Écu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa'nın Louis IX tarafından 1266'da yayınlanan ilk écus .

Écu terimi ( Fransızca telaffuz: [eky]) ya da taç[1] birçok birine belirtebilir Fransız para.[2] İlk écus 1266 yılında XI. Louis hükümdarlığı sırasında basılan ilk paraydı. Écus Latince (scutum) kalkan anlamına gelir ve bu sikkeler böyle adlandırıldı çünkü tasarımda Fransa Arması içermekteydi. Bu kelime, scudo ve escudo bağlantılıydı. Écus'un değeri zaman içinde önemli ölçüde değişti ve gümüş sikkeler ( écu d'argent olarak bilinir) da tanıtıldı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Köken[değiştir | kaynağı değiştir]

IX. Louis, tahtı aldığında,Fransa hala Charlemagne zamanından beri daha büyük gümüş ve altın paraların dışında,küçük gümüş Fransız denyeleri kullanıyordu.Yıllar geçtikçe Fransa kralları çok sayıda soyluya ve piskoposlara madeni para basma hakkı vermişlerdi ve onların “feodal” paraları kraliyet paraları ile rekabet ediyordu. Venedik ve Floransa daha büyük gümüş altın sikkelere talebi olduğunu zaten göstermişti ve 1266'da IX. Louis bu alanlarda genişleyerek kraliyet parası için bir avantaj aradı.Altın écu d'or, o zamanlar Fransa krallarının arması olan fleur-de-lis ile kaplı bir kalkan gösterdi. Bu sikkeler altın gümüşün 10 katı kadar değerliydi, İngiliz Edward III'ün kullanmaya çalıştığı gerçekçi olmayan bir oran. Yine başarısız oldu, IX. Louis'in gümüş sikkeleri büyük bir başarıydı ancak altınları bu oranda kabul edilmedi veyerine geçen varisi altın sikke üretimini durdurdu.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

VI Philip écu'nun üstünde sandalyede

VI. Philip 1296'da Fransa'ya altın sikkeyi yeniden sundu ve abartılı bir şekilde tasarlanmış ancak hızla değişen türler serisi başlattı. Bu sikkeler genellikle ön yüz tasarımlarından dolayı adlandırıldı ve VI.Philip'in 1337'de tanıttığı écu a la chaise, Fransa krallarının arması ile kralın yanında oturan bir kalkan gösterildi. Philip IV [VI?], Yüz Yıl Savaşları'nın başlangıcında bu madeni paraların büyük bir kısmını Hollanda'daki müttefiklerini sübvanse etmek için harcadı ve bu madeni para Hollanda'da büyük ölçüde kopyalandı.[3]

écu'nun ön yüzünde taçlı VI. Charles

VI. Charles, 1385'de taçlı écu ile sık sık altın sikke tasarımlarını değiştirme uygulamasını (ancak ağırlıkları ve değerleriyle oynama değil ) sonlandırdı. Yeniden isimlendirili ve ön yüzdeki kalkandan ismini aldı.Değiştirildiğinde üzerinde Fransa krallarının kullandığımodern arması ve üç yapraklı yonca mevcut. VI. Charles'ın babası İngilizlere karşı büyük kazançlar elde etmiş ancak bedeli çocuklarına geçmişti. VI. Charles'in çocuklarının hükümeti sağlam para politikasını yarıda kesti ve franc à cheaval olarak değiştirdi. Yeni écus sikkesi frang'dan daha hafifti ancak ağırlığı bir livre'den yani 20 sous'tan, écu için 22 sous 6 denyeye (yani 22.5 sous) eşitti. Bu sadece bir devalüasyon değildi aynı zamanda frank bir livreye değerine tekabül ederken écus sikkes'inin değeri manipülasyona konu oldu.

XII.Louis'in écu au soleil

1475'te Louis XI, écu à la couronne'un écu au soleil adı verilen bir çeşidini yarattı çünkü Güneş artık kalkanın üzerinde görünüyordu. Devalüasyon süreci devam etti. 1515'te écu au soleil 36¾ sous olarak değerlendirildi, ancak 1519'da ağırlığı ve inceliği azalmış olmasına rağmen bu 1547'de 45 sous'a çıkarıldı.[4] Écu tasarımı, louis d'or'un yerini aldığı 1640 yılına kadar Fransız altın sikkelerinde esasen değişmeden devam etti.[5]

1644 çeyrek écu Louis XIV

1500'lerin ikinci yarısında İspanyol Amerika'dan ithal edilen altın ve gümüş Fransız ekonomisini etkiledi, ancak Fransa kralı yeni servetin çoğunu almıyordu. Ecu d'or'u 1547'de 45 sous'tan 1577'de 60 sous'a, yani 3 livres turnuvaya aşamalı olarak yeniden değerlendirerek yanıt verdi. Bu, altın ve gümüş arzındaki artışın neden olduğu enflasyonu şiddetlendirdi ve 1576'da Blois'te bir araya gelen Estates General, para manipülasyonunu durdurma yönündeki kamu baskısını artırdı.

1792 Louis XVI'nın yarım eku

1577 yılında Henri III 3 livres Tournois de écu d'or stabilize etmek ve Ekü alıntı fiyatlarla yeni finansal sistemin uygulama konusunda anlaştılar. Bu sistemin bir parçası olarak, gümüşle basılmış çeyrek ve sekizinci écu sikkeleri tanıttı. Çeyrek ve sekizinci écus d'argent türleri, écu d' or'nunkilere paraleldi; kraliyet kolları ön yüzde ve arka yüzde bir haç. Fransız tarihinde ilk kez, bu sikkelerin, kalkanın her iki tarafına da IIII veya VIII yerleştirilmiş bir değer işareti vardı.[6] Navarre ve Béarn darphanelerine basılan kraliyet paraları, Fransa'nın Fleur-de-lis'sine yerel hanedanlık armaları ekledi. En Feodal coinages Bouillon ve Sedan, Château-Renaud ve Rethel da kendi silah kraliyet silah yerine sahip, çeyrek ECUs çarptı.[7]

Son biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Css Image CropŞablon:Css Image CropŞablon:Css Image Crop Bu hala Fransa'ya, Almanya'da popüler olan talerler ile rekabet edebilecek bir madeni para vermedi. Dahası, Fransız sikkeleri hala elle yapıldı, bu nedenle kıymetli metaller, madeni paraların kenarlarından yasadışı bir şekilde kesilip atılabiliyordu. Son olarak, écu d'or, uluslararası standart olmayan 23 ayar altından yapılmıştır. Louis XIII tüm bunları düzeltti. Paris darphanesine madeni para yapma makinesi kurdu ve 1640 yılında écu d'or'u Louis d'or ile değiştirdi. 1641'de orijinal olarak Louis d'argent olarak adlandırılan ve 3 livre turnuvada değeri olan taler büyüklüğünde bir gümüş madeni parayı tanıttı. Bu değer, écu d'or'un 1577'de bu değerde dengelenmesiyle ilişkilendirildi ve yeni gümüş sikkeye écu adı verildi. Bu biraz tuhaf, çünkü henüz durdurulmuş écu d'or şimdi 5 livden fazla değerlendi ve eski dövülmüş gümüş çeyrek écu 1646 yılına kadar vuruldu ve 1 livre değerine sahipti.[8] 1690'dan 1725'e kadar oranlar istikrarsızdı ve yeni écus yayınlandı ve mevcut écus yeniden değerlendi. 1726'dan sonra son écu, altı livres turnuvasında sabit kaldı ] . Gümüş écu ayrıca (huitième d'ECU) bir değeri para içine kırılmış bir değeri para (kuart d'écu) ve bir değeri para (demi ECU) . Hepsinin ön yüzünde kralın büstü ve arka yüzünde kraliyet arması vardı. 17.-18. yüzyıl para sistemi hakkında daha fazla bilgi için bkz.Louis d'or, livre turnuvası ve İtalyan scudo.

Écu, Fransız Devrimi sırasında ortadan kayboldu, ancak 19. yüzyıl boyunca basılan 5 franklık gümüş sikkeler, eski écus'un sadece bir devamı niteliğindeydi ve Fransızlar tarafından hala écu olarak adlandırılıyordu. Fransız Devrimi'nden hemen önce var olan écu, 2017'de yaklaşık olarak (satın alma gücü açısından) 24 euro veya 30 ABD dolarına eşdeğerdi.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ A View of the Gold and Silver Coins of All Nations. 2nd. Londra: J. M. Richardson. 1808. 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2020. 
  2. ^ R. L. in Palgrave, Robert Harry Inglis, ed. (1901). Dictionary of political economy, Volume 1 1 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. London: Macmillan. OCLC 562733020.
  3. ^ Coins of Medieval Europe, Philip Grierson, pages 143, 159, and 176
  4. ^ Coins in History, John Porteous, page 164.
  5. ^ Gold Coins of the World, Robert Friedberg
  6. ^ Coins In History, John Porteous, page 182.
  7. ^ The Silver Coins of Medieval France, James Roberts, page 341
  8. ^ Coins In History, John Porteous, page 210.