Çukurköy, Ovacık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla


Çukurköy
Ülke Türkiye Türkiye
İl Karabük
İlçe Ovacık
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 645 m (2.116 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Toplam 45
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0370
Posta kodu 78300
Resmî site
[1] -

Çukurköy, Karabük ilinin Ovacık ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. 18.yy dan kalma cami bulunmaktadır. Camide yer alan eserlerin bir kısmı çalınmış olmasına rağmen hala tarihi değeri haiz bazı malzemeler görülebilmektedir. Caminin hemen yanıbaşında horasandan gelme bir velinin yatırı bulunmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün kendisine ait yufka tatlısı ve malak yemeği vardır. Cuma günleri köyün Eğerciler ve Bicikler mahallelerindeki erkekler de merkez camiine gelir ve Cuma namazı topluca kılınır. Namaz sonrasında merkez mahallesindeki hanelerden köy odasına yemekler getirilir ve misafirlerle beraberce yendikten sonra dağılınır. Ayrıca yöreye ait fırın ekmeği yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karabük iline 35 km, Ovacık ilçesine 16 km uzaklıktadır. Divan sisteminde kurulmuş olan köyün Çukurköy (Merkez), Eğerciler, Bicikler (anlamının "Sığır Çobanı" olduğu söylenmektedir) ve Mustafa Ağa Köyü (Halk arasında "Musaköy") isimli mahalleleri vardır. Eskiden dini bayramların her günü bu mahallerden birindeki "oda"da toplanılır ve topluca yemek yenir, namaz kılınır, bayramlaşılırdı. Şimdilerde bu gelenek diriltilmeye çalışılmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ovacık ilçesinin düz alana kurulmuş ender köylerindendir. Merkez Çukur köy ile Bicikler mahallesi arasındaki yol güzergahında tümülüs denilen tipde yığma topraklarla oluşturulmuş mezar bulunmaktadır. Köy alanında bu tümülüs, Kilise mevkii, Aslantaşı ve benzeri pek çok tarihi değeri haiz yapı ve mekan "define" heveslileri tarafından tahrip edilmiştir. Köyün Eğerciler mahallesi ile Safranbolu'nun tarihi Hacılarobası köyü karşı karşıyadır. Bu iki köy arasından geçen ve derin bir kanyon ve harika bir manzara oluşumunu sağlayan çay, Ovacık ile Safranbolu ilçeleri arasındaki sınırı çizmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 103
1997 90

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hemen her türlü meyve ağacına rastlanmakla beraber kiraz, ceviz ve erik daha çok görülmektedir. Köy arazisinde çok sayıda yenilebilir türde doğal mantar (meşe, koç, kanlıca, yer yaran, püsküllüce, karaköcen, dolaman vb.) yetişmektedir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün eğitim düzeyi oldukça yüksektir. Köyden bir adet vali yardımcısı ( Ahmet Atılkan ) milletvekili(Cumhur Ünal)Avukat ( Bilal Atılkan ) mühendis ve çok sayıda öğretmen kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar bulunmaktadır.Ayrıca üniversitede okumakta olan çok sayıda öğrenci de bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu var fakat yeteri derecede öğrenci olmadığından faaliyette değildir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol kısmen asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "ÇUKUR KÖYÜ". YerelNet.org.tr. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2015.