness Comes" şarkısı gibi bazı şarkılar özellikle Kemikler Şehri filmi için kaydedildi. Zedd, "filmdeki önemli bir sahne için müzik yayınlandı". Caillat'ın "When the Darkness Comes" şarkısı (10 Haziran tarihinde iTunes üzerinden tanıtım amaçlı yayınlandı) da dahil olmak üzere iki şarkı albümün çıkış tarihinden önce yayınlandı.[14] Diğer şarkıların hepsi yenidir.

Albüm ABD Billboard dergisi sıralamasında 32 numaraya yükseldi.[15] "Almost is Never Enough" şarkısı Ariana Grande ve The Wanted'ın Nathan Sykes'ı tarafından seslendirildi, ve Billboard Hot 100'de 84 numaraya ulaştı.

No. Başlıkİlk seslendiren Süre
1. "Into the Lair"  Zedd 1:44
2. "Almost is Never Enough" (Film müziği versiyonu)Ariana Grande & Nathan Sykes 3:30
3. "17 Crimes" (LA Riots remix)AFI 4:43
4. "Heart by Heart"  Demi Lovato 3:43
5. "Bring Me Home"  Youngblood Hawke 3:02
6. "When the Darkness Comes"  Colbie Caillat 4:16
7. "Strangers" (Tove Lo ile düet)Seven Lions, Myon & Shane 54 6:02
8. "Magnetic"  Jessie J 3:55
9. "Bear"  Pacific Air 3:36
10. "All About Us" (Owl City ile düet)He is We 3:26
11. "Calling from Above" (Edit)Bassnectar 1:57
12. "Start a Riot"  Jetta 4:14
13. "Strange Days"  Bryan Ellis 5:45
Toplam süre:
49:53

Ayrıca Beth Crowley de "Savaşçı (Orijinal adıyla Warrior)" adındaki bir filmden ilham alarak "All I Need" adında bir şarkı yazdı. Radiohead tarafından seslendirilen müzik, filmin fragmanında yer aldı.

Enstrümental müzikler[değiştir | kaynağı değiştir]

The Mortal Instruments: City of Bones (Original Motion Picture Score)
Atli Örvarsson film müziği
Yayımlanma 20 Ağustos 2013
Kaydedilme 2013
Tarz Film müziği
Süre 1:03:42
Yapımcı Milan Records

Resmi enstrümantal müzikler albümü Atli Örvarsson tarafından tamamlandı ve 20 Ağustos 2013 tarihinde hem dijital ortamda hem de raflarda satışa sunuldu.

No. Başlık Süre
1. "Clary's Theme"   3:22
2. "City of Bones"   3:40
3. "Your Secret is Safe"   2:52
4. "The Clave's Curse"   3:18
5. "Pretty Far From Brooklyn"   2:32
6. "Close the Dome"   2:54
7. "The Mortal Cup"   2:56
8. "The Angel Rune"   4:06
9. "Madame Dorothea"   3:11
10. "Magnus Bane"   2:50
11. "Demon Doll"   2:38
12. "Where's the Cup?"   3:47
13. "You're a Morgenstern"   4:02
14. "J.C."   2:39
15. "She's Not a Mundane"   2:24
16. "Valentine"   3:52
17. "Midnight in the Garden"   2:15
18. "Vampires and Werewolves"   4:31
19. "Mortal Instruments - The Opening"   3:31
20. "The Portal"   2:22
Toplam süre:
1:03:42

When the Darkness Comes[değiştir | kaynağı değiştir]

"When the Darkness Comes"
Colbie Caillat tarafından tanıtım kaydı
Yayımlanma 10 Temmuz 2013
Tarz Piyano rock, Pop
Süre 4:16
Şirket Republic Records
Yazar Colbie Caillat, David Hodges
Yapımcı David Hodges

"When the Darkness Comes", Kaliforniya Amerikalı pop şarkıcısı, müzisyen, söz yazarı ve gitarist olan Colanolbie Caillat tarafından 2013 yılı çıkışlı kaydedilen bir müziktir. Bir Adult contemporary ballad'ı olan bu müzik 10 Temmuz 2013 tarihinde Republic Records tarafından yayınlandı. Bu müzik, albümde yayınlanan ilk tanıtım kaydıdır. "Unutulmaz, atmosferik" şeklinde birçok eleştiri alarak oldukça iyi tepkiler elde etti.[16] Müziğin filmde kullanılma amacı ana konudaki hikâyede anlatılan dramatik hüznü yakalamaktır. "When the Darkness Comes" müziği Colbie Caillat'ın diğer müziklerinin çoğundan daha karamsar bir temaya sahiptir.

Ayrıca "When the Darkness Comes" müziği albümdeki piyano rock türünde olan tek müziktir. Asıl film müzikleri albümü yayınlamadan önce 10 Temmuz tarihinde iTunes üzerinden tanıtım amaçlı yayınlandı. Albüm çıkmadan önce yayınlanan yalnızca iki tane müzik vardır[12][17] ve "When the Darkness Comes" da bunlardan bir tanesidir.[17]

Müziğin yapımcılığı David Hodges'a, sözleri ise Colanolbie Caillat ve David Hodges'a aittir.

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk fragman Kasım 2012 tarihinde, ikincisi ise Mart 2013 tarihinde yayınlandı. Filmin aslında 23 Ağustos 2013 tarihinde sinema salonlarında yerini alması bekleniyordu, ama daha sonra iki gün öncesi olan 21 Ağustos 2013 tarihine alındı.[18] Film, Cannes marketindeki geniş kapsamlı Avrupa dağıtımları ile uğraştı.[19]

Filmin galası 12 Ağustos 2013 tarihinde Hollywood, Cinerama Dome'da yapıldı.[20][21]

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles Times'a göre yapım sürecinde 60 milyon dolar para harcandı.[22][23] Constantin'in başkan yardımcısı Kulzer, "60 milyon dolar dünya çapında reklam ve isim için harcandı..." cümlesini belirtti ve beklentileri yönetmenin öneminden bahsetti.[24]

Ev sineması[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri 3 Aralık 2013 tarihinde Sony Pictures Home Entertainment tarafından DVD ve Blu-ray'de yayınlandı.[25]

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Eleştirel tepki[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri negatif eleştiriler aldı. Eleştiri toplayan bir site olan Rotten Tomatoes, 115 eleştiri değerlendirmesi sonucunda filme yüzde olarak 12% ve 10 puan üzerinden ise 3.9 verdi. Ayrıca site "Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri görünüşe göre son 30 yılda verilen bütün fantastik filmlerden içerikler barındırmakta — bütün bunlarla ne yapılacağı da meçhul" yorumunu yaptı.[26] Normalde 100 üzerinden derecelendirme yapılan Metacritic sitesinde film 33%'e ulaştı ki bu sitede "genelde filmi beğenmeyen" 35 eleştiri üzerinden yola çıkıldı.[27]

The Daily Telegraph'dan Robbie Collin "Bu genç fantastik filmi, kitaptan filme uyarlama konusunda akla gelebilecek en kötü filmlerden birisi" diyerek filme beş yıldız üzerinden bir verdi. Collin ayrıca "Hikâye akıl almaz bir şekilde çıkmaz sokaklar ve yinelemelerden oluşuyor, ve bütün bunların arasında yalnızca iki şey fark edebiliyorsunuz; hikâyenin çok eski bir pop kültüründen sayısız hoş olmayan içerikler aldığı... ve Johann Sebastian Bach'ın aslında eski iblis avcılarından birisinin olduğu" cümlesini de ekledi.[28] The Hollywood Reporter'dan Michael Rechtshaffen "Kesinlikle Alacakaranlık/Açlık Oyunları gibi uyarlamalar arasında bir ilk ya da büyük ihtimalle bu tür uyarlamaların sonuncusu da değil, ama Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri iyi niyetli bir serinin başlangıcı tamam — ama bu iyi bir giriş değil" dedi ve "Vampirler, kurt adamlar, iblis efendileri ve bütün türden iblislerin sınıflandırmalarındaki genişlikliklere rağmen, Ölümcül Oyuncaklar nadiren ucuz bir kopyadan farklıymış gibi hissettiriyor" sözlerini de ekledi.[29] New York Daily News de filme 5 üzerinden 1 vererek negatif bir tepkide bulundu; eleştirmen Jordan Hoffman "Bu film şu ana kadarki en kötü Alacakaranlık kopyası. Ben Dört Numara ya da Göçebe filmleri yine bir derece" dedi ve "Arka planda anlatılan olaylara rağmen, setlerin dizaynına gereken önem verilmemiş. Ne yazık ki, Kemikler Şehri sanki bir bodrum katı gibi. Bütün bunların yanı sıra, silahlarda ne ciddiyetsizlik ne de yaratıcılık var. Bir fantastik filmine göre, bu filmde görülen her şey daha önce çok daha iyi filmlerde gösterilmiş" sözlerini ekledi.[30]

The Seattle Times'tan Tom Keogh da "Kemikler Şehri o kadar çok görsel efekte boğuldu ki artık gözler için bir parazit haline geldi. Daha da kötüsü, filmin yönetmeni Harald Zwart hikâyenin bazı ilgi çekici ve cesur unsurlarını desteklemek için uygun bir ton belirleyemedi, özellikle çok daha fazla ciddi önem bekleyen bir yasak aşk teması konusunda" diyerek olumsuz bir eleştiride bulundu.[31] The Washington Post'dan Stephanie Merry daha ortalama bir eleştiri yaptı. "Dürüst olmak gerekirse, filmde takdire şayan unsurlar bulunmakta. Neyse ki film Alacakaranlık filmlerinden daha az ciddi." dedi. Ayrıca "Ama geliştirilmesi gereken birkaç oda da bulunuyor. Aksiyon sahneleri gereksiz bir şekilde uzatılan ve genç romantik standartlarına göre bile biraz karmaşık" sözlerini de ekledi.[32]

ABC News'ten David Blaustein de filme beş yıldız üzerinden iki buçuk vererek ortalama bir eleştiride bulundu. "Yönetmen Harald Zwart; gençlik aşkını, tutkusunu, gerçekleşmeyen hayallerini ve aksiyonunu birkaç taşı fırlatıp bir blender'da uygun hızda uygun süre boyunca harmanlama sonucu lezzetli bir milkshake alabilme ümidi ile beklemeye benzeyen hiç bitmeyen finalde bastırmayı başaramamış" yorumunu yaptı ve "Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri hayal gücü açısından bakıldığında o kadar da iyi bir film değil. Ama yine de film güzel bir genç yetişkin estetiğine sahip ve filmde doğaüstü, duygusal ve anlamsız bir aşk üçgeni bulunmakta" sözlerini de ekledi.[33]

MTV News'ten Venetia Falconer 5 yıldız üzerinden 4 vererek "Ölümcül Oyuncaklar aslında söylenildiği 'Yeni Alacakaranlık' sözünden daha fazlası. Görsel efektler etkileyici, aksiyon sahneleri büyüleyici ve oyuncu kadrosu oldukça iyi. Filmde dram ve komedi arasında oldukça sağlam bir denge sağlanmış" yorumunu yaptı ki bu oldukça olumlu bir eleştiridir.[34]

Sinema seyircileri eleştirmenlerden daha olumlu tepkilerde bulundu. Bir pazar araştırması şirketi olan CinemaScore'a göre filmi ilk çıktığı gün izleyen seyircilerin derecelendirmesine göre film ortalama olarak B+ aldı.[23] Seyircilerin 68%'i kadın ve 46%'sı 21 yaşın altındaydı.[35]

Gişe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kemikler Şehri ABD'de üç gün boyunca 9.3 milyon dolar hasılat, dünya çapında ise 18.2 milyon dolar topladı. Yeni çıkan en iyiler sıralamasında ilk iki sırayı daha önceki haftalarda çıkan filmlere (Başkanların Uşağı ve Bu Nasıl Aile!) kaybederek 3 numaraya yerleşti.[36][37] Beş günlük birikimin sonunda Variety'nin $18 milyon toplanacağını,[38] The Hollywood Reporter ise $15 milyon toplanacağını[39] ve Sony'nin kendisi de ayrıca $15 milyon hasılat toplanacağını tahmin etti; lakin bütün bu tahminleri geride bırakarak film, ABD'de $14,088,359, dünya çapında ise $23,188,359 hasılat toplandı. The Wrap'a göre film "başarısız oldu"; ayrıca diğer iki Göçebe (2013) ve Muhteşem Yaratıklar (2013) filmleri ile aynı seyir içerisinde kayboldu.[40] Ayrıca Forbes da filmi, Göçebe (2013) ve Muhteşem Yaratıklar (2013) filmleri ile karşılaştırdı ve bu beş günlük kazancın "tam bir felaket" olduğunu söyledi.[41] Ve "Hafta sonunun en büyük bombası" sözünü de ekledi.[42]

Yönetici yapımcı Martin Moszkowicz, Amerika'daki zayıf açılışından dolayı "aşırı rekabetçi ortamı" suçladı ki Başkanların Uşağı ve Bu Nasıl Aile! filmleri de dahil olmak üzere Katliam Gecesi (2011), Dünyanın Sonu (2013) filmleri de bu rekabet ortamının içerisindedir. Moszkowicz oldukça rahat bir şekilde film hakkında karar kılmak için hala çok erken olduğunu söyledi, çünkü film hala dünya çapında birçok farklı bölgede yayınlanmaya devam ediyordu.[43]

10 Ekim 2013 tarihine kadar Kuzey Amerika gişelerinde $31,165,421 hasılat, uluslararası olarak $59,400,000 hasılat toplandı ve toplam dünya çapındaki hasılat ise $90,565,421 oldu.[44][45]

The Hollywood Reporter, filmi "büyük bir kayıp" olarak tarif etti ve Constantin stüdyolarına 2013 yılı için kaybettiklerini belirtti.[46]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri, dört tane Canadian Screen ödülü kazandı; Makyaj konusunda bir ödül, Genel Seslendirme konusunda bir ödül, Ses Düzenleme konusunda bir ödül ve Görsel Efektler konusunda bir ödül aldı. Ayrıca film, Kostüm Tasarım ödülü ve Sanat Yönetmenliği/Prodüksiyon Tasarımcılığı ödülleri için aday edildi.[47][48] Ayrıca film, 2014 Teen Choice Ödüllerinde; Seçilmiş Aksiyon Filmi, Seçilmiş Erkek Oyuncu ve Seçilmiş Kadın Oyuncu ödülleri için aday gösterildi, ama bütün kategorilerde Uyumsuz kazandı.[49]

Yıl Aday gösterilen Ödül Kategori Sonuç Kaynak
2014 Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri Canadian Screen Ödülleri En Başarılı Ses Düzenleme Kazandı [50]
En Başarılı Makyaj Kazandı
En Başarılı Genel Ses Kazandı
En Başarılı Görsel Efektler Kazandı
En Başarılı Sanat Yönetimi/Yapım Tasarımı Adaylık [51]
En Başarılı Kostüm Tasarımı Adaylık
Altın Makara Ödülü Yılın En Büyük Gişe Yükselişi Kazandı [52]
DGC Craft Ödülü Ses Düzenleme - En İyi Film Kazandı [53]
Yapım Tasarımı - En İyi Film Adaylık
Resim Düzenleme - En İyi Film Adaylık
GLAAD Medya Ödülleri En İyi Film - Uluslararası Yayın Adaylık [54]
Lily Collins MTV Film Ödülleri Yazın En Büyük Genç Başbelası Adaylık [55]
Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri Teen Choice Ödülleri Seçkin Film: Aksiyon Macera Adaylık [56]
Jamie Campbell Bower Seçkin Film Erkek Oyuncusu: Aksiyon Macera Adaylık
Lily Collins Seçkin Film Kadın Oyuncusu: Aksiyon Macera Adaylık

Devam serileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İptal edilen devam filmleri[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Mayıs 2013 tarihinde, film henüz yayınlanmamışken serinin ikinci kitabı olan Küller Şehri'nin film uyarlamasının çekimlerine 23 Eylül 2013 tarihinde başlanacaktı ve 2014 yılında da sinemalara çıkması düşünülüyordu.[57] Ağustos 2013'te filmin beklentilerin aşağısında çıkmasından sonra Constantin'in başkan yardımcısı Kulzer, kitabın satışlarının iyi olmasını ve filmin müzik albümünün sevildiğini ortaya atarak hala ikinci bir film çekileceğini söyledi.[24] Sigourney Weaver'ın ise yeni filmde, Lily Collins, Lena Headey, Jonathan Rhys Meyers, Jemima West ve Jamie Campbell Bower ile birlikte oyuncu kadrosunda yer alacağı belirlendi.[58][59][60]

10 Eylül 2013 tarihinde The Hollywood Reporter, ikinci filmin "Düşük gişe rekorları karşısında çırpındığını" söyledi.[61] The Wrap ise filmin belirsiz bir süre için ertelendiğini söyledi.[62] Moszkowicz ise bu sözlere "... Constantin Film ikinci filmi yapmaya karar verdi, ama şirket bitmeyen bir senaryo ile birlikte prodüksiyonun içerisine atlamak istemiyor, bu işi doğru bir şekilde yapabilmek için ağırdan almak istiyor" yanıtını verdi.[62] Cassandra Clare ise senaryonun taslağını inceledikten sonra kitap ile çok alakasız olduğunu söyledi ve verilen zamanın da senaryo üzerinde değişiklikler yapmak için yeterli olmadığını da ele alarak filmi iptal etmenin iyi bir seçenek olduğunu düşündü.[63]

23 Ekim 2013 tarihinde Moszkowicz, The Hollywood Reporter'a serinin hayranlarından gelen olumlu tepkiye karşın Constantin'in serinin devamını getirmekte azimli olması dolayısıyla ikinci filmin çekimlerinin 2014 yılında devam edeceğini söyledi, ayrıca Kemikler Şehri'nin pazarlamasının daha çok gençlere uygun olması için odaklandığını belirtti ki bu Clare'in daha yaşlı okuyucuları için çok da iyi bir şey değildir.[64] Ayrıca Moszkowciz "Hala bizim için bu bir tartışma konusu, ve hala bitmedi. Henüz kesin bir karar almış değiliz. Ayrıca filme sadece doğru zamanı hissettiğimiz zaman — ve evet, filmi ertelemeyi düşünüyoruz — başlayacağız" diyerek hiçbir şeyin şu anda kesin olmadığını kabul etti. Daha sonra da Moszkowicz, filme 2014 yılında başlanılacağını söyledi.[65] 20 Mayıs 2014 tarihinde Harald Zwart, stüdyonun hala ikinci filmi çekmeye niyeti olduğunu ama kendisinin filmde yönetmenlik yapmayacağını belirtti. Böylece başka projelerde çalışma imkânı bulabilen yönetmen, "ilk filmin [kendi kariyeri] için iyi bir başarı" olduğunu da söyledi.[66]

Forbes magazinden Scott Mendelson "Ölümcül Oyuncaklar: Kemikler Şehri filmi ne iyi eleştiriler aldı ne de gişe hasılatı, pazarlama ve yapım masraflarının hakkını verdi. Ama yine de bütün bu garipliklere rağmen, tamamen mantık dışı olarak serinin ikinci filmi çıkıyor!" dedi ve ikinci filmin üretimde olduğu sürprizini yaptı.[67]

Televizyon dizisi[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Ekim 2014 tarihinde Constantin film, Mipcom konferansında Ölümcül Oyuncaklar serisinin bir televizyon dizisi olarak geri döneceğini, yani serinin ikinci filminin iptal olduğunu söyledi. Yönetmenliğini Ed Decter'ın üsteleneceği bu dizinin bir sonraki sene çekimlerine başlanacağı açıklandı.[68] Constantin Film ve TV başkanı Martin Moszkowicz, The Hollywood Reporter'a "Aslında bu seriyi (roman) bir televizyon dizisi halinde yapmak daha mantıklı. Film çekimlerinde kitaptaki bir sürü ayrıntıyı hiçe saymak zorunda kalmıştık. Ama televizyon dizisinde bu dünyanın derinliklerine inebilir ve daha iyi keşifler yapabiliriz" sözlerini söyledi.[68][69]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin konusuna bağlı olarak Sony Pictures Entertainment, PlayFirst ile çalışarak 15 Ağustos 2013 tarihinde bir oyun çıkartma kararı aldı. Oyun Android ve iOS'ta bedava olarak paylaşıldı. Aynı filmdeki gölgeavcıları gibi oyunda iblisleri ve doğaüstü yaratıkları avlamanız gerekiyor. Çapraz platform özelliklerini içeren bu oyunda oyuncular Facebook hesapları ile oyuna bağlanabiliyor ve ilerlemelerini Android ve iOS cihazlarına kaydedebiliyor.[70]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "THE MORTAL INSTRUMENTS - CITY OF BONES (12A)". British Board of Film Classification. 1 Ağustos 2013. 17 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 2. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones Interview". Emertainment Monthly. 2 Ağustos 2013. 5 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 3. ^ "For Young Thesps, It's All About Locking Roles Before Holidays". Deadline. 9 Aralık 2010. 19 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 4. ^ Brodesser-Akner, Claude (28 Ocak 2011). "Alex Pettyfer Ditches One Young-Adult Movie Franchise for Another". Vulture.com. 27 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 5. ^ @@alexanderludwig (22 Haziran 2011). "@IAmMockingjay no, I was in discussions with the studio about the movie though, and I'm a huge fan of @lilycollins, she's going to rock it!" (Tweet). Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016Twitter vasıtasıyla. 
 6. ^ Weinstein, Joshua (16 Mayıs 2011). "The Mortal Instruments' Begins Chase for its Jace". The Wrap. 2 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 7. ^ Wilkinson, Amy (28 Haziran 2011). "Book-To-Movie Adaptations: Our 10 Most Anticipated Casting Announcements". MTV. 8 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 8. ^ Yamato, Jen (1 Mart 2011). "Nico Tortorella On Scream 4 Set Troubles and Learning to Love Joel Schumacher". Movieline. 25 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 9. ^ Ng, Casey. "The Mortal Instruments: City of Bones (Article)". Influx Magazine. 28 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 10. ^ "Chroniken der Unterwelt - City of Bones" (Almanca ve İngilizce). Filmportal.de. 19 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 11. ^ "'The Mortal Instruments: City of Bones' begins filming in Toronto". On Location Vacations. 20 Ağustos 2012. 9 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 12. ^ a b "Ariana Grande's 'Almost Is Never Enough' Video Features Nathan Sykes". HuffingtonPost. 19 Ağustos 2013. 22 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 13. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones (Original Motion Picture Soundtrack)". iTunes. 20 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 14. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones (Original Motion Picture Soundtrack)". Ultimate Music. 21 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 15. ^ "Atli Örvarsson - Chart History". Billboard. 25 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 16. ^ "Colbie Caillat's new song for 'The Mortal Instruments: City of Bones' soundtrack: Hear it here -- Exclusive". Entertainment Weekly. 22 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 17. ^ a b Apaza, Kevin (10 Temmuz 2013). "New Song: Colbie Caillat - 'When The Darkness Comes'". Directlyrics.com. 8 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2017. 
 18. ^ "Jonathan Rhys Meyers Heads to The Mortal Instruments: City of Bones". Coming Soon. 29 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 19. ^ Lodderhose, Diana (19 Mayıs 2012). "EOne locks deal for 'Mortal Instruments]'". Variety. 25 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 20. ^ Stedman, Alex (13 Ağustos 2013). "Cassandra Clare Brought to Tears on 'Mortal Instruments' Set". Variety. 15 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 21. ^ Saunders, Louise (13 Ağustos 2013). "Pure and simple! Ashley Greene opts for demure glamour in effortlessly chic cream shift minidress at The Mortal Instruments: City Of Bones premiere". Mail Online (Londra: Daily Mail). 14 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 22. ^ Hopewell, John; Lodderhose, Diana (26 Mayıs 2012). "Cannes buyers bag prime pics". Variety. 10 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 23. ^ a b Kaufman, Amy (22 Ağustos 2013). "'Butler' likely to be No. 1 again as 'Mortal Instruments' disappoints". Los Angeles Times. 23 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. $60 million to produce the film and another $60 million to market it abroad 
 24. ^ a b Sperling, Nicole (21 Ağustos 2013). "Building a foundation on 'City of Bones". Los Angeles Times. 26 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 25. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones (2013)". DVDs ReleaseDates. 24 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
 26. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones (2013)". Rotten Tomatoes. Flixster. 28 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 27. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones (2013)". Metacritic. CBS. 21 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 28. ^ Collin, Robbie (21 Ağustos 2013). "Review: The Mortal Instruments: City of Bones". Londra: The Daily Telegraph. 26 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 29. ^ Rechtshaffen, Michael. "The Mortal Instruments: City of Bones: Film Review". The Hollywood Reporter. 22 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2016. 
 30. ^ Hoffman, Jordan. "The Mortal Instruments: City of Bones,' movie review". New York Daily News. 22 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 31. ^ Keogh, Tom. "'The Mortal Instruments: City of Bones': Teen fantasy doesn't fly". The Seattle Times. 25 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 32. ^ Merry, Stephanie (23 Ağustos 2013). "'Mortal Instruments: City of Bones' movie review". The Washington Post. 12 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 33. ^ Blaustein, David. "Movie Review: Is 'The Mortal Instruments: City of Bones' The Next 'Twilight'?". ABC News. 23 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 34. ^ Falconer, Venetia (20 Ağustos 2013). "MTV Review: The Mortal Instruments". mtv.co.uk. 23 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 35. ^ Subers, Ray (25 Ağustos 2013). "Weekend Report: 'Butler' Repeats, Newcomers All Open Below $10 Million". Box Office Mojo. 21 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 36. ^ Finke, Nikki (25 Ağustos 2013). "'The Butler' #1 Again, 'Mortal Instruments' #3, 'The World's End' #4, 'You're Next' #6". Deadline.com. 24 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 37. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones". Box Office Mojo . 27 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 38. ^ Stewart, Andrew (20 Ağustos 2013). "Box Office: 'Mortal Instruments' Looking Out of Tune With Less Than $20 Million for 5 Days". Variety. 24 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 39. ^ Ford, Rebecca; McClintock, Pamela (22 Ağustos 2013). "Box Office Report: 'Mortal Instruments' Opens No. 1 Wednesday With So-So $3 Million". The Hollywood Reporter. 26 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 40. ^ Cunningham, Todd (24 Ağustos 2013). "Oprah Winfrey's 'The Butler' Headed For Repeat Win at Box Office". The Wrap. 24 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 41. ^ Mendelson, Scott (24 Ağustos 2013). "Friday Box Office: 'The Butler' Tops Weak New Releases". Forbes. 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 42. ^ Mendelson, Scott (24 Ağustos 2013). "'The Butler' Tops Again, 'The Mortal Instruments' Bombs". Forbes. 25 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 43. ^ Roxborough, Scott (28 Ağustos 2013). "'Mortal Instruments' Looking to Global Box Office to Avoid 'Twilight' Curse". The Hollywood Reporter. 3 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 44. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones". Box Office Mojo. 9 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 45. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones". The Numbers. Nash Information Services LLC. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 
 46. ^ "Germany's Constantin Media Results Slump as 'Mortal Instruments,' 'Enders Game' Disappoint". The Hollywood Reporter. 27 Mart 2014. 26 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 47. ^ Mele, Rick (10 Mart 2014). "2014 Canadian Screen Awards Winners: 'Orphan Black,' David Cronenberg Honoured". The Huffington Post. 25 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 48. ^ "2014 Canadian Screen Awards - Feature Film Nominations by Category of Achievement (ASPX)". Academy of Canadian Cinema & Television. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 49. ^ Nordyke, Kimberly (10 Ağustos 2014). "Teen Choice Awards: The Complete Winners List". The Hollywood Reporter. 12 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 50. ^ Mele , Rick (3 Ekim 2014). "2014 Canadian Screen Awards Winners: 'Orphan Black,' David Cronenberg Honoured". HuffingtonPost.ca. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2017. 
 51. ^ "eOne Celebrates Canadian Screen Award Nominations". Entertainment One. 16 Ocak 2014. 20 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
 52. ^ Kennedy, John R. (3 Mart 2015). "Producer Don Carmody wants to see 'The Mortal Instruments' on TV". Global News. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
 53. ^ "2014 Directors Guild of Canada Awards nominees announced". News Wire. 19 Haziran 2014. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
 54. ^ Townsend, Megan (3 Mayıs 2014). "George Takei, "Orange is the New Black," "Concussion" among #GLAADAwards recipients in New York City". GLAAD. 29 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2014. 
 55. ^ Pehanick, Maggie (10 Nisan 2016). "The 14 Weirdest MTV Movie Awards Categories of All Time". PopSugar. 25 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2017. 
 56. ^ "Teen Choice Awards Nominees For 2014 Announced". The Huffington Post. 18 Haziran 2014. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2014. 
 57. ^ Rosenfield, Kat (8 Mayıs 2013). "'City Of Bones' Sequel: 'Mortal Instruments: City Of Ashes' Sequel In The Works!". MTV. Viacom. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 58. ^ Kit, Borys (29 Temmuz 2013). "Sigourney Weaver in Talks to Join 'Mortal Instruments: City of Ashes' (Exclusive)". The Hollywood Reporter. 23 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 59. ^ Foran, Caroline (20 Ağustos 2013). "Sigourney Weaver joins our Robert Sheehan in The Mortal Instruments sequel". entertainment.ie. 22 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 60. ^ "The Mortal Instruments: City of Bones - interview with Harald Zwart" (Video). 21 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 61. ^ Schillaci, Sophie (10 Eylül 2013). "'The Mortal Instruments: City of Ashes' Pushed After Lackluster Franchise Opening". The Hollywood Reporter. 14 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 62. ^ a b Sneider, Jeff (10 Eylül 2013). "Future of 'Mortal Instruments' Sequel in Jeopardy (Exclusive)". The Wrap. 12 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 63. ^ "Mortal Instruments sequel's Toronto shoot delayed indefinitely". Toronto Star. 16 Eylül 2013. 19 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 64. ^ Roxborough, Scott (23 Ekim 2013). "Constantin to Restart Production on 'Mortal Instruments' Sequel in 2014". The Hollywood Reporter . 24 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 65. ^ Barraclough, Leo (23 Ekim 2013). "'Mortal Instruments: City of Ashes' Set to Shoot in 2014". Variety. 25 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 66. ^ Conover, Stuart. "Director Of 'The Mortal Instruments: City Of Bones' Is No Longer Attached To The Sequel". ScienceFiction. 2 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 67. ^ Mendelson, Scott (23 Ekim 2013). "'The Mortal Instruments' Is Getting A Sequel Despite Critical, Box Office Failure". Forbes. 25 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 68. ^ a b Barraclough, Leo (12 Ekim 2014). "Constantin to Produce TV Series Based on 'Mortal Instruments,' 'Resident Evil' Franchises". Variety. 15 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 69. ^ "MIPCOM: 'The Mortal Instruments' to Return as TV Series". The Hollywood Reporter. 12 Ekim 2014. 15 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2016. 
 70. ^ Clark, Noelene (9 Ağustos 2013). "Exclusive: 'Mortal Instruments' game lets players be Shadowhunters". Los Angeles Times. 16 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]