Çukurlu, Derepazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sakhalinio (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17.49, 9 Ocak 2017 tarihli sürüm (109.236.81.133 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Teacher0691 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
Çukurlu
Rize
Rize
Ülke Türkiye Türkiye
İl Rize
İlçe Derepazarı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 372
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0464
Posta kodu 53900
Resmî site
[1]

Çukurlu, Rize ilinin Derepazarı ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Genelde adı güzel yer olan ÇAKLİ olarak anılır. Tarihinde çok sanatkarlar yetiştirmiştir. Bu sanatkarların en pöpüleri sadettin kaynak tır. Tarihindeki güzelliklerve yaşam kalitesi mevcut insanlar tarafından korunamamıştır.

Coğrafya

İstanbul şehrine 1178 km,Trabzon şehrine 75 km, Rize iline 13 km, Derepazarı ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Yazları nemli, sıcak ve bol yağışlı, kışları kar yağışlı olup dört mevsim yaşanmaktadır

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2013 kış 0
2000 372
1997 346

Ekonomi

Çaycılık ve ormancılıktır. Hayvancılık yok denecek kadar azdır. Köy insanları yaz ayları % 50 nufus ile köyünde olup çaycılık ile uğraşmaktadır. Çaycılık geliri çok az ve zahmetli olduğu için gürcü çalışanlar ile yapılmakta olup siyasi torpili olan köy erkekleri zamanından beri çay fabrikalarında çalışmaktadır. Kış aylarında ise nufusun % 30 rize ili'nde olup birçoğu işsizdir. Geri kalan nufus istanbul, ankara ve tarabzon gibi büyük şehirlerdedir. Büyük şehirlerde olan köy halkı nispeten iş güç sahibi olanlar olarak adlandırılır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır yalnız hemşire ya da ebesi yoktur. Köy yollarının asfaltlanması yapılmamıştır, köy yolları stabilize yoldur. En büyük sorun ulaşım sorunuyla beraber çevre kirliliği ve çöp sorunudur, yeşil doğa katledilmektedir. Bu olumsuz nedenlerden dolayı köy nüfusünün büyük bölümü göç etmiştir.

Dış bağlantılar