Bu madde yarı korumaya alınmıştır.

Çukur karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çukur adlı Türk drama ve aksiyon televizyon dizisinde yer alan tüm hayalî karakterler.[1]

Koçovalı ailesi

Yamaç Koçovalı

Yamaç Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Aras Bulut İynemli
Doğum tarihi 1989
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Bebe
Enişte
Cinsiyet Erkek
Aile İdris Koçovalı (babası) (öldü)
Sultan Koçovalı (annesi)
Selim Koçovalı (ağabeyi) (öldü)
Kahraman Koçovalı (ağabeyi) (öldü)
Cumali Koçovalı (ağabeyi)
Salih Koçovalı (üvey ağabeyi)
Evlilik(ler) Sena Koçovalı (öldü)
Önemli ilişkileri Emmi
Aliço
Celasun (öldü)
Meke
Metin
Nehir Bursalı (gitti)
Efsun Kent
Medet
Mahsun
Cengiz Erdenet (öldü)
Meliha Sancaklı (öldü)
Kemal (öldü)
Paşa (öldü)
Muhittin (öldü)
Çocuklar Masal Koçovalı
Akrabaları Karaca Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Akın Koçovalı (yeğeni)
Acar Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Akşın Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Nedret Koçovalı (yengesi) (öldü)
Ayşe Koçovalı (yengesi)
Damla Koçovalı (yengesi)

Çukur dizisinde Aras Bulut İynemli tarafından canlandırılan karakterdir.

Koçovalı ailesinin en küçük oğludur. Yıllar önce yaşadığı travmatik olayda ailesini kurtaran Yamaç, ailesinden uzak şekilde barlarda geceleri rock müzik yaparak üniversite hayatına devam etmektedir. Bir gece konser çıkışı Sena ile tanışır ve daha sonra özel gitarını satıp hayatının aşkıyla Paris'e gitmeye karar verir. Yamaç, aslında o bir günün son mutlu olacağı gün olduğunu bilmeden Sena'ya evlilik teklif eder ve Sena da kabul eder. Paris'te geçirdikleri günün gecesi kapı çalar ve kapıda bir anda Kemal belirir. Sultan Ana ile birlikte Champs-Elysées caddesinden geçerler ve Yamaç, abisi Kahraman'ın ölümünden dolayı kendini bir anda eski mahallesinde bulur. Tamamen unuttuğu bir kültür, insanlar ve hayat biçimi karşısına çıkar.

İdris Baba kalp krizi geçirmiş, Cumali zaten hapiste ve Selim ise ne yaptığını bilmeden gezmektedir. Kahraman'ın adamları Metin ve Kemal ile mahallenin gençlerinden Meke ve İdris Babanın çok sevdiği özel adam Aliço ile tanışır o hengâmede. İlk icraatı ise Vartolu Saadettin'e Kahraman'ın otelde olacağı bilgisini veren İsa'yi bularak yapıyor. Sultan Koçovalı'nın Vartolu'yla "Barış Yapın" çağrısına uyarak Paşa' nın tanıdığı Baykal Bey'i de hakem tayin edip Vartolu'ya Dere mahallesinde yer ve mekân vermeyi, bunun karşılığında da Koçova mahallesinde uyuşturucu satılmama sözü alıyor. Karşısına da bu sefer de Kumburgazlı Serdar çıkıyor.

O Serdar ile meşgul olurken Baykal gerçek yüzünü yavaş yavaş göstermeye başlıyor ve Koçovalılardan Selim'in özel hayatını bahane ederek tam anlaşmayı bozacakken sonradan oğlum dediği Avukat Nazım ve Vartolu'yla birlikte Çukur'un üzerine bir kâbus gibi çöküyor. Yamaç önce Emmi ve Paşa'dan şüpheleniyor fakat bir şey çıkmıyor bu şüpheden testi geçiyorlar ağabeyi Selim ile birlikte. Feyyaz Beyefendinin kim olacağını söyleyecekken öldürülüyor yanında ve Yamaç adım adım Baykal'a yaklaştığını artık hissediyor. Bir de Vartolu gerçeği patlıyor arada ve aslında İdris Baba'dan olma oğlu ortaya çıkıyor.

Yamaç, Vartolu'yla yüzleşmeye karar verip onu ölmüş gibi gösterip zindanda hesaplașıyor. Sonradan Vartolu ile bir olup Baykal Bey'i bitiriyorlar fakat Vartolu yani Salih Koçovalı inadından vazgeçmiyor ve Çukur iyice Yamaç'ın elinden kayıp gidiyor. Bu sefer karşısında Baykal yok fakat oğulları Avukat Nazım, eski komiser Emrah ve onun çok geç öğreneceği abisi Selim ile babasının oğlu Vartolu kâbus gibi çöküyor Çukur'un üstüne. Selim'in İdris Baba ile yaptığı anlaşmaya göre Koçovalı ailesi Çukur'dan ayrılmaya karar veriyor Çukur mahallesi tapularını geri alsın diye. Yamaç bu hengâmede Emrah'ın oyununa gelip Sena'yı da kaybediyor. Üstüne üstlük üvey kardeşi diyen Emrah ve abisi Selim, Sena'nın psikolojik olarak çökmesine de ses etmiyor.

Yamaç aylar sonra sonradan onun için Vartolu'nun yanına girip İdris Babanın adamı olan Celasun ve abisi Kahraman'ın kızı Akșın'ın nișanına Aliço'yu da alıp gitmeye karar veriyor ve sonradan Karakuzular olduğunu öğreneceği çete tarafından baskına uğrayan ailesini kanlar içinde buluyor. Onları hastaneye yerleştirdikten sonra eve gidip intihar eden Selim'i de son anda kurtarıp onu da hastaneye götürüyor. Yamaç neredeyse 1 sene olmadan sırayla; Kahraman abisini, Aliço'nun sevdiği gazeteci Hale'yi, Vartolu'nun yerine arabaya yerleştirdiği kimsesizi, Nedret yengesini ve yeğeni Acar'ı ve son olarak Paşa ile Muhittin abisini kaybediyor.

Yamaç kendini suçlayarak köşesine çekilmeyi tercih edip eski hayatına dönmeye karar veriyor fakat Çukur onu bırakmıyor ve bar çıkışı karşısında Kemal'i buluyor. Kemal ondan yardım istiyor. Karakuzular'ın ele geçirdiği Çukur'da gizlice yaşayan Yamaç önce bu teklife karşı çıkıyor fakat sonradan olayın içinde onun adını Kahraman koyduğu İsa'nın oğlu olunca ve anneyi birini vurdurmak için Karakuzular'ın bebeği alıkoyunca işler değişiyor.

Yamaç, olayı engellemek isterken karşısına Cumali abisi çıkıyor ve Yamaç kendini Karakuzular'a çocuğu bıraksınlar diye teslim oluyor akabinde feci dayarak yiyerek bırakılıyor. Utancından ortaya çıkmayan Selim tarafından Cumali'nin kapısına bırakılıyor. Daha sonra çocukla anne Çukur'dan gittiğini öğrenen Yamaç ve Kemal olaya çok seviniyor fakat Cumali buna niye seviniyorsunuz diye çıkışıp sinirleniyor. Yamaç, Çukur'u tekrar alacağını fakat Cumali abisinin yolundan olmayacağını söyleyip kavga ediyorlar. Cumali ise ona sürpriz yaparak Sena'yı bulup Yamaç ile Sena'yı tekrar kavușturuyor.

Vartolu/Salih'ten gerçekleri öğrenen Sena, Yamaç'a Vartolu'yu da Saadetin öldüğünü söyleyerek işinize yarar diye ikna ediyor. Aliço'dan da tam umudu kesmişken Aliço'da yanlarına geliyor. Mahalleye girip Çukur'un çok değiştiğini gören Yamaç, Aliço'dan Vartoluyu bulmasını istiyor ve onu bulup hep beraber evde toplanıp Karakuzuları bitirmek için uyuşturucu işini bozmaya karar veriyorlar. Önce Çukur'a bir şey olmaması için Cumaliyi ikna ediyorlar ve Afganlarla görüşmeye gittikten sonra olaylar karışıyor.

Cumali abilerini Afganlardan kurtardiktan sonra sıra Karakuzuların Bulgarla yaptıkları işi baltalamak oluyor. Bunun için de uyuşturucu üreten adamın kim olduğunu bulmaya çalışırken Yamaç onun Vartolu olduğunu anlıyor onu da ikna ettikten sonra Bulgarlarla Karakuzuların buluşmasında uyuşturucun saklı olduğu büyük kutular patlıyor ve aralarında çatışma çıkıyor. Böylece Karakuzular Çukur'dan çıkmak zorunda kalıyor. Önce Ersoy zannettiği kişi tarafından vurulan Yamaç bu şoku atlattıktan sonra Çeto ve Mahsun tarafından oğlu kaçırıldığı için onun Metin olduğunu öğreniyor.

Metin'i güven sınavından geçirdikten Karakuzuların mahalleye dönüşü ortak tanıdıklar yüzünden tekrar gerçekleşiyor fakat artık Yamaç ve Koçovalılar Çukur'da söz sahibi olduğundan pek sıkıntı olmuyor. Öte yandan Cumali ve Vartolu'nun Çeto'un peşinden gidip bir evde Yücel diye birini getiriyorlar. Yücel aslında Karakuzuların kurucusu. Çeto ile arası bozulduğundan Yamaç'a bilgiler verip Mahsun ve Çeto'nun arasını bozuyor. Sena ile Selim ise Mahsun'un ailesini buluyor ve Çeto bunun yalan olduğunu söyleyip Çeto'ya öz babasını vurduruyor. Çeto bu hain planı başarıyla yaptıktan sonra bu bahaneyle Koçovalılara saldırıyor ve Cukur Koçovalıları, mahallesini koruyarak Karakuzuları mahalleden komple kovuyorlar.

Çeto ise kaçarken Vartolu, Cumali ve Yamaç tarafından tam vurulacakken Mahsun arabayla gelip Çeto'yu onların önünde vuruyor ve arabaya atlayıp gidiyor. Herkesin iyi olup olmadığını sorarken karakola giren Yamaç her şey bitmiş sanarken Sena'nın Mahsun tarafından kaçırıldığını öğreniyor. Senayı bulmaya çalışan Yamaç ve tüm Koçovalılar kötü haberi Yamaç'ın Senayı mahalleye getirmesiyle öğreniyor. Çukur'dan ayrılmaya karar veren Yamaç, Uluç Reis' in tanıdığı Sedat'ın da kafasına sıkıyor. Bir bankta otururken bir zarf alan Yamaç çılgına dönüyor ve soluğu Meliha'nın yanında alıyor.

İdris Baba ile o adamın geçmişte yaşanan olaydan dolayı başına bunun geldiğini öğrenen Yamaç, Sena'yı defnettikten sonra Baykal Bey sandığı adamın peşinden gidiyor fakat o da tam gerçekleri söyleyecekken vuruluyor. Yücel ise ikinci hamlesini yapıp bu sefer de Akșın'yı mezarlıktan kaçırıp bir zarf bırakıyor ve Karaca zarfı Yamaç'a veriyor fakat Akșın'ı buldukları yerde o da ölmüş şekilde bulunuyor. Ondan sonra ise Meliha ve İdris o çocuğun kim olduğunu öğrenip Yamaç'a Yüzüklü'nun Yücel olduğunu söylüyorlar ve Yücel bu sefer de Aliço'yu kaçırıyor. Bir de mahalleye Timsah Celil ile Azer diye belalar ardı ardına geliyor. Aliço'yu kaybettiğini sanan Yamaç artık iyice yıkılıyor ve sonunda Istanbul'un büyükleri Koçovalıları Istanbul'dan gidin kararı alıyor. Bu karara karşı çıkan Yamaç, Selim, Cumali ve Vartolu onlara savaş açıyor.

Yamaç akıllı bir planla Yücel'i de yakalıyor ve diğerleri de Azer ile Timsah'a saldırıp onları da püskürtüyor. Yücel'in öldüğünü sanıp keyifli bir akşam geçiren Koçovalılar hep birlikte yemek yedikten sonra eve geçiyorlar ve tüm Koçovalı kadınlarının kaçırıldığını öğreniyorlar. Çukur'a bir sürü zarf geliyor ve Yamaç, İdris Baba, Cumali, Selim, Vartolu, Emmi, Meke, Celasun, Metin ve Kemal aldıkları zarflarla onları bulmaya çalışıyor. İdris baba ve Yamaç haricinde diğerleri gittikleri büyük bir ormanlık alanda polis tarafından kiskıvrak yakalanıyorlar. Idris baba ve Yamaç ise girdikleri depoda labirent gibi bir yerde karşı karşıya geliyorlar. Bir sürü televizyondan Koçovalı kadınların görüntüsü veriliyor ve dışarıdan Yücel onlara seslenip "Birinizden biri bugün ölecek" diyor. Yamaç başta karşı çıksa da İdris baba, son duasını edip "Ailen için yap ve senden son isteğim bir tohum Yamaç" diyor ve son 10 saniye diye geri sayım başlıyor. Yamaç ve İdris baba birbirlerine silah çekiyor ve Yamaç babasını vurup öldürmek zorunda kalıyor.

Çukur da ise Yücel'i son anda kurtaran Akın Koçovalı ve Medet bulunuyor. Pek tabi Yamaç'ın ve diğerlerinin Akın'ın yaptıklarından haberleri yok. Sonrasında Yamaç babasını yıkayıp Koçovalı aile mezarlığına defnedip deliriyor. Akıl hastanesine yatırılan Yamaç tedavi altına alınır ve hastanede Nehir ile tanışır. O hastanedeyken mahalle Akın Koçovalı'nın elinde. Baykal'ın kızı Efsun'un verdiği paralar sayesinde Yücel, Azer, Timsah Celil ve en son Çukur'un başına geçmek isteyen Akın da yapılan planın içerisindedir.

Cumali, Selim, Vartolu, Emmi, Meke, Celasun, Metin ve Kemal ise cezaevinde İdris Babanın öldüğünün haberini alarak kahrolurlar. Yamaç ise kendine gelip Akın'ı bulup kimlerin işin içinde olduğunu öğrenir ve onlardan intikam almaya karar verir. Yamaç ilk önce Yücel'i bulur ve Yücel'in eşine gerçekleri anlatıp Yücel'i kıskıvrak yakalayıp onu çocuğunun öldüğüne inandırır ve delirtip hastaneye yatırır. Azer'e ise tıpkı ona verilen seçenek gibi ya eniştesini ya da erkek kardeşinden birinin öleceğini söyleyerek Adana'da onu şoka uğratır. Azer ise eniştesini vurup öldürür ve kız kardeşi intihar eder. Efsun'un ise tam babaannesini vuracakken babannesi onu bıçakla yaralar. Efsun ise ona kıyamaz ve tedavi edip onu bırakır. Timsah'ı ise evinde yakalayıp onu vurur fakat Timsah çelik yelek giydiği için saldırıdan kurtulur. Yamaç hapiste abilerini ve diğerlerini ziyaret eder. Cumali, Selim ve Vartolu'dan tavsiyeler ister ve onlar Yamaç'tan mahalleye sahip çıkmasını isterler. Yamaç mahalleye geri döner ve tüm İstanbul'a savaş açmaya karar verir.

Yamaç, İstanbul'un büyüklerine el öptürdükten kafa dağıtmak için lunaparkta takılırken saldırıya uğrar ve gizemli bir kişi tarafından kurtarılır. Bu kişinin Yamaç'ı daha önceki saldırılardan da kurtaran Mahsun olduğu ortaya çıkar. Mahsun Sena'ya ölmeden önce Yamaç'ı koruyacağına dair söz vermiştir ve bu yüzden Yamaç'ı kurtardığı ortaya çıkmıştır. Daha sonra karşısına Çağatay Erdenet çıkar. Çağatay Yamaç'a müttefiklik teklif eder ama Yamaç Çağatay'ın teslimat kamyonlarını patlatır. O sırada Vartolu babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrenir. Daha sonra Çağatay Yamaç'ı tuzağa çekerek öldürmek ister ama Vartolu ve Mahsun işbirliği yapıp Yamaç'ı kurtarırlar ama öldü olarak gösterirler. Vartolu, Yamaç ile hesaplaşmak için Yamaç'ın Vartolu'yu hapsettiği yere götürür. Büyük hesaplaşmadan sonra Yamaç intikam hikâyesini devam ettirir ve Yücel'i öldürür sonra da Vartolu ile Yücel'i gömerler. Yamaç'ın yaşadığını öğrenen Çağatay, Yamaç'ın hayatına karşılık para ödülü koyar. Yamaç kendisini öldürmeye gelenleri atlatır. Bu sırada Çağatay Çukur'un adını lekelemeye ve Çukur'a uyuşturucu sokmaya başlamıştır. Yamaç, Çukur'un halini görünce Çukur'u daha fazla tehlikeye atmamak için Çağatay'a boyun eğer. Çağatay ise Yamaç'tan Erdenetler hakkında haberler yapan bir gazeteci olan Emir Varol'u öldürmesini ister. Yamaç ve Çağatay'ın adamı Fatih, Emir'i öldürmeye hazırlanırken Yamaç Emir'in çocuklarını görünce arabanın patlamasını sağlayan düğmeye basamaz ardından Fatih'le kavga ederlerken Fatih düğmeye basar ve araba patlar. Yamaç ise o sırada Fatih'i vurarak öldürür. Daha sonra anlaşılır ki Emir Mahsun tarafından kurtarılmıştır. Yamaç da Emir'i ailesiyle birlikte güvende olacağı Çukur'a yerleştirir. Daha sonra Yamaç, Emir ve Çağatay'ın peşinde olan polis Erkan'ın yardımlarıyla Çağatay'ı uyuşturucu teslimatı anında yakalatır. Çağatay babası Cengiz Erdenet tarafından işlerin başından alınır ve yerine kardeşi Arık Böke geçer.

Yamaç, Arık Böke ile tanışıktan sonra Arık Böke, Seren ile birlikte Emir'i tuzağa çekip öldürürler ve mahalledeki Çukur işaretinin önüne asarlar. Bunu gören Yamaç deliye döner ve Arık Böke ile büyük bir kavgaya girişirler. Emir'in eşi Yamaç'a Erdenetler hakkındaki notları verir ve o notlar sayesinde Koçovalılar Erdenetlerin teslimatını çökertir ve teslimattan aldıkları uyuşturucuları ise Cengiz Erdenet ve Arık Böke'nin arabasının üstüne boşaltırlar. Yamaç, bu hareketiyle Cengiz Erdenet'in gözüne girer. Cengiz Erdenet Yamaç'a "Benim oğlum ol" der fakat Yamaç Cengiz Erdenet'e "Benim babam var" diyerek bu teklifi reddeder. Arık Böke ve Seren ise Yamaç hakkındaki belgeleri incelerken Yamaç'ın babasını öldürdüğü videonun olduğu USB'yi bulurlar. Seren USB'yi Cumali'ye verir. Cumali babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrenir ve Yamaç'ı vurur ardından Koçovalılar'a Yamaç'ın katil olduğunu anlatır. Cengiz Erdenet, Yamaç'ı yanına çekmek için Efsun'dan Yamaç'ın zayıf noktasını sorar ve eğer söylerse Yamaç'ı hastaneden kaçırıp iyileştireceğini söyler. Efsun da bu teklifi kabul eder ve Yamaç'ın zayıf noktasının Çukur olduğunu ve Yamaç'ın Çukur için kendini bile feda edeceğini anlatır. Cengiz Erdenet sözünü tutar ve Yamaç'ı hastaneden kaçırır ve iyileştirir. Yamaç iyileştikten sonra Çukur'a gelince kimse Yamaç'ın yüzüne bakmaz daha sonra Sultan Ana Yamaç'ı evden kovar. Sadece Vartolu Yamaç'a sahip çıkar. Cengiz Erdenet Yamaç'a eğer yanında olmazsa Çukur'u yıkıp park yapacağını söyler. Yamaç ise "Ben olmasam bile Çukur kendini korur." diyerek bu teklifi reddetmiştir ve daha sonra Çukur'a bir şey olmasın diye Cengiz Erdenet'in yanında olmaya başlamıştır.

İlerleyen bölümlerde Çağatay Erdenet, Selim'i öldürünce Cengiz'in yanından ayrılmış ve evine, mahallesine geri dönmüştür. Evinin karşısında 4 mezarlık kazmış ve Erdenetleri bitirmeye and içmiştir. Yaptığı planlar ile Cengiz Erdenet'i çileden çıkartmış, Kulkan Erdenet'e kendi abisi olan Ogeday Erdenet'in öldürtmüş ve sonunda da Cengiz Erdenet'i kaldığı otelde öldürerek intikamının yarısını almıştır. Nehir ve Efsun kendisinden hamiledir ve ikisini de ayrı korunaklı evlerde saklamaya karar vermiş fakat Nehir, Medet'i uyutarak kaçmıştır. Bıraktığı mektupta da artık kendi yoluna gitmek istediğini söyleyen Nehir, çocuğu ile birlikte bu şekilde daha güvende olacağını Yamaç'a yazmıştır. Efsun'u ise Çağatay Erdenet gelince kendi evine getirmiştir. Ailesine şimdilik hamile olduğunu ve Efsun'un İdris babanın ölümünden dolaylı olarak sorumlu olduğunu söylememiştir. Yamaç için artık en önemli düşman Çağatay olmuştur. Fakat işler istediği gibi gitmemiş önce Sultan hanım Efsun'u evden kovmuş ve bunu Yamaç'tan gizlemiştir. O sırada Yamaç, Çağatay'ı da öldürüp Selim'in intikamını almış ve evde Efsun'u aramış Sultan hanım Efsun'un evden gittiğini söylemiştir. Akın'ın düğününde sarhoş olan Saadet gerçekleri ağzından kaçırır ve Sultan hanım ile kavga eden Yamaç, Efsun'u aramaya gider. O sırada istediği olan Kulkan Erdenet, Yamaç'ı tuzağa düşürür ve Yamaç'ı alıkoyup Afganistan diye kandırıp Diyarbakır'a giderler.

Yıllar geçmiştir, Yamaç ve Efsun'un kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Adı da Masal'dır. Efsun ile karşılaşmaları pek iyi geçmez ve Efsun, Yamaç'tan vakit ister. Yamaç Çukur'un değişimini görür. Çukur ikiye bölünmüştür. Çukur'un uyuşturucu parasıyla Amca Cumali değiştiğini görür ve buna karşı çıkar. Vartolu da onu ikna edemez ve Amcanın elini öpmeyeceğini söyler. Amca ile Yamaç arasında savaş kapıdadır.

Yamaç, Efsun'u kurtarmak için onun gittiği yere kadar izlemeye karar verir ve sonunda kızı Masal ile birlikte tutuldukları yerden onu kurtarır.

Sena Koçovalı

Sena Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. Bölüm
Son görünüm Çukur 60. Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Dilan Çiçek Deniz
Doğum tarihi 1994
Ölüm tarihi 2019
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Deniz Kızı
Cinsiyet Kadın
Aile Güzide (annesi)
Mehmet Ali (babası)
Emrah (ağabeyi)
İdris Koçovalı (kayınbabası, öldü)
Sultan Koçovalı (kayınannesi)
Cumali Koçovalı (kayınbiraderi)
Kahraman Koçovalı (kayınbiraderi, öldü)
Selim Koçovalı (kayınbiraderi, öldü)
Salih Koçovalı (kayınbiraderi)
Evlilik(ler) Yamaç Koçovalı
Önemli ilişkileri Deren
Meke
Metin
Kemal (öldü)
İsa (öldü)
Akrabaları Akşın Koçovalı (yeğeni, öldü)
Acar Koçovalı (yeğeni, öldü)
Akın Koçovalı (yeğeni)
Karaca Koçovalı (yeğeni, öldü)
İdris Koçovalı (yeğeni)
Damla Koçovalı (yengesi)
Nedret Koçovalı (yengesi, öldü)
Ayşe Koçovalı (yengesi)
Saadet Koçovalı (yengesi)

Çukur dizisinde Dilan Çiçek Deniz tarafından canlandırılmış karakterdir.

İzmirlidir. Yamaç'ın gerçek aşkıdır. Sokakta serseriler onu sözlü taciz eder fakat Yamaç sayesinde onlardan kurtulur. Yamaç ile tanıştıktan kısa süre sonra birbirlerine aşık olurlar. Yamaç, ona hayalinin ne olduğunu sorduğunda Sena, Paris'te bir restoranda evlenme teklifi almak olduğunu söyler. Yamaç Sena'yı Paris'e götürür, orada bir restoranda evlenme teklif eder, Sena da kabul eder ve konsolosluğa gidip evlenirler.

Evlendikten bir gün sonra, Yamaç Sena'yı Paris'te bırakıp Çukur'a dönmek zorunda kalır. Sena ne olduğunu anlamaz ve hayal kırıklığıyla İstanbul'a geri döner. Vartolu'nun adamları Sena'nın evine saldırır. Yamaç, evin camından adamları görür ve Sena'yı Çukur'a getirir. Sena Çukur'da durmak istemez ama Yamaç, Sena'nın evden çıkmasına izin vermez. Eve geldiği ilk günlerde Sultan ile arası hiç iyi olmaz, sürekli kavga ederler.

Koçovalılar'ın düşmanı Kumburgazlı Serdar, İdris'i kaçırır ve Selim, babasını bırakması karşılığında ona Sena'yı kaçırıp ona getirir, fakat Serdar İdris'i bırakmaz. Yamaç Serdar'ı öldürecekken Sena gelir ve onun katil olmasını istemediği için ona engel olur. O sırada Serdar Yamaç'ı vurur fakat Yamaç ölmez. Serdar tehdidi Selim'in Serdar'ı öldürmesiyle sona erer. Sena, Yamaç'a birlikte bu mahalleden gitmeleri gerektiğini söyler fakat Yamaç kabul etmeyince Sena, Yamaç'tan boşanmak ister ve kendisi için tuttuğu avukat da Baykal'ın oğlu Nazım'dır. Yamaç, boşanmak istemediğini söyler. Sena, avukatının kim olduğunu öğrenince bu boşanma kararından vazgeçer.

Vartolu, Selim, Nazım ve Sena'nın ağabeyi Emrah, Çukur'u ele geçirmek için birlik olur ve Emrah, Yamaç'ın kafasını karıştırmak için Sena'nın aklını yitirmesini sağlar. Emrah, Sena'nın eski sevgilisi Anıl'ı vurur. Anıl, Sena'yı yanına çağırır ve ondan kendisi için Vartolu'dan uyuşturucu almasını ister. Sena, Ezgi adında bir psikoloğa gider ama bu kadın aslında psikolog değildir ve Emrah'ın ayarladığı birisidir. Ezgi, Sena'ya ilaç verir ama verdiği ilaçlar iyileştirmek için değildir, Sena'nın durumu daha da kötü olur. İntihar etmeye bile kalkışır. Sena bu sırada hamiledir ve aldığı ilaçlar bebeğin ölmesine sebep olur.

Yamaç daha sonra Sena'yı bir akıl hastanesine göndermek zorunda kalır. Emrah, Yamaç'ın Sena'yı bulamamasını istediği için Sena'yı buradan kaçırır. Emrah ölür ve bir süre sonra Sena iyileşir. Karakuzular adlı bir çete, mahalleyi ele geçirir. Selim ve Vartolu, çok perişan bir haldedir ve ona yaşattıkları kötü şeyler için özür dilerler. Yamaç Sena'yı bulmak ister ama Karakuzular'dan dayak yer ve mahallenin futbol sahasına asılır. Selim Yamaç'ı kurtarır ve Cumali'ye emanet eder. Cumali Yamaç'ın yaralarını iyileştirir. Cumali Sena'yı bulur ve Yamaç'ın yanına getirir. Yamaç, Sena'ya bütün olanları anlatır ve sonra barışırlar. Yamaç Sena'yı Emmi'nin yanına bırakır. Sena, Yamaç'a Vartolu'yu bulup Çukur'u kurtarması gerektiğini söyler. Koçovalı ailesine destek olur.

Karakuzular, bir depoda Koçovalı kadınlara saldırı düzenler. Yücel ile anlaşma yapan ve Sena'ya aşık olan Mahsun, Yücel sayesinde deponun yerini öğrenip kadınları kurtarır. Sena, ailesine bir şey olmaması karşılığında Mahsun ile birlikte Çukur'dan ayrılır. Yücel, Sena'yı kaçırır ve Gül Pavyon adlı bir mekana götürüp onu su dolu bir cam fanusa kilitler. Sena boğularak ölür.

İdris Koçovalı

İdris Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. Bölüm
Son görünüm Çukur 68. Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Ercan Kesal
Ercan Özdal (gençliği)
Doğum tarihi 1959
Ölüm tarihi 2019
Bilgileri
Takma ad(lar)ı İdris Baba
Cinsiyet Erkek
Aile Cumali Koçovalı (abisi)
Evlilik(ler) Sultan Koçovalı
Önemli ilişkileri Emmi
Paşa (öldü)
Muhittin (öldü)
Mihriban (öldü)
Meliha (öldü)
Çocuklar Cumali Koçovalı
Kahraman Koçovalı (öldü)
Selim Koçovalı (öldü)
Salih Koçovalı
Yamaç Koçovalı
Akrabaları Asiye Koçovalı (torunu)
Akşın Koçovalı (torunu) (öldü)
Acar Koçovalı (torunu) (öldü)
Masal Koçovalı (torunu)
Karaca Koçovalı (torunu) (öldü)
Akın Koçovalı (torunu)
İdris Koçovalı (torunu)
Damla Koçovalı (gelini)
Nedret Koçovalı (gelini) (öldü)
Sena Koçovalı (gelini) (öldü)
Ayşe Koçovalı (gelini)
Saadet Koçovalı (manevi kızı) (gelini)

Çukur dizisinde Ercan Kesal tarafından canlandırılmış karakterdir.

Ailesinin yarısını kaybettikten sonra yolu İstanbul'a düşen İdris Koçovalı kendini mahallesinde bulur. Çukur'u vardır artık. Yanında Emmi ve Paşa adlı 2 yakın arkadaşıyla birlikte Koçova Mahallesinde asla uyuşturucu satılmasını istemezler ve yerleştiği bu yerden İstanbul'da bir sürü düşmanı olmuştur. Çukur'a bir de ana lazımdır o da Sultan Ana'dır.

Evlilikleri iyi giderken bir gece Paşa'nın tavsiyesi ile yeni açılan bir eğlence kulübüne giderler. Orada Meliha'yı görür ve ona kıskıvrak aşık olur. Fakat bu aşk çok kısa süreli olur ve İdris babanın deyimi ile "yokuş aşağı" giderken Paşa ile olan yapıp Meliha'yı vurmaya karar verir. Meliha kapıyı açar ve uzun bir bağırış çağırıştan sonra İdris, Meliha'yı 3 silahını ateşler. Meliha kanlar içinde yerdedir. İdris ve Paşa oradan uzaklaşırlar.

İlerleyen yıllarda İdris Baba artık o hızlı yıllarından daha cana yakın fakat oğullarına karşı mesafesini koruyan bir baba rolündedir karşımızda. Çukur onu sever, sayar ve hep yanındadır. 1 ev ile girdiği Çukur artık büyük bir mahalle olmuş hatta hastanenin adı bile Koçova olmuştur. İdris baba ve oğullarının düşmanları da haliyle fazladır. İlk başta karşısına Vartolu diye bir çıkar. Vartolu uyuşturucu satmak ister ve İdris Baba ile oğulları Kahraman ve Selim buna karşı çıkarlar.

Bir otel çıkışında Vartolu'nun adamları Kahraman'ı vururlar. Selim hiçbirşey yapamaz ve Kahraman ölür. İdris Baba bunun şokuyla kalp krizi geçirir ve Sultan Ana çareyi en küçük oğlu olan Yamaç'ı Paris'e gidip alıp Çukur'a geri dönerler. İdris Baba başta iyi anlaşamasa da en küçüğü ile sonradan araları düzelir. Yamaç bir bir karşında olan düşmanın asıl Vartolu değil başkası olduğunu çözmüş ve Baykal beyin aslında düşman olduğunu ona söylemiştir. Ayrıca Vartolu'nun Mihriban'dan olma oğlu olduğunu öğrenir. Yıllarca bu gerçeği ona Sultan Ana ve Paşa söylememiş, saklanmıştır.

İdris Baba bir şok da bu gerçek yüzünden geçirir. Bu olaylar ile bir bir yüzleşirken Çukur ise farkına varmadan Koçova Ailesinin ellerinden yavaş yavaş gitmeye başlar. Baykal beyin ölümünden sonra Çukur'u ele geçirme inadından vazgeçmeyen Vartolu yani Salih Koçovalı, avukat Nazım, eski polis Emrah ile sonradan baştan beri Baykal ile ortak hareket eden bir diğer oğlu Selim'in işin içinde olduğunu öğrenecektir. Oğlu Selim'i mahallenin tapularıyla karşısında bulur ve Selim ona 24 saat süre vermiştir mahalleyi terk etmesi için. İdris Baba, Çukur'u terk etmeyi Çukur için tercih etmiş ve tapular tekrar mahalleliye geri verilmiştir.

Aylar sonra Çukur'dan uzakta bir yerde Kahraman'ın kızı Akşın ve mahalleden Celasun'u evlendirecekken bilmediği bir düşman onlara saldırır. Bu saldırıdan torununu, gelinini, mahalleden çok sevdiği berber Muhittin'i ve son ana kadar beraber çarpıştığı Paşa'yı kaybetmiştir. Aradan 3 ay geçmiş ve Çukur'dan uzak bir yerde yaşarken bir gün gelini Sena'yı karşısında bulur.

Sultan Koçovalı

Sultan Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Perihan Savaş
Sinem Karel Gürtekin (gençliği)
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Sultan Ana
Cinsiyet Kadın
Evlilik(ler) İdris Koçovalı (öldü)
Önemli ilişkileri Emmi
Aliço
Celasun (öldü)
Meke
Nehir Bursalı (gitti)
Meliha Sancaklı (öldü)
Paşa (öldü)
Çocuklar Cumali Koçovalı (oğlu)
Selim Koçovalı (oğlu) (öldü)
Salih Koçovalı (üvey oğlu)
Yamaç Koçovalı (oğlu)
Kahraman Koçovalı (oğlu; öldü)
Akrabaları Saadet Koçovalı (manevi kızı, gelini)
Ayşe Yılmaz (eski gelini)
Karaca Koçovalı (torunu) (öldü)
Damla Koçovalı (gelini)
Akşın Koçovalı (torunu) (öldü)
Sena Koçovalı (gelini) (öldü)
Nedret Koçovalı (gelini; öldü)
Acar Koçovalı (torunu) (öldü)

Çukur dizisinde Perihan Savaş tarafından canlandırılan karakterdir.

Koçovalı ailesinin annesidir. Kocası İdris ve oğulları gerekeni yapamadığı zaman ve bazı kararları alırken zorlandıkları anlarda aldığı kritik kararlarla aileyi son anda kurtarmayı başarabilen, bazen de geçmişte yaptığı hatalar yüzünden Vartolunun ortaya çıkışını sağlayan, oğullarını da kızlarını da, gelinlerini de sonuna kadar koruyan Anne yüreği ile hareket eden sadece Koçovalıların değil tüm Çukur'un Sultan Anasıdır.

Vartolu'nun Çukur'a yerleşmek istemesine İdris'in karşı çıkması sonrası, Vartolu intikam almak için Kahraman'ı öldürtür. Vartolu ve Çukur arasında bir savaş başlar. Sultan geçmişte evi terk eden ve kendi başına yaşamaya başlayan oğlu Yamaç'ı bulmak için Paris'e gider. Yamaç'a Kahraman'ın öldürüldüğünü Çukur'a geri dönüp bu savaşı bitirmesini söyler. Ancak bunu kan dökerek yapmak yerine uzlaşmaya gitmesini söylese de durumlar böyle gelişmez. Yamaç ve Vartolu arasında büyük bir savaş başlar.

Daha sonraları Vartolu'nun, kocası İdris'in öz oğlu olduğunu öğrendiğinde geçmişi hatırlar. Eskiden, İdris'i Mihriban'dan uzaklaştırmak için henüz çocuk yaştaki Vartolu'yu Paşa aracılığıyla Muş'a göndertmiştir. Aslında Vartolu'nun bu sebeple Çukur'a geri döndüğü ve intikam için tüm Çukur'u karşısına aldığı görülmüştür.

Vartolu, Koçovalıların malikanesinin karşısındaki villaya yerleşmiştir. Kahraman'ı öldürdüğü için dul kalan Nedret'in canına tak etmiş, eline silah alarak Vartolu'nun kapısına dayanmıştır. Tam o sırada Medet arkasından yaklaşıp Nedret'in elinden silahı almak isterken, Nedret'i durdurmak için gelen Sultan'ı vurur. Sultan bir süre hastanede yatar. Tüm Çukur sorumlu olarak Medet'in peşine düşer. Vartolu bunu engellemeye çalışsa da başarısız olur.

Sultan hastaneden çıkıp tekerlekli sandalyeye mahkûm kalır. Yamaç, Medet'i Sultan'ın karşısına getirir. Ancak Sultan başlarda intikam için Medet'in ölmesini istese de onu affeder.

Daha sonraları Koçovalılar, Çukur'u terk eder. Bu fırsattan istifade Karakuzular, Çukur'u ele geçirir. Celasun ve Akşın'ın düğününde silahlı saldırı düzenlerler. Bu saldırıda Akşın yüzünden yaralanır, Nedret ve oğlu Acar ölür. Koçovalı aile üyeleri dağılırken İdris, Sultan'ı alıp bir eve yerleşir. Sultan tekerlekli sandalyeye halen mahkûmdur, hiç konuşmaz ve yemek yemeyi reddeder.

Oğlu Cumali geldiğinde diz çöker ve ağlar, tam çıkıp gidecekken Sultan arkasından oğlum diye seslenir ve böylece uzun zaman sonra tekrar konuşmaya başlar. Zamanla sağlığına kavuşan Sultan, Çukur'a geri döner. Çukur mahallesi sakinleri onu sevgi ve saygıyla karşılar. Yamaç, Koçovalıların düşmanı Azer ile konuşmak için onun evine gider, evde Azer'in annesi Fadik'ten başka kimse olmadığını görüp geri dönerken iki araba silahlı adamın eve gittiğini fark eder. Geri dönüp Azer'in annesini kurtarır ve Koçovalıların evine götürür.

Sultan'a İdris'in ölümünden sorumlu olan birinin annesi olduğunu isterse misafir edip etmeyeceğini sorar, Sultan Fadik'i misafir etmeyi kabul eder. Birkaç gün misafir ettikten sonra Azer, Fadik'i almaya gelir. Daha sonra Kemal'in ölümü üzerine Yamaç'da Azer'in kardeşi Kadir'i öldürür. Fadik, Sultan'a gider ve bu savaşın bitmesini ister. Sultan çözüm olarak Selim'in kızı Karaca'yı Azer'in evine Fadik'in yanına misafir olarak gönderir. Burada Karaca'nın bu savaşa bitirmesi için elinden geleni yapmasını ister.

Vartolu Sadettin/Salih Koçovalı

Salih Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Erkan Kolçak Köstendil
Diğer isimleri Salih Helvacı
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Vartolu Sadettin
Cinsiyet Erkek
Aile İdris Koçovalı (babası) (öldü)
Mihriban Helvacı (annesi) (öldü)
Kasım Helvacı (üvey babası) (kayıp)
Selim Koçovalı (ağabeyi) (öldü)
Kahraman Koçovalı (ağabeyi) (öldü)
Cumali Koçovalı (ağabeyi)
Yamaç Koçovalı (kardeşi)
Evlilik(ler) Saadet Koçovalı
Önemli ilişkileri Medet
Metin
Aliço
Celasun
Meke
Emmi
Mahsun
Baykal (öldü)
Nazım (öldü)
Emrah (öldü)
Çocuklar İdris Koçovalı

Çukur dizisinde Erkan Kolçak Köstendil tarafından canlandırılan karakterdir.

Koçovalı ailesinin gayrimeşru oğludur. Gerçek adı Salih'tir. Hayatı boyunca oradan oraya sürülmüş. Daha küçücük bir çocukken annesini kaybetmiş, babasının bir gün onu bulacağını zannederek büyümüş fakat İdris Babanin bile haberi olmadığını bilmeden ona kinlenmiș. Çocukluğunun bir kısmını geçirdiği Çukur'a intikam için dönmüştür.

Akabinde döner dönmez uyuşturucu üretmek istediği için Idris Baba ile anlaşamamıș ve bunun üzerine Kahraman Koçovalıyı öldürtmüș. Baykal Bey, Avukat Nazım ve Selim Koçovalı ile Çukur'u almak için baya uğraşmıș. Sonradan üvey babasının İdris Babaya gönderdiği mektup sayesinde Yamaç'ın yaptığı araştırmalar sonucunda babasının oğlu olduğunu ortaya çıkartmış.

Baykal Bey kendisini öldürmeye çalışmış fakat Yamaç'ın yaptığı plan sayesinde bir süre öldüğü sanılmıș. Saadet ile olan çocukluk aşkı ortaya çıkmıştır. İlk başta bunu bir tek Sena, Yamaç ve Mağara'dan kurtardığı Medet bilmektedir. İdris Baba ile yüzleşmeștir. Gerçeğin bildiği gibi olmadığını, onu Sultan Ana'nın Paşa'ya verdiği emirle İdris Baba ona anlatmıștır. Sirf bu yüzden Paşa mahalleden ayrılmaya çalışmış, İdris Baba Sultan'ı evden kovup bir süre küs kalmışlardır.

Idris Baba ile yüzleştikten sonra Yamaç'a Baykal beyi bitirme teklifi yapmıştır. Yamaç ile birlikte Baykal'ı bitiriken Baykal'ı kaçırmış sonra da elinden kaçırmıştır. Baykal öldükten sonra Çukur'u ele geçirme planından vazgecmemiș ve Avukat Nazım, Baykal'ın diğer oğlu komiser eskisi Emrah ve Selim Koçovalı ile devam etmiştir. Idris Baba ve Koçovalılar mahalleyi terk edince Selim ile yapayalnız kalmışlardır. Saadet hamile kalınca gidelim teklfine "evet" demiş ve Tokat - Erbaa'ya Medeti de alıp gitmişlerdir. Karakuzuların Saadeti kaçırmasıyla birlikte Istanbul'a geri gelmiş. Çeto'nun Saadeti vereceğini umut ederek onlara uyuşturucu üretmiş fakat Çeto verdikleri sözü tutmamıştır. Bu yüzden sokaklarda yatmıştır.

Sena'ya gerçekleri anlattığı için Sena'nın tavsiyesi ile Yamaç onu Aliço ile birlikte bulmuş ve Çukur'u karakuzulardan almak için o da Yamaçla birlikte hareket etmiştir. Uzun süre Saadet'in öldüğünü zannetmiş fakat sonradan Çeto ve Mahsun'un teklifine hayır diyemeyip gene onlara çalışmak zorunda kalmış. Cumali ve Yamaç'ın bunu anlamasıyla Yamaçla anlaşmış ve Bulgarlarla Karakuzular anlaşırken uyuşturucunun içine bomba koyulmuş ve Bulgarlar ile Karakuzular birbirine girmiş. Selim Koçovalı sayesinde Saadeti ve bebeği İdris'i Karakuzuların elinden kurtarmıștır.

Cumali ile mezarlıkta hesaplașırken Idris Baba onları "Yamaçımı vurmuşlar lan" diyerek kavgalarını bitirmiş ve Vartolu kendi işini yapmaya karar vermiştir. Uzun süre sıkıntısız şekilde Medetle "Bar" işi yaparken Savaş diye uyuşturucu satan biriyle tartışmaları olmuş. Savaş'ın Yücel'in adamları tarafından öldürülüp Timsah Celil'in suçu onun üzerine atması sebebiyle Savaş'ın abisi Azer Çukur'a gelmiştir. Koçovalıları mahallede istemeyen İstanbul'un büyüklerine karşı gelmiş ve Yücel'in yaptığı plan yüzünden cezaevine girmiştir. Cezaevinde karşısına Ziya diye biri çıkmış ve İdris Babayı öldüreni bildiğini söylemiş.

Timsah Celil'in usb'sinde videonun olduğunu, kendisini cezaevinden çıkana kadar korursa ve çıktıktan sonra da yardımcı olacağını söylemiş fakat sözünde durmayıp Berlin'e kaçmıştır. Vartolu'da peşinden Medetle birlikte Berlin'e gitmiş ve Ziya'yı bulup usb'yi istemiş Usb'de Neo Nazi bir adamda olduğundan onun tek şartı da Neo-Nazilerin çocuğunu Berlin'den çıkartmaktır. Vartolu bunu da başarır ve USB'yi alır. Medetle İstanbul'a döndükten sonra Videoyu izler ve babasını vuranın Yamaç olduğunu öğrenir.

Yamaç'ın ona yaptığı gibi yüzleşmek için Mahsun'la birlikte hareket ederek onu ölü göstermiş ve yüzleşmeștir. Yamaç'ı Tokat-Erbaa'ya götürmüş ve onu affedip ailesi icin bunu yaptığını anlatmıștır. Vartolu da böylece artık rahatlamıștır. Yamaç'tan işin içinde kimlerin olduğunu öğrenip "İyi olmak için, iyi şeyler yapmak yetmiyor bazen. iyi olmak için kötü şeyler de yapmak gerek! "demiştir. Yamaç'ı intikam için motive etmiştir.

Saadet Koçovalı

Çukur dizisinde Boncuk Yılmaz tarafından canlandırılan karakterdir. (1-)

Küçükken Çukur'da evlerine yapılan saldırı sonucunda ailesini kaybettiği için İdris Baba tarafından manevi olarak evlat edinilmiştir, evin işleri ile ilgilenmektedir. Vartolu/Salih'in çocukluk aşkıdır ve evlenmiştir. İdris adında bir çocukları olmuştur.

Selim Koçovalı

Selim Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. Bölüm
Son görünüm Çukur 106. Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Öner Erkan
Doğum tarihi 1982
Ölüm tarihi 2020
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Çocuk
Cinsiyet Erkek
Aile İdris Koçovalı (babası) (öldü)
Sultan Koçovalı (annesi)
Kahraman Koçovalı (ağabeyi) (öldü)
Cumali Koçovalı (ağabeyi)
Salih Koçovalı (kardeşi)
Yamaç Koçovalı (kardeşi)
Evlilik(ler) Ayşe (eski)
Önemli ilişkileri Metin
Aliço
Meke
Medet
Celasun (öldü)
Emmi
Meliha Sancaklı (öldü)
Sena (öldü)
Baykal (öldü)
Nazım (öldü)
Emrah (öldü)
Çocuklar Akın Koçovalı
Karaca Koçovalı (öldü)
Akrabaları Akşın Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Acar Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Nedret Koçovalı (yengesi) (öldü)
Damla Koçovalı (yengesi)

Çukur dizisinde Öner Erkan tarafından canlandırılmış karakterdir.

Hayatı boyunca tek istediği İdris Babası tarafından tıpkı Kahraman, Cumali ve Yamaç'a nasıl saygı duyuluyosa ona da aynı saygıyı ve sevginin gösterilmesi olan Selim hiçbir zaman bunu çocukluğundan itibaren görememiş ve dolaylı yoldan abisi Kahraman'ın ölümünde payı olmuştur. Kendi deyimi ile "Şeytan ile aynı sofraya oturmuştur." Kahraman'ın öldüğü sırada kurşun sıkmayıp korkmuş ve gizlenmiştir. Çukur'un başına geçmek için Baykal bey (Beyefendi), Avukat Nazım ile anlaşmış ve sonradan kardeşi olacağını öğreneceği Vartolu ile arası baştan beri iyi olmakla birlikte hep onunla hareket etmiştir. Kahraman'ın ölümü sırasında kurşun sıkmadığı için İdris ve diğerleri tarafından hep korkak birisi olarak bilinmiştir.

Selim'in Baykal bey ve Vartolu ile birlikte iş yapmasının asıl sebebi İdris babanın onu diğer oğullarından daha az sevmesi ve korkak gözüyle bakmasıdır. Bu işbirliğinin sonucunda Baykal bey Çukur'u ele geçirecek Vartolu Sadettin geçmişin intikamını alacak Selim ise hak ettiğini düşündüğü saygıyı kazanacaktır. Vartolu Sadettin Çukur'daki tüm evlerin ve konutların tapularını ele geçirmiş, Baykal ise tapuları istemiştir.

Selim, Çukur'un başına hep bela getirmiş ve İdris Baba Çukur'u terk edene kadar bunu öz kardeşi Yamaç'a dahi fark ettirmemiștir. Yamaç, Selim'in yaptığı hainliği geç fark etmiş ve babasını Çukur'dan ayrılırsa evin tapularını geri alabileceklerini öğrenmiştir. Özel hayatından dolayı hep şantaja uğramıș ve sonunda hep katil olmak zorunda kalmıştır. Ayşe'den ayrıldıktan sonra yapayalnız kalmış bileklerini kesmiş ve Yamaç tarafından son anda kurtarmıştır.

Sonradan İdris Babanın gençliğinde aşık olduğu Meliha'yi Aliço sayesinde bulmuş ve onunla dertleşmiș, büyük pişmanlık duymuş ve İdris babasının gözüne girmek için elinden geleni yapmış. Karakuzular mahalleyi ele geçirdikten sonra Yamaç ve diğerlerine gizliden yardım etmiş ve Vartolu'nun çocuğunu Karakuzulardan kurtarmış ve ailesiyle arasını iyi tutmuştur.

Yaptığı akıllı planlarla hep Yamaç'ı, abileri Vartolu yani Salih ve Cumali abisini sakinleştirmeyi bilmiş İdris Baba öldükten sonra da Sultan annesiyle duygusal anlar yaşamış ve annesi de onu affetmiştir. Selim artık özüne dönmüş kardeşleri ve Çukur'un çıkarları için hareket etmeye başlamıştır. Yücel, Koçovalı savaşında Selim'in oğlu Akın'ı hapishanede ziyaret ederek onu kendi tarafına çekmeye çalışmıştır. Akın kendisi Yücel'in karşısına çıkmak yerine bir adamını karşısına çıkarıp olanı biteni anlayana kadar kimliğini gizlemiştir.

Akın'ın yerine konuşan kişi Yücel'in teklifini reddedince akşam tahliye olduktan sonra öldürülmüştür. Ertesi gün Akın, Selim'i aramış oğlunuz öldürüldü diyerek morga gelmesini sağlamıştır. Selim morga gidip teşhis yaptığı sırada Akın karşısına dikilir. Akın geçmişte hapishaneye girdikten sonra ona destek olmayan dedesi ve Selim'e karşı kinlendiğini ifade etmiştir. Selim'e Çukur'un başına geçeceğini ya yardım edeceğini ya da önünden çekileceğini belirtmiş ancak Selim ciddiye almamıştır.

Akın dediklerini yapmış, Yücel'in planları sonucunda Çukur'un başına geçmiştir. Selim oğlu Akın'ın geçmişte tıpkı kendisi gibi Çukur'u ele geçirmek istemesini nefretle karşılamıştır. Yamaç'ın Akın'ı Çukur'dan kovmasını haklı bulmuş ve sessiz kalmıştır. Kemal'in ölümünden sonra Yamaç'ın Azer'in kardeşi Kadir'i öldürmesinden sonra intikam almak isteyen Azer, tıpkı Kahraman'ın öldüğü gibi otel çıkışı Cumali'yi vurdurtmuş, Selim ise geçmişte yapmadığını yaparak kurşun sıkanlara karşılık vermiştir. Yamaç'ın babasını öldürdüğünü öğrenince ona sırt çevirmiştir fakat daha sonra gerçeği öğrenince onu affetmiştir. Çağatay Erdenet kardeşinin intikamını almak için Selim'i yanına soktuğu adamı da kullanarak tuzağa çekmiş ve bıçaklayıp öldürmüştür.

Ayşe Koçovalı

Çukur dizisinde İrem Altuğ tarafından canlandırılan karakterdir. (1-)

Selim'in eski eşidir. Akın ve Karaca'nın annesidir. Selim'le aynı evde yaşasalar bile resmiyette boşanmış olarak gözükmektedirler. Murtaza ile evlenmiştir.

Karaca Koçovalı

Karaca Koçovalı
İlk görünüm Çukur 1. Bölüm
Son görünüm Çukur 125. Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Ece Yaşar
Bilgileri
Tam adı Karaca Koçovalı Kurtuluş
Aile Selim Koçovalı (babası) (öldü)
Ayşe Koçovalı (annesi)
Akın Koçovalı (abisi)
Cumali Koçovalı (amcası)
Kahraman Koçovalı (amcası) (öldü)
Salih Koçovalı (üveyamcası)
Yamaç Koçovalı (amcası)
İdris Koçovalı (dedesi) (öldü)
Sultan Koçovalı (babaannesi)
Fadik Kurtuluş (kayınannesi)
Evlilik(ler) Azer Kurtuluş (öldü)
Akrabaları Koçovalı ailesi
Kurtuluş ailesi

Çukur dizisinde Ece Yaşar tarafından canlandırılan karakterdir.

Selim ve Ayşe'nin kızıdır. Ailede sevilmediğini düşünür. Celasun'a aşıktır. Celasun ve Akșın'ın aşkı arasında kalmıştır. Celasun için vurulmuş ve Sonunda ise Akșın'ı üzdüğünü fark etmiş ve aralarını yapmıştır.

Ancak daha sonra bunu kendi için yaptığını itiraf eder.

Karakuzuların baskınında ağır yaralanan ve psikolojik sorunlar yaşayan Akșın'a hep destek çıkmıştır.

Babası Selim ve amcaları cezaevine girdikten sonra kardeşi Akın'ın yaptıkları hoşuna gitmemiş ve Damla ile birlikte Akın'ın mahallede uyuşturucu sattığını ortaya çıkarmıştır.

Kutay'ın yardımıyla Azer tarafından kaçırılmış, Selim ile Azer'in yaptığı anlaşma gereği serbest kalmış.

Koçovalıların anası Sultan ve Azer'in annesi Fadik'in yaptığı anlaşma gereği Azerlerin evine gitmiştir ve savaşı sona erdirmiștir.

Azer'e aşık olur sonra da evlenmeye karar verirler fakat evlenirken Karaca, Azer'in İdris Koçovalı'nın ölümünde parmağı olduğunu öğrenince evlendikten sonra Sultan'ın emri ile Azer'i vurarak öldürür. Azer ölmeden önce İdris'in ölümünde Akın'ın parmağı olduğunu söyler.

Yıllar geçmiştir, Amca Cumali'nin işleri ile ilgilenmeye başlar fakat Celasun'dan haber alamayan Karaca ipucu peşine düşer ve Yamaç'ın Amca hakkında söylediklerinin doğru olduğunu kendi gözleriyle görüp şahit olur. Amca'yı evde vuracakken boğuşma esnasında silahı düşürür ve Amca tarafından boğularak öldürülür. Yasmin olan biten herşeyi görür. Amca Karaca'nın çekip gittiğini söyler ve cesedini gömdürür. Yasmin Akın'a Amca'nın Karaca'yı öldürme anını gördüğünü söyler.

Akın Koçovalı

Akın Koçovalı
İlk görünüm Çukur 66.bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Burak Dakak
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Aile Selim Koçovalı (babası, öldü)
Ayşe Koçovalı (annesi)
Karaca Koçovalı (kız kardeşi, öldü)
İdris Koçovalı (dedesi, öldü)
Sultan Koçovalı (babaannesi)
Cumali Koçovalı (amcası)
Kahraman Koçovalı (amcası, öldü)
Salih Koçovalı (amcası)
Yamaç Koçovalı (amcası)
Evlilik(ler) Yasmin Koçovalı
Önemli ilişkileri Aliço
Celasun (öldü)
Efsun Kent
Emmi
Medet
Meke
Metin
Remzi
Songül
Azer Kurtuluş (öldü)
Kutay (öldü)
Timsah Celil (öldü)
Yücel (öldü)
Akrabaları Akşın Koçovalı (kuzeni, öldü)
Acar Koçovalı (kuzeni, öldü)
İdris Koçovalı (kuzeni)
Asiye Koçovalı (kuzeni)
Masal Koçovalı (kuzeni)
Nedret Koçovalı (yengesi, öldü)
Sena Koçovalı (yengesi, öldü)
Saadet Koçovalı (yengesi)
Damla Koçovalı (yengesi)

Çukur dizisinde Burak Dakak tarafından canlandırılan karakterdir.

Selim ve Ayşe'nin oğludur. İdris'in en büyük erkek torunudur. Astım hastasıdır. Silahla adam yaraladığı için hapse girmiştir. Yıllar sonra hapisten çıkar ve Çukur'a geri döner.

Yamaç'ın Yücel'i öldürmek için çıkardığı yangından Yücel'i kurtarır ve onunla anlaşma yapar. Yücel de Yamaç, İdris ve diğerlerine bir tuzak kurar ve bu tuzak sonucunda İdris ölür, Yamaç hariç tüm Koçovalılar hapse girer. Akın, hapiste olduğu süre boyunca amcası Kahraman hariç kimse onu ziyarete gelmediği için ailesine öfkelidir ve bu sebeple onlardan bir intikam almak istemiştir.

Akın dolaylı yoldan dedesinin ölümüne sebep olur ve babasının ve amcalarının mahallede olmamasını fırsat bilip mahalleyi yönetmeye başlar. Azer mahalleye saldırdığı için onun ürettiği uyuşturucuları mahallede sattırır. Yamaç'ın mahalleye geri dönmesinden hoşnut olmaz. Timsah Celil ile birlik olup Yamaç'ı öldürmeye çalışır. Koçovalılar'ın ve yakınlarının hapisten çıkmasına engel olmaya çalışır ama başaramaz ve davaya bakan avukatı öldürür. Akın sonrasında Azer'in Karaca'yı kaçırmasına yardım eden yakın arkadaşı Kutay'ı öldürür. Akın'ın uyuşturucu işine girdiğini öğrenen Yamaç, Akın'ı Çukur'dan kovar. Daha sonra babaannesi Sultan onu eve getirir. Kutay'ın ölümüyle birlikte Remzi, Akın için çalışmaya başlar ve Akın kafes dövüşü yapılan bir mekânı yönetmeye başlar.

Selim, mekâna gelip gerçekleri anlatır ve babasının hiç sevmediği evladın Akın olmadığını, kendisinin olduğunu söyler. Akın babasının onu hiç sevmediğini zannetmektedir, gerçekleri duyunca çok pişman olur. Sonradan özüne dönüp babasının ve amcalarının yanında olur. Selim'in ölümünden sonra Erdenetler'in yaşadığı yalıyı tarayıp Cengiz'i vurur. Çağatay'ın adamı olan ve babasının ölümüne sebep olan Cemil'i yakarak öldürür. Yamaç ve Cumali ile birlik olup Çağatay'ı öldürür ve babasının intikamını alır.

İskandar'ın kardeşi Yasmin, Koçovalılar'ın onu koruması için mahalleye gelir, Akın onu bir evde saklar ve birbirlerine aşık olurlar. Afganların töresi gereğince Akın ve Yasmin evlenmek zorunda kalır. Yıllar geçmiştir ve mahalle çok değişmiştir. Artık mahalleyi Amca Cumali yönetmektedir. Yasmin, beyninin içinde hasar veren bir parça olduğu için ameliyat olmuştur, fakat bu ameliyat sonrasında aklını yitirmiştir. Akın, eşi için çok üzülmektedir.

Yasmin Koçovalı

Çukur dizisinde Gamze Doğanoğlu tarafından canlandırılan karakterdir. (108-)

İskandar'ın kız kardeşi. İskandar'ın düşmanlarına karşı korunabilmesi için Koçovalılar'a emanet edilmiştir.[2] Akın ile evlenir. Yıllar geçmiştir ve bu sırada Yasmin aklını yitirmiştir. Amca'yı Karaca'yı öldürürken görür ve bunu Akın'a söyler.

Cumali Koçovalı

Cumali Koçovalı
İlk görünüm Çukur 34. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Necip Memili
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Rambo Cumali
Cinsiyet Erkek
Aile İdris Koçovalı (babası) (öldü)
Sultan Koçovalı (annesi)
Kahraman Koçovalı (kardeşi) (öldü)
Selim Koçovalı (kardeşi) (öldü)
Salih Koçovalı (üvey kardeşi)
Yamaç Koçovalı (kardeşi)
Evlilik(ler) Damla Koçovalı
Önemli ilişkileri Emmi
Celasun (öldü)
Aliço
Metin
Meke
Medet
Mahsun
Kemal (öldü)
Yıldız (gitti)
Çocuklar Asiye Koçovalı

Çukur dizisinde Necip Memili tarafından canlandırılan karakterdir.

Koçovalı ailesinin en büyük oğludur. 11 yıl hapiste yattı. Hapisteki bir kavgada yere düşüp bilincini kaybetmiş ve doktorların kontrolünden sonra öldüğü söylenmiştir. Oysa Cumali ölmemiş ve doktor kılığına girip hapisten kaçmıştır. Karakuzular tarafından dövülen Yamaç'ı kurtaran Selim, Yamaç'ı Cumali'nin kapısının önüne bırakmıştır. Bu sırada Cumali gizemli bir şekilde Çukur'da Karakuzu üyelerini öldürmektedir.

Cumali'de Yamaç'ı iyileştirmiştir. Cumali ve Yamaç Vartolu'yu da yanlarına alıp ekibi kurmuşlardır. Cumali'nin Karakuzuları öldürmesine sinirlenen Çeto ve Mahsun mahalledekilere Ersoy aracılığıyla Cumali'yi getirmeleri karşılığında para vereceklerini bildirmiştir. Daha sonra Cumali, Reşit Feyzullah'ın adamları tarafından kaçırılmış fakat Yamaç tarafından kurtarılmıştır. Karakuzular çetesi bittikten sonra Vartolu ve Cumali Çeto'nun arabasını takip ederek bir eve ulaşırlar. Bu evde Yücel'i bulurlar ve yanlarına alırlar. Cumali adamı olan fakat Karakuzular'a çalışan Veysel'in ihanetini öğrendikten sonra Veysel'i bıçaklayarak öldürür. İdris Cumali'yi evlendirmek istemiştir. Cumali Yıldız'la evlenmek istemesine rağmen İdris onu Uluç'un kızı Damla ile evlendirmiştir.

Karakuzular'ın Koçovalılar'ın evine yaptığı baskında Cumali ile Damla evi ve aileyi korumuşlardır. Daha sonra Koçovalılar'ın kadınlarını güvenli bir yere götürmüş fakat Sena'nın kayıp olduğunu öğrenince bütün suçu üstüne almıştır. Sena'nın ölümünün ardından büyük bir suçluluk hissetmiş ve büyük bir üzüntü duymuştur.

Daha sonra Çukur'a gelen Timsah Celil tarafından kaçırılmıştır. Koçovalılar'ın yardımı ile kurtarılmıştır. Akşın'ın ölümü sonrası Sena ve Akşın'ı öldüren Yücel'i bulmak için harekete geçmiş ve Yücel'in yerini bilen Nejat'ın tüm ailesini katlettikten sonra Nejat'ı kaçırmıştır. Nejat ona tüm gerçekleri söylemiştir. Aliço'yu Yamaç ile Yücel'in elinden son anda kurtarmıştır. Yücel'in oyununa gelen Koçovalılar ile yeniden hapse girmiştir.

Cumali yeniden hapisten kaçmaya çalışmıştır. Hapisteki gardiyan ile işbirliği yapıp hapisten kaçmıştır. Hapisten kaçtığı için müebbet hapis cezası almıştır. Yamaç Azer'in Kemal'i öldürmesinden sonra Azer'in kardeşini öldürmüştür. Bu yüzden Azer Selim ve Yamaç'ın gözü önünde Cumali'yi adamlarına vurdurtmuştur. Fakat Cumali ölmemiştir. Çağatay Cumali'ye Çukur'u terk etmesini söylemiş yoksa polislerin götürdüğü Damla'yı ceza evine göndermekle tehdit etmiştir. Bu yüzden Cumali Çukur'u terk etmiştir. Ancak Çağatay babası tarafından yurtdışına gönderilince Çukur’a tekrar dönmüştür. Arık Böke Erdenet ve Seren Erdenet sayesinde babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrenmiş ve sonrasında Yamaç'ı vurmuştur.

Yıllar geçmiştir, Cumali ve Damla'nın Asiye adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

Damla Koçovalı

Damla Koçovalı
İlk görünüm Çukur 54. Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Hare Sürel
Bilgileri
Cinsiyet Kadın
Aile Uluç (babası, öldü)
İdris Koçovalı (kayınbabası, öldü)
Sultan Koçovalı (kayınannesi)
Kahraman Koçovalı (kayınbiraderi) (öldü)
Selim Koçovalı (kayınbiraderi) (öldü)
Salih Koçovalı (kayınbiraderi)
Yamaç Koçovalı (kayınbiraderi)
Evlilik(ler) Cumali Koçovalı
Çocuklar Asiye Koçovalı
Akrabaları Akşın Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Acar Koçovalı (yeğeni) (öldü)
Akın Koçovalı (yeğeni)
Karaca Koçovalı (yeğeni, öldü)
Masal Koçovalı (yeğeni)
Sena Koçovalı (eltisi) (öldü)
Nedret Koçovalı (eltisi) (öldü)
Ayşe Koçovalı (eltisi)
Saadet Koçovalı (eltisi)

Çukur dizisinde Hare Sürel tarafından canlandırılan karakterdir.

Uluç'un kızıdır. İki aile birbirini uzun süredir tanıdığı için Damla ile Cumali evlenir. İstemeden evlenmiş olsalar da evlendikten sonra birbirlerine aşık olurlar. Silah kullanmayı iyi bilir, bu sayede Koçovalı kadınlarını Karakuzular'ın ev baskınında kurtarır.

Babası Uluç'un Koçovalılar'a ihanet ettiğini ve Yücel ile birlikte çalıştığını öğrenince şoke olur ve babasını Koçovalılar'ın eline bırakır. Fakat Yücel, gerçek ortaya çıktığı için Uluç'u öldürür.

Yücel'in ortağı Azer, Damla'yı ve diğer Koçovalı kadınlarını kaçırır ve her birinin başının silah dayar. Yücel; Yamaç ile İdris'i tuzağa çeker ve İdris'in ölmesiyle birlikte Koçovalı kadınlar kurtulur.

Damla ile Karaca, Akın'ın uyuşturucu işini bozmaya çalışır. Daha sonra Damla, Akın'ın uyuşturucu işine girdiğini Yamaç'a söyler. Çağatay, Uluç'un geçmişten kalan bazı belgelerini şikayet ettiği için Damla hapse girer. Damla aynı zamanda hamiledir. Çağatay, kendisine çalışması için Cumali'yi Damla ile tehdit eder. Damla ise bebeğini feda eder.

Damla, bu sefer Namık'ın yaptığı ev baskınında Koçovalı kadınlarını kurtarır. Damla, Akın'ın düğünü sırasında Cumali'ye hamile olduğunu söyler.

Damla Asiye'ye hamileyken babasının işleri yüzünden hapise girmiştir ve 2.5 ay sonra çıkmıştır. Damla ve Cumali'nin Asiye adında bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Cumali'nin Amca ile kavga etmesinden dolayı artık Koçovalılar'ın evinde yaşamıyorlardır.

Damla Yamaç'a yokluğunda yaşananları anlatır.

Amca Cumali Koçovalı / Halil İbrahim Gökçetaş

Çukur dizisinde Müfit Kayacan tarafından canlandırılan karakterdir.

Cumali Koçovalı
İlk görünüm Çukur 113. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Damla Serim
Canlandıran Müfit Kayacan
Yılmaz Ceylan (gençliği)
Diğer İsimleri Halil İbrahim Gökçetaş
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Aile Halil İbrahim Koçovalı (babası)
 İdris Koçovalı (kardeşi) (öldü)
Akrabaları Koçovalı ailesi

İdris'in ağabeyi. 1971 yılında öldüğü zannedilmekteydi fakat mezarı boş çıkmıştır.

Amca Cumali yıllar önce Kardeşi İdris tarafından kahvede vurulup ölüme terk edilmiştir. İdris, Emmi ve Paşa ile kahveden uzaklaşır ve Amca'yı Muhittin kurtarır. Amca'nın yaşadığını öğrenen İdris, Amca Cumali'ye senin adını aldım oğluma verdim demiştir.

Amca Cumali de babasının ismi olan Halil İbrahim adını kullanmıştır. Soyadını da Gökçetaş yapmıştır.

Afganistan'da yaşayan Amca Cumali, Salih'in onu bulmasıyla birlikte mahalleye gelir. Nedim'in Halil İbrahim diye bahsettiği kişinin Amca Cumali olduğu anlaşılır.

Mahallenin başına geçebilmek için Kulkan ile işbirliği yapar ve Yamaç'ı mahalleden uzaklaştırır ve yıllarca işkence yaptırır. Yeğeni Cumali onun isteklerini yapmadığı için yeğenini evden ve mahalleden kovar.

Artık amacına ulaşmıştır ve mahallenin başına geçmiştir. Uzun yıllar geçmiştir ve bu sırada mahalle çok değişmiştir. Kulkan ile görüştüğünü gören Karaca'yı öldürür.

Kahraman Koçovalı

Çukur dizisinde Mustafa Üstündağ tarafından canlandırılmış karakterdir. (1)

Koçovalı ailesinin ikinci oğludur. Vartolu'nun adamları tarafından öldürülmüştür. 4. Sezonda, geçmişe dönüş yapılan sahnelerde sıkça gözükmüştür.

Nedret Koçovalı

Çukur dizisinde Zeynep Kumral tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-33)

Kahraman'ın eşi. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.

Akşın Koçovalı

Çukur dizisinde İlayda Alişan tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-63)

Kahraman ve Nedret'in kızıdır. Celasun ile evlenmiştir. Yücel tarafından öldürülmüştür.

Acar Koçovalı

Çukur dizisinde Doğancan Sarıkaya tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-33)

Kahraman ve Nedret'in oğlu. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.

Koçova mahallesi

Aliço

Ali Çoban
İlk görünüm Çukur 1. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Rıza Kocaoğlu
Bilgileri
Tam adı Ali Çoban
Takma ad(lar)ı Aliço
Cinsiyet Erkek
Aile Yavuz Çoban (babası) (öldü)
Zafer Çoban (ağabeyi) (öldü)
Önemli ilişkileri Yamaç Koçovalı
Cumali Koçovalı
Salih Koçovalı
Sultan Koçovalı
Saadet Koçovalı
Medet
Celasun (öldü)
Meke
Emmi
Nehir Bursalı (gitti)
Seher
Selim Koçovalı (öldü)
Cüneyt (kayıp)
Meliha Sancaklı (öldü)
İdris Koçovalı (öldü)
Sena (öldü)
Hale (öldü)

Çukur dizisinde Rıza Kocaoğlu tarafından canlandırılan karakterdir.

Otizmlidir. Çocukluğu babasının onun iyi bir keskin nişancı olmasını öğrenmesiyle değişir. Durmadan hor görülür ve ailesinden kaçmak zorunda kalır. Sokaklarda çöp toplayarak hayatını idare etmeye çalışır ve birgün başka çöp toplayıcıları onu sebepsiz yere dövüp çöp arabasını çalmaya çalışır. O esnada karşısına İdris Baba çıkar ve onu kurtarır, Çukur'a gelmesini ister.

Aliço İdris Babanın gözü kulağı olur. Saadet abla onu sevmez çünkü kirlidir, ama güzel giyinir ve kokmaz ise işler değişir Sultan Ana ile birlikte ona çorba yapar hep onu izler. Yamaç Koçovalı, abisi Kahraman ölünce mahalleye döner ve Yamaç'ın da gözü kulağı olur. Gazoz'a bayılır. Yamaç hep düşmanları hakkında bilgi almak istediği zaman ondan yardım ister. Kahraman'ın ölümü sırasında hiçbir şey yapmayan Selim'in aksine Kahraman'a kurşun sıkanlardan biri olan Çıyan'a şişe fırlatarak korkusuz olduğunu göstermiştir.

Selim sayesinde İdris babanın gençliğinde Meliha diye eski bir aşkı olduğunu ortaya çıkartır. Gazeteci Hale'ye aşık olur, kısa süreli de olsa aşk yaşarlar. Eski keskin nişancı arkadaşı Laz, Baykal'ın isteği üzerine Yamaç'ı kışkırtmak için Hale'yi öldürür. Hale'nin ölümünden önce Aliço, Hale'nin sesini onu hatırlamak için kaydetmiştir ve ara ara onu hatırlamak için dinler. Yamaç, Baykal beyin adamı olan Laz'ı yakalayıp Aliço'ya verir. Aliço temiz ve saf bir insan olduğu ve intikam duygusu barındırmadığı için ona zarar vermez ancak Ruslar tarafından Laz'ın parmakları kesilir ve öldürülür.

Karakuzular'ın Çukur'a düzenlediği baskından sonra gördüğü manzaradan dolayı şoka uğrar ve akıl hastanesine yatırılır. fakat Yamaç ve Sena onu hastanede bulur ve zamanla iyileşir. İlerleyen zamanlarda Yücel tarafından ele geçilir. Yamaç Aliço'yu kurtarmak için gelir ancak Yücel, Aliço'yu vurur. Bir süre hastanede yatar. Hastaneden çıkacağı sırada hastanede parmak izi alınan Aliço'yu uzun süre öldüğü sanılan Cüneyt tarafından bulunur. Cüneyt, Aliço'nun babası Yavuz'un adamıdır. Cüneyt, Aliço'yu Yücel'in elinden kurtarır ve babası Yavuz'un evine getirir. Burada Yavuz'un emriyle Aliço'ya askeri talimler yaptırılır. Yirmi saniye içinde keskin nişancı tüfeğini birleştirmesini, yapamazsa şınav cezası gibi yaptırımlar uygularlar. Yavuz'un adamı olan Cüneyt, Yavuz'un aksine iyi bir adamdır ve Aliço'yu yıpratmak istemez. Evdekilerin bahçede yemek yediği sırada Aliço, Yamaç'a şifreli mesaj göndererek yaşadığını ve nerede olduğunu bir şekilde mesajda iletir.

Yavuz, Aliço'ya zorla işler yaptırmak ister. Aliço'nun eski timini yok eden adamı öldürmesini ister ancak adamın etrafında çocuklar olduğu için Aliço bunu yapmak istemez. Yavuz bunu bildiğinden adamın evinin yanındaki çöp konteynırına bomba yerleştirir. Adam evden çıkarken bombayı patlatır ancak istediği adamı değil çocuklarını öldürür. Çocuklarını öldürdüğü için Yavuz'un evine operasyon düzenlenir. Bu hatasının bedelini Aliço'ya yükleyen Yavuz onu öldürmek ister fakat abisi Zafer babasını öldürür. Babasının adamı Cüneyt, Aliço'yu o sırada evde hapis olan Yamaç'a teslim eder. Aliço'da kurtarılır. Yamaç ile birlikte Çukur'a geri dönerler. İdris Babanın öldüğünü duyunca Aliço çok üzülür. Yamaç'ın gözü kulağı olmaya devam eder. Azer ve Efsun hakkında bilgi toplamak amacıyla çöplerden ipuçları arayan Aliço her şeyi analiz etmeyi başarır.

Yamaç ortadan kaybolur ve Aliço, Yamaç'ı bulmak için Emmi ile birlikte yola çıkar. Yıllar sonra Yamaç'ı bulmayı başarırlar. Uzun süren maceranın ardından mahalleye geri dönerler. Bu sürede Cumali Amca'nın mahalleyi yönetmeye başlamasıyla birlikte mahalle çok değişmiştir ve Aliço'nun kulübesi balık büfesine dönüşmüştür. Aliço olanları kabul etmez fakat büfenin sahipleri ona ve Emmi'ye saldırır.

Celasun

Celasun
İlk görünüm Çukur 1. Bölüm
Son görünüm Çukur 123. Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Kubilay Aka
Bilgileri
Tam adı Celasun Gümüş
Takma ad(lar)ı Celo
Damat
Cinsiyet Erkek
Aile Saim Gümüş (babası; öldü)
Hatice Gümüş (annesi; kayıp)
Bekir Gümüş (kardeşi; öldü)
Recep Gümüş (kardeşi; öldü)
Evlilik(ler) Akşın Koçovalı (öldü)
Önemli ilişkileri Yamaç Koçovalı
Cumali Koçovalı
Karaca Koçovalı (öldü)
Salih Koçovalı
Meke
Emmi
Metin
Aliço
Medet
Selim Koçovalı (öldü)
Kemal (öldü)
İdris Koçovalı (öldü)

Çukur dizisinde Kubilay Aka tarafından canlandırılmış karakterdir.

Mahallenin gençlerindendir. Tam adı Celasun Gümüş'tür. Akşın'ı sevmektedir. Karaca ise Celasun'dan hoşlanmaktadır. Celasun kendisi için vurulan Karaca'ya yüz vermemektedir. Vartolu'nun kahvehaneyi tarattığı sırada babasını kaybetmiştir. Babasını koruyamadılar diye Çukur'a ve Koçovalılar'a kin beslemiştir. Babasını öldüren kişinin Vartolu olduğunu öğrenince Vartolu'yu öldürmeye kalkışmış fakat Yamaç Celasun'a arabayla çarparak buna engel olmuştur.

Celasun iyileştikten sonra Paşa'nın silah depolarından birine bir soygun düzenlemiştir. Koçovalılar bu soygunu öğrenince Celasun'u ve Çukur'daki diğer adamları sorguya çekmiş ve bunun sonucunda Celasun soygunu yaptığını itiraf etmiştir. Yamaç'ta ceza olarak Celasun'un elini almıştır. Celasun ise hakettiği cezayı vermedikleri için Çukur'a karşı Vartolu'nun adamı olmuştur. Çukur, Vartolu'nun adamı olduğu için Celasun'a karşı durmaya başlamıştır. Celasun, Vartolu'nun Çukur dövmesini görüp Vartolu'nun da Çukur'dan olduğunu anlamıştır.

Yamaç ise Celasun'a babasının katilini alacağını söylemiş fakat Vartolu'nun kardeşi olduğu ortaya çıkınca alamamıştır. Vartolu'nun Yamaç'ın kardeşi olduğunu öğrendikten sonra yeniden ailesine geri dönmüştür. İdris Koçovalı Celasun'a "Gel oğlum ol" demiş ardından Celasun yeniden Çukur'dan olmuştur. Akşın ile evleneceği akşam düğününe Karakuzular tarafından baskın yapılmıştır. Bu baskından sonra Akşın delirmiş ve evi yakmıştır. Çeto ise Celasun'a eğer Cumali'yi vurursa ailesine bakacağını söylemiş ve Cumali ile Celasun çatıda avlanmaya hazırlanırken Celasun Cumali'yi vurmaya çalışmış ancak Karakuzuların onları farketmesinden sonra vuramamıştır.

Çukur geri alındıktan sonra Yücel ortaya çıkmış, önce Sena'yı öldürmüş ardından Akşın'ı kaçırmıştır. Akşın'ın kaçırıldığı haberinden sonra Yücel'in bıraktığı siyah zarftaki adrese giden Koçovalılar Akşın'ın cansız bedeniyle karşılaşmıştır. Akşın'ın ölümünden sonra Celasun acımasız bir adam olmuştur. Oyunu kendi kurallarına göre oynamaya başlamıştır. Kardeşinin ölümünden Koçovalıları sorumlu tutan Azer'in arabalarını Meke ile galeriden çalıp hurdacıya okutmuştur. Ardından Azer'in depolarından birini yine Meke ile yakmıştır. Bu sebeple Azer, Celasun ile Meke'yi kaçırmış ve dövmüştür. Yamaç ise bu durumdan sonra deliye dönüp tek başına Azer'in mekanını basmıştır ve Celasun ile Meke'yi kurtarmıştır.

Hastaneye götürülen Celasun ve Meke, hastane önünde Azer tarafından vurulmuştur. Yücel'in büyük oyunuyla hapise girmiştir. Daha sonra beraat edip hapisten çıkmıştır. Hapisten çıktıktan sonra Yamaç'a Akşın'ın intikamı için Yücel'in işini bitirmek istediğini söylemiştir. Yücel'i tam öldürecekken aklına geçmişte babası öldürülen İdris'in intikam hikâyesi gelmiş ve Yücel'i öldürememiştir.

Aradan 3 yıl geçmiş, bu sürede Celasun, Amca Cumali'nin adamı olmuştur ve onun istediği işleri yapmaktadır. Fakat aslında Celasun, Karaca'ya aşık olmuştur ve Karaca Amca'nın tarafında olduğu için Celasun bu işleri yapmaktadır, Karaca'yı kurtarmak istemektedir. Fakat Karaca'yı bir türlü ikna edemez. Karaca, Amca'nın ona güç verdiğini ve ona sırtını çeviremeyeceğini söyler. Celasun daha fazla dayanamaz ve Yamaç'ın tarafına geçer. Bunu fark eden Amca, Celasun'u cezalandıracağını söyler.

Karaca, Celasun'a mahalleyi terk etmesi gerektiğini, yoksa Amca'nın ona çok kötü şeyler yapacağını söyler. Celasun, başta kabul etmez fakat Karaca'nın da onun yanına geleceği yanıtını alınca mahalleyi terk etmeye karar verir. Celasun gitmeden önce arabasıyla Çukur'u gezer, Meke ve Vartolu ile vedalaşır. Benzin almak için mola verir. Arabasına tekrar bindiği sırada arabanın arka koltuğuna gizlice giren maskeli bir adam, onu zincirle boğar. Celasun boğularak öldürülüp gömülmüştür.

Emmi

Mücahit Savcıbey
İlk görünüm Çukur 1. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Kadir Çermik
Ali Uysal (gençliği)
Bilgileri
Tam adı Mücahit Savcıbey
Takma ad(lar)ı Emmi
Cinsiyet Erkek
Evlilik(ler) Saime (öldü)
Önemli ilişkileri Yamaç Koçovalı
Sultan Koçovalı
Salih Koçovalı
Cumali Koçovalı
Meke
Aliço
Celasun (öldü)
Metin
Selim Koçovalı (öldü)
Meliha Sancaklı (öldü)
Kemal (öldü)
İdris Koçovalı (öldü)
Paşa (öldü)

Çukur dizisinde Kadir Çermik tarafından canlandırılan karakterdir.

Gerçek adi Mücahit'tir. İdris'in ve Koçovalıların en güvendiği adamların başında gelir. Mahalleye ondan sonra yerleşen ikinci kişidir. Paşa'nın can dostudur. Çukur'un en sevilen ve en güvenilir büyüklerinden biridir. Çukur'un gençlerine her zaman ağabeylik, babalık yapmıştır. Kahraman öldükten sonra eşi Nedret'e sahip çıkmıştır. Selim Yamaç'a, yapılacak olan silah sevkiyatında eğer bir sorun çıkarsa sebebinin Emmi veya Paşa olabileceğini söylemiş ve Yamaç aralarındaki hainin Emmi veya Paşa olabileceğinden şüphelenmiştir.

Emmi ve Paşa ise Çukur için bir güven testi olan ölüm ruletinden geçmiş ve hain olmadıkları ortaya çıkmıştır. Celasun ve Akşın'ın düğünündeki baskında can dostu Paşa'yı kaybetmiş ve İdris ile ikisi derin bir çöküş yaşamıştır. İdris ile Emmi Çukur'dan uzakta yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Koçovalılar, Çukur'u geri alıp eve dönünce Emmi yeniden Çukur'un büyüklerinden olmuştur. Mahalleyi Karakuzular'ın baskınlarından savunmuştur.

Yamaç'ın zor zamanlarında yanında olmuştur. Yücel'in oyunuyla tüm Koçovalılar ile hapise girmiştir. İdris'in ölümünden sonra rahatsızlanmıştır. Meliha Emmi'ye, gitmeden önce İdris ile kendisinin büyük sırrını söylemiştir. Beraat edip hapisten çıkmıştır. Tekrar mahallesine dönmüştür.

Selim'in Çağatay'ı altınları geri vermesi konusunda uyarmasından sonra Selim, Emmi'yi Cumali'yi ve Yamaç'ı uyarmıştır. Cumali sinirlenip karşı çıksa da Emmi Selim'i haklı bulmuş, Çukur İdris'in mirası diyerek sakinlik oluşturmuştur. Ayrıca Emmi, Kemal'in ölümünden sonra kendini içkiye veren Metin'e kendini toparlaması için yardımcı olmuştur. Çağatay'ın Çukur'a yaptığı polis baskını ve Çukur'un adını lekeleyen haberleri yüzünden Çukur'u koruyamadığını düşünmüş ve daha fazla dayanamayıp kalp krizi geçirmiştir.

Medet

Medet
İlk görünüm Çukur 1. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Mustafa Kırantepe
Bilgileri
Tam adı Medet İnce
Cinsiyet Erkek
Önemli ilişkileri Salih Koçovalı
Yamaç Koçovalı
Cumali Koçovalı
Saadet Koçovalı
Celasun (öldü)
Aliço
Meke
Metin
Selim Koçovalı (öldü)
Kemal (öldü)
İdris Koçovalı (öldü)

Çukur dizisinde Mustafa Kırantepe tarafından canlandırılan karakterdir.

Vartolu'nun has adamıdır. Vartolu onu bir mağarada ölmek üzereyken bulmuş ve yanına almıştır. Vartolu'yu çok sever ve ona çok sadıktır. Vartolu'nun emriyle Kahraman'ı öldüren adamlardan biridir. Vartolu Celasun'u yanına alınca onu kıskanmış ve ondan nefret etmiştir. Meke'yi kaçırıp ayağını kırdıkları için Yamaç'ta Medet'in ayağını kırmıştır. Baykal'ın Vartolu'ya yaptığı saldırı sonrası onu öldü bilmiştir. Baykal'ın adamları tarafından kaçırılmış ve Baykal Medet'e Yamaç'ı öldürmesini söylemiştir. Medet Yamaç'ı vuracakken Selim Yamaç'ın önüne geçmiş ve Selim vurulmuştur. Yamaç ise Medet'in yanına gitmiş ve kendisini vurma emrini kimin verdiğini öğrenmek istemiştir. Medet'te Yamaç'a o kişinin Baykal olduğunu anlatmıştır. Yamaç, Medet sayesinde Beyefendi'nin Baykal olduğunu öğrenmiştir.

Kahraman'ın eşi Nedret Vartolu'yu vurmak için kapısına gittiğinde Medet Nedret'in elinden silahı almak için uğraşırken kazara Sultan Ana'yı vurmuştur. Bu olaydan sonra tüm Çukur Medet'i almak istemiştir. Medet ise kaçmaya çalışmıştır. Daha sonra Yamaç Medet'i alıp Sultan Ana'nın karşısına çıkartmıştır. Medet onlara her şeyi anlatmıştır. Vartolu ve Saadet ile Tokat'a gitmiş ve orada Karakuzular'ın saldırısında vurulmuştur. Vurulduktan sonra akciğerinden rahatsızlanmıştır. Bir türkü barda işe başlamış fakat oradan kovulduktan sonra Celasun ona yardım etmiştir. Vartolu ve Cumali'nin arasında kaldığı çatışmada onları kurtarmıştır.

Vartoluyla Mahsun tarafından oğlu kaçırılan Seyfettin Kadı tarafından yakalanmış ve Seyfettin Kadı Yamaç'a eğer oğlunu getirirse onları serbest bırakacağını söylemiş ve Yamaç oğlunu getirmiştir sonrasında Vartolu ve Medet'i kurtarmıştır. Koçovalılar'ın Karakuzular'a yaptığı baskında Medet Çeto'yu vuracakken Yücel tarafından vurulmuştur. Vurulduktan sonra Vartolu ele geçirdiği mekanlardan birinde Medet'i genel müdür yapmış ve Medet'e çatışmalardan uzak durmasını söylemiştir. Tüm Koçovalılar hapise girdikten sonra Vartolu'nun dışarıdaki gözü kulağı olmuştur. Sonrasında da görür görmez Cennet'e aşık olmuştur.

Vartolu ile Ziya'nın peşinden Berlin'e gitmiş ve Vartolu'nun babasının cinayet videosunun olduğu USB'yi almak için Neo Nazi çetesinin oğlunu Berlin'den çıkartmışlardır. USB'yi aldıktan sonra Vartolu ile İstanbul'a geri dönmüşlerdir.

Meke

Çukur dizisinde Aytaç Uşun tarafından canlandırılan karakterdir. (1-)

Çukur mahallesinin berberi Muhittin'in oğludur. Asıl adı Mustafa'dır. Yamaç'ın tıpkı Metin gibi en güvendiği adamların başında gelir. Karakuzular'ın düğün baskınında babası berber Muhittin'i kaybetmiştir.

Karakuzular mahalleyi ele geçirdikten sonra Celasun ile hep karşı karşıya gelmiş, babasını Çukur mezarlığına defnedemediği için İdris babaya ve diğerlerine çok kızar.

Bunu öğrenen Yamaç babasının cenazesini Çukur'a geri alır ve Muhittin'in geçte olsa itibarını geri kazandırır. Meke de ne Yamaç ne diğerlerinin yanından asla ayrılmaz. Tüm Koçovalılar ile hapise girmiş daha sonra hapisten çıkmıştır.

Metin Yaman

Çukur dizisinde Cem Uslu tarafından canlandırılan karakterdir. (1-)

Metin Yaman
İlk görünüm Çukur 1.Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Cem Uslu
Bilgileri
Aile Kemal Yaman (kardeşi) (öldü)
Evlilik(ler) Zehra Yaman
Önemli ilişkileri İdris Koçovalı (öldü) Kahraman Koçovalı (öldü)
Yamaç Koçovalı
Cumali Koçovalı
Selim Koçovalı (öldü)
Emmi
Paşa (öldü)
Çocuklar Yılmaz Yaman

Kemal'in ağabeyidir. Kahraman'ın adamıydı, o öldükten sonra Yamaç'ın adamı olmuştur. Yamaç'ın en güvendiği adamlardan biridir. Karakuzular'ın düğün baskınında bir gözünü kaybetmiştir. Mahallede kasaplık yapmaya başlamıştır. Karakuzular, Yamaç ve Cumali'yi aramaya başlamıştır ve bulamadıkları her gün mahalleden birini almaktadırlar.

Metin ise Karakuzular'ın karşısında durmuş ve Karakuzular tarafından alınnıştır. Daha sonra Yamaç'ın Karakuzular ile yaptığı anlaşma sonucu Karakuzular Metin'i, Metin'den sonra Kemal'i ve diğer tüm alınan Çukur'un insanlarını serbest bırakmışlardır.

Çeto ve Mahsun, Metin'in oğlunu kaçırmış ve Metin'den Yamaç'ı vurmasını istemiştir. Metin'de oğlunu kurtarmak için Yamaç'ı vurmuştur. Yamaç ise Metin'le hesaplaşmış ve Metin ölüm ruletinden geçip kendini affettirmiştir.

Tüm Koçovalılar ile hapise girmiş daha sonra hapisten çıkmıştır. Kardeşi Kemal'in ölümünden sonra büyük bir çöküş yaşayıp uyuşturucu kullanmaya başlamıştır. Yamaç sayesinde uyuşturucu'yu bırakır.

Ecevit

Çukur dizisinde Alp Demiray tarafından canlandırılan karakterdir. (1-)

Mahallenin gençlerindendir.

Ali

Çukur dizisinde Bilen Bilmen tarafından canlandırılan karakterdir. (1-)

Mahallenin sakinlerindendir.

Salim

Çukur dizisinde Volkan Kıran tarafından canlandırılan karakterdir. (5-)

Mahallenin gençlerindendir.

Ahmet

Çukur dizisinde Yiğit Yalkın tarafından canlandırılan karakterdir. (5-)

Mahallenin gençlerindendir. Efe'nin ağabeyidir.

Mahmut

Çukur dizisinde Mahmut Kotan tarafından canlandırılan karakterdir. (25-)

Mahallenin gençlerindendir.

Zülfü

Çukur dizisinde Dursun Celil Cephe tarafından canlandırılmış karakterdir. (29-)

Mahallenin motorlu kapkaç çetesinin bir üyesi. Yıllar geçmiştir ve bir kıraathane sahibi olmuştur.

Zehra

Çukur dizisinde Canan Yalçınkaya tarafından canlandırılan karakterdir. (34-)

Metin'in eşidir.

Ferhat

Çukur dizisinde Ahmet Şenkaya tarafından canlandırılan karakterdir. (49-)

Mahallenin gençlerindendir. Elektrikçidir ve kendine ait elektrik dükkanı vardır.

Cennet

Çukur dizisinde Aylin Engör tarafından canlandırılan karakterdir. (73-)

Saadet ve Salih'in çocuğunun bakıcısıdır. Yıllar geçmiştir ve Feyyaz ile evlenmiştir.

Fidan

Çukur dizisinde Berfin Taş tarafından canlandırılmış karakterdir. (100-)

Mahallenin kızlarındandır. Sevgilisi Sefa tarafından şiddete maruz kalmıştır. Meke ile evlenmiştir.

Feyyaz

Çukur dizisinde Erdağ Yenel tarafından canlandırılan karakterdir. (109-)

Mahallenin sakinlerindendir. Maddi durumu çok kötüdür.[3] Yamaç'ın yardım etmesiyle birlikte Dostlar Kahvesi'nde çalışmaya başlamıştır. Yıllar geçmiştir ve Cennet ile evlenmiştir.

Aykut

Çukur dizisinde Berhan Taşdelen tarafından canlandırılmış karakterdir. (89-110)

Mahallenin gençlerindendir. Bedensel engellidir. Kulkan'ın mahallenin su kaynağına koyduğu zehirden dolayı ölmüştür.

Mahsun'un Annesi

Çukur dizisinde Elif Baysal tarafından canlandırılmış karakterdir. (57-95)

Mahsun'un annesi. Mahsun'un mahalleden ayrılma kararı almasından sonra o da onunla birlikte gelmek ister ve bir daha gözükmez.

Fahri

Çukur dizisinde Ali Savaşçı tarafından canlandırılmış karakterdir. (79-92)

Mahallenin sakinlerindendir. Fatih ile işbirliği yapıp Koçova mahallesine uyuşturucu sokmuştur. Bir daha gözükmez.

Keçi

Çukur dizisinde Metehan Özcan tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-92)

Mahallenin gençlerindendir. Bir daha gözükmez.

Selami

Çukur dizisinde Metin Coşkun tarafından canlandırılmış karakterdir. (71-91)

İdris'in dostlarından ve Koçovalıların güvendiği eski doktordur. Mahallede "Baytar Amca" olarak bilinir. Ara ara Koçovalılara destek olur.

Duygu

Çukur dizisinde Gizem Ergün tarafından canlandırılmış karakterdir. (68-82)

Mahallenin gençlerindendir. Karaca'nın gözü kulağıdır. Karaca ile son defa görüşür ve bir daha gözükmez.

Senem

Çukur dizisinde Defne Koldaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-80)

Kemal'in eşi. Kemal'in cenazesinden sonra hiç gözükmemiştir.

Kemal Yaman

Çukur dizisinde Uğur Yıldıran tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-80)

Metin'in kardeşi. Koçovalıların adamıdır. Azer'in Yamaç'ı vuracağı esnada Yamaç'ı kurtarmak için kurşunların önüne atlamış, Azer tarafından öldürülmüştür.

Kutay

Çukur dizisinde Lorin Merhart tarafından canlandırılmış karakterdir. (68-75)

Akın'ın arkadaşı ve adamı. Akın tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

Ferdi

Çukur dizisinde Halil Tekeş tarafından canlandırılmış karakterdir. (2-74)

Mahallenin gençlerindendir. "Çukur Evde" adlı özel bölümde de gözükmüştür. Bir daha gözükmez.

Yıldız

Çukur dizisinde Gökşen Ateş tarafından canlandırılmış karakterdir. (5-65)

Konsomatristir. Cumali'nin eski sevgilisidir. Üçüncü sezonun başında Yıldız'ın arkadaşları Cumali'ye, Yıldız'ın evlendiğini, İzmir'e taşındığını söyler.

Hatice

Çukur dizisinde İpek Türktan tarafından canlandırılmış karakterdir. (6-45)

Celasun'un annesidir. Bir daha gözükmez.

Mete

Çukur dizisinde Sarven Çankar tarafından canlandırılmış karakterdir. (6-40)

Celasun'un arkadaşıdır. Bir daha gözükmez.

Efe

Çukur dizisinde Arda Anarat tarafından canlandırılmış karakterdir. (2-35)

Mahallenin gençlerindendir. Karanlıkta kendisini Yamaç'a benzeten Ahmet tarafından öldürülmüştür.

Recep

Çukur dizisinde Kadircan Karakış tarafından canlandırılmış karakterdir. (24-33)

Celasun'un kardeşi. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.

Bekir

Çukur dizisinde Muhammed Salih Gönültaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (24-33)

Celasun'un kardeşi. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.

Muhittin

Çukur dizisinde Nebil Sayın tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-33)

Meke'nin babası. Berberdir. Karakuzular çetesinin düğün baskınında öldürülmüştür.

Paşa

Çukur dizisinde Çetin Sarıkartal tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-33)

İdris ve Emmi'nin çocukluk arkadaşı. Karakuzular çetesinin silahlı saldırısında öldürülmüştür.

Cem

Çukur dizisinde Yiğit Çakır tarafından canlandırılmış karakterdir. (30-32)

Mahallenin gençlerinden. Futbolcudur. Bir daha gözükmez.

Mihriban Helvacı

Çukur dizisinde Gamze Dar tarafından canlandırılmış karakterdir. (5-15)

İdris'in eski sevgilisi ve Salih'in annesi. Kasım Helvacı ile istemeden bir evlilik yapmış ve Kasım tarafından öldürülmüştür.

Kuaför Fidan

Çukur dizisinde Gülçin Hatıhan tarafından canlandırılmış karakterdir. (5)

Mahallenin kuaförüdür. Bir daha gözükmez.

İsa

Çukur dizisinde Doruk Nalbantoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-5)

Koçovalıların adamıdır. Koçovalılar'a ihanet ettiği ortaya çıkınca intihar etmiştir. Birinci sezonun 31 ve 32. bölümlerinde, Sena'nın delirip halüsinasyon gördüğü sahnelerde kısa süreliğine gözükmüştür.

Abdullah

Çukur dizisinde Hikmet Karagöz tarafından canlandırılmış karakterdir. (2-4)

Mahallenin sakinlerindendir. Bir daha gözükmez.

Koçovalılara yakın olanlar

Nehir Bursalı

Çukur dizisinde Hazal Subaşı tarafından canlandırılan karakterdir. (68-110)

Yamaç'ın tımarhanede tanıştığı kız. Yamaç'la aşk yaşar ve hamile kalır. Koçovalılarla birlikte yaşar. Sonradan Yamaç'ı takip edip Efsun ile birlikte olduğunu görüp Koçovalıların evinden ayrılır ve Yamaç'tan çocuğunu da aldırdığını söyler fakat sonradan hastaneye dönüp hasta bakıcıya hamile olduğunu söyler. Aliço'da gidip Nehir'in hamile olduğunu Sultan'a söyler. Yamaç'a veda notu bırakıp uzaklara gider.

Fatsalı Fikret

Çukur dizisinde Necmettin Çobanoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (99-103)

Geçmişe dönüş sahnelerinde gözüken, Koçovalılar'ın eski bir dostu. Halil İbrahim'in adamları tarafından öldürülmüştür.

Sevda Varol

Çukur dizisinde Özlem Türay tarafından canlandırılmış karakterdir. (90-93)

Emir'in eşi. Emir'in cenazesinden sonra Yamaç Koçovalı'ya Emir'den Erdenet ailesini bitirmek için kalan son belgeleri verir ve veda edip Çukur'dan ayrılır.

Emir Varol

Çukur dizisinde Uğur Aslan tarafından canlandırılmış karakterdir. (90-93)

Gazetecidir. Erdenet ailesinin yaptığı kirli işleri ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Mahsun ve Yamaç'ın planı dahilinde öldüğü süsü verilir ve bu sayede Çağatay Erdenet ile ilgili tüm belgeleri Yamaç'a verir ve Çağatay'ın holding'den ayrılmasını sağlar. Çağatay'ın yerine gelen Arık Böke Erdenet tarafından tuzağa çekilip vurularak öldürülmüştür. Sevda, Emir'i defnettikten sonra Yamaç'a Erdenet ailesini bitirecek geriye kalan son belgeleri verir.

Songül

Çukur dizisinde Alara Turan tarafından canlandırılmış karakterdir. (85)

Akın'ın eski sevgilisi. Akın'la görüştükten sonra bir daha gözükmez. Uzun zaman sonra Akın ile telefonda konuşurlar.

Şenol

Çukur dizisinde Erman Cihan tarafından canlandırılmış karakterdir. (53-84)

Koçovalılarla iş yapan silah kaçakçısı ve aynı zamanda dostları. Murtaza tarafından öldürülmüştür.

Meliha

Çukur dizisinde Şenay Gürler tarafından canlandırılmış karakterdir. (41-72)

İdris'in eski sevgilisi. Yıllar sonra mahalleye geri döner. İdris öldükten sonra Emmi cezaevindeyken onu ziyaret eder ve bir daha gözükmez. 113. Bölümde Yamaç Koçovalı tarafından öldüğü söylenir.

Deren

Çukur dizisinde Beste Kanar tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-61)

Sena'nın yakın arkadaşıdır. Sena'nın ölümü sonrası Yamaç ile vedalaştıktan sonra bir daha gözükmemiștir.

Güzide

Çukur dizisinde Ebru Üstüntaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (2-60)

Sena'nın ve Emrah'ın annesi. Sena'nın cenazesinden sonra hiç gözükmemiştir.

Mehmet Ali

Çukur dizisinde Cüneyt Yalaz tarafından canlandırılmış karakterdir. (2-60)

Sena'nın babası. Sena'nın cenazesinden sonra hiç gözükmemiştir.

Hale

Çukur dizisinde Elif Doğan tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-20)

Gazetecidir. İdris'in hayatını araştırmıştır. Baykal'ın adamı Laz tarafından vurularak öldürülmüştür. İlerleyen bölümlerde Meliha'nın gençliğini oynamıştır.

Feyyaz

Çukur dizisinde Hüseyin Soysalan tarafından canlandırılmış karakterdir. (9-13)

Koçovalılar ile arası iyi olan bir mafya babası. Yamaç, Baykal'ın gerçek kimliğini öğrenmesin diye Baykal'ın adamı Laz tarafından vurularak öldürülmüştür.

Doğukan

Çukur dizisinde Can Kızıltuğ tarafından canlandırılmış karakterdir. (4-5)

Mahallenin sakinlerinden Ayhan'ın şarkıcı oğlu. Uyuşturucu bağımlısıdır. İçinde bulunduğu arabanın uçuruma düşmesiyle ölmüştür.

Ayhan

Çukur dizisinde Nevzat Yılmaz Tarafından canlandırılmış karakterdir (4)

Vartolu'nun adamı Çiyan tarafından öldürülür ama suçu Doğukan'ın üstüne atarlar.

Karakuzular

Mahsun

Mahsun
İlk görünüm Çukur 34. bölüm
Son görünüm Çukur 95. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Berkay Ateş
Bilgileri
Tam adı Fikret Canseven
Takma ad(lar)ı Gölge
Üyeler Karakuzular (eskiden)
Cinsiyet Erkek
Aile Kadir (babası) (öldü)
Önemli ilişkileri Yamaç Koçovalı
Salih Koçovalı
Cumali Koçovalı
Celasun
Meke
Sena Koçovalı (öldü)
Yücel (öldü)
Çeto (öldü)
Lal Fındık (öldü)
Ersoy (öldü)

Çukur dizisinde Berkay Ateş tarafından canlandırılmış karakterdir.

Karakuzular çetesinin eski liderlerinden. İkinci sezonda Yamaç ile ettikleri kavgada yüksekten düştüğü için öldü sanılmıştır. Fakat ölmediği, Yamaç'ı silahlı saldırılardan kurtaran kişi olduğu ortaya çıkmış, Yamaç'a kendini affettirmek için elinden geleni yapmaktadır.

Mahsun, ilk olarak 2. sezonun 1. bölümünde yani 34. bölümde görülmüştür. Karakuzular çetesi ile birlikte Yamaç ve ailesinin Çukur'u terk etmesinin ardından Çukur'a ve Koçovalıların evine çökmüş Çeto ve Karakuzular çetesiyle birlikte burada yaşamaya başlamıştır. Bu sırada Celasun ve Akşın'ın düğünündeki kişiler Karakuzular tarafından taranmış, Akşın'ın annesi Nedret ve kardeşi Acar ölmüştür. Akşın annesi ve kardeşinin ölümü üzerine psikolojisini kaybetmiştir.

Mahsun, Çeto ile birlikte Çukur'daki herkesi emrine sokmaya çalışmış, mahallenin gençleri Celasun ve Meke'nin ekiplerine ayak işleri yaptırmıştır. Aracı olarak Karakuzular'ın sözcüsü Ersoy'u kullanmışlardır.

Ortağı ve kardeşi olarak gördüğü Çeto ile beraber mahalle sakinlerine adeta kan kusturmuşlardır. Bu sırada hapisten çıkan Cumali, Çukur'da gizli gizli Karakuzular'ın adamlarını öldürmektedir. Zamanla durumu anlayan Mahsun ve Çeto, Karakuzular'a takviye yapmış mahalleliye Cumali'yi bulup getirene para ödülü vadetmiştir.

Daha sonra Yamaç'da geri dönünce Cumali ve Salih ile beraber Karakuzular'la savaşmaya başladılar. Mahsun ve Çeto, Karakuzuların kayıplarından iyice bunalmış ve mahalleliye eziyet etmeye devam etmiştir. Çeto bu sırada çatışmalarda ölen Karakuzu üyelerinin organlarını gizli bir doktor sayesinde yerinden çıkartıp satmaktadır. Ancak Mahsun'un bu olaydan haberi yoktur.

Çukur'da iyice otorite sahibi olan Karakuzular, Bulgarlarla uyuşturucu ticaretine girerler. Ancak Yamaç ve ekibi de Karakuzuların planlarını bozmaktadır. Yamaç, Karakuzuların Bulgarlara satacağı uyuşturucuları imha eder ve Bulgarlar Karakuzular'a savaş açar. Bulgarlar, Karakuzulara büyük zararlar verse de Çeto ve Mahsun ikilisi Bulgarlardan intikamlarını alırlar.

Ersoy, Çeto'nun ölmüş Karakuzu üyelerinin organlarını sattığını öğrenir. Ancak bu sırada Çeto ve Mahsun, Ersoy'un ihanetini öğrenmiştir. Ersoy'u baş aşağı inşaattan aşağı sarkıtırlar iken Ersoy gerçeği Mahsun'a söylemeye niyetlenir, ancak Çeto daha sözünü bitirmeden Ersoy'un boğazını keser. Mahsun gerçeği Yamaç'tan öğrenir.

Mahsun, Yamaç'ın sevgilisi ve eşi Sena'ya aşık olur. Ancak bu sevgisinin bir karşılığını göremez. Yamaç Mahsun'un öz babasını bulur ve Mahsun'la kavuşup Mahsun'un bu kavgadan çekilmesini ister. Ancak Mahsun, Yamaç'ın ona oyun oynadığını sanıp öz babasını öldürür. Zamanla onu ailesinden koparanın Çeto olduğunu öğrenir.

Koçovalıların baskıları sonucu artık Karakuzular Çukur'dan çekilmeye başlar. Mahalleyi geri almak için dönen Koçovalılardan Cumali, Çeto'yu yaralar. Çeto koşarak kaçarken, Yamaç peşinden ona yetişir. Ancak o sırada Mahsun belirir ve Çeto'yu her şeyin sorumlusu olduğu için öldürür. Mahsun Sena'yı da alarak Çukur'u terk eder. Karakuzuların gizli bir evine giderler.

Yüzüklü, Mahsun'u arayarak Çeto'yu öldürdüğü için teşekkür eder ve ona para vermek ister. Mahsun, Yüzüklü'nün yanına giderken Yamaç ve Selim gizli evi bulup Sena'yı kurtarmak için gelirler. Ancak Yüzüklü erken davranıp Sena'yı oradan götürür. Mahsun'da Sena'nın peşine düşer, ancak Yamaç tarafından takip edilir. Bir inşaata girerek Yamaç'ın oraya gelmesini bekler. Gelince Yamaçla teke tek kavga ederler ve Yamaç, Mahsun'u binadan aşağı fırlatır. Bir arabanın üstüne düşen Mahsun kan kaybından öldü sanılmış ancak Karakuzu üyesi Reha tarafından kurtarılmıştır.

Mahsun toparlandıktan sonra kendisini affettirmek için Yamaç'ı Timsah Celil ve Akın Koçovalı tarafından kurulan tuzaktan kurtarmış yaralı halde, Cumali'nin kapısının önüne bırakmıştır.

Sena'nın mezarını ziyaret etmiştir. Yamaç lunaparkta kafa dağıtırken baskına uğramış ve çatışmaya girmiştir. O sıra yüzünde maskeyle beliren Mahsun, Yamaç'ın çatıştığı adamları öldürmüş ancak yaralanmıştır. Yamaç kendisini niye kurtardığını haykırarak, yanına gidip yüzündeki maskeyi çıkartınca şoke olmuştur. Mahsun'u kurtarıp depoya getirmiş ve nasıl kurtulduğunu sormuştur. Mahsun her şeyi anlatmış, ona kendini affettirmek için yanında yer almak istediğini söylese de Yamaç onun bir daha karşısına çıkmamasını söylemiştir.

Yamaç kendisini affetmemesine rağmen Vartolu ile birlik olup Yamaç'ı öldü süsü vererek vakit kazandırmış ve Yamaç'ın Çağatay Erdenet ile olan savaşında önemli bir hamle yapmıştır. Mahsun daha sonraları Yamaç'ın arkasında hep ona destek olmuş ve onu korumuştur.

Mahsun son defa Cumali'nin Yamaç'ı vurmasından ötürü onu koruyamadığı için kendini suçlamış ve karşısına küçük karakuzular çıkmış ve Yamaç'la da son defa görüşüp ona "Karakuzuları alıp buralardan gideceğim, belki bizim de bir Çukurumuz olur" diyerek onunla vedalaşmış, sonra da annesinin kapısına gidip annesinin elini öpüp ona gideceğini söyler. Gitmeye hazırlanırken annesi de onunla birlikte gelir ve Çukur'dan diğer Karakuzular ile birlikte ayrılırlar.

Fırat

Çukur dizisinde Fırat Coşkun tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-95)

Karakuzular çetesinin bir üyesi. Çeto öldükten sonra önce Yücel'e, Yücel öldükten sonra da Mahsun'a çalışmıştır. Mahsun ve çetenin diğer üyeleri mahalleden ayrılır ve bir daha gözükmezler.

Özgür

Çukur dizisinde Özgür Şahin tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-95)

Karakuzular çetesinin bir üyesi. Çeto öldükten sonra önce Yücel'e, Yücel öldükten sonra da Mahsun'a çalışmıştır. Mahsun ve çetenin diğer üyeleri mahalleden ayrılır ve bir daha gözükmezler.

Alperen

Çukur dizisinde Alperen Azman tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-95)

Karakuzular çetesinin bir üyesi. Çeto öldükten sonra önce Yücel'e, Yücel öldükten sonra da Mahsun'a çalışmıştır. Mahsun ve çetenin diğer üyeleri mahalleden ayrılır ve bir daha gözükmezler.

Avni

Çukur dizisinde Alp Çoker tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-95)

Karakuzular çetesinin bir üyesi. Çeto öldükten sonra önce Yücel'e, Yücel öldükten sonra da Mahsun'a çalışmıştır. Mahsun ve çetenin diğer üyeleri mahalleden ayrılır ve bir daha gözükmezler.

Çeto

Çukur dizisinde Erkan Avcı tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-58)

Karakuzular çetesinin liderleridir. Çeteyi Yücel ile birlikte kurmuşlardır. Mahsun tarafından öldürülür.

Lal Fındık

Çukur dizisinde Ramin Nezir tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-48)

Selim Koçovalı tarafından vurularak öldürülmüştür.

Ersoy

Çukur dizisinde Mehmet Yılmaz Ak tarafından canlandırılmış karakterdir. (35-48)

Karakuzular Çetesinin üyesidir. Yamaç ile birlikte çalıştığı anlaşılınca Çeto tarafından öldürülmüştür.

Kent ailesi

Efsun Kent

Çukur dizisinde Damla Sönmez tarafından canlandırılan karakterdir.

Efsun Kent
İlk görünüm Çukur 68.Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Damla Serim
Canlandıran Damla Sönmez
İlişkileri Yamaç Koçovalı (sevgilisi)
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Hırçın Prenses
Cinsiyet Kadın
Aile Baykal Kent (babası)
Şifa Kent (annesi) (öldü)
Nazım Kent (üvey abisi) (öldü)
Emrah Kent (üvey abisi) (öldü)
Makbule Kent (babaannesi) (öldü)
Önemli ilişkileri Erdenet Ailesi (öldü)
Azer Kurtuluş (öldü)
Yücel Tansoy (öldü)
Timsah Celil (öldü)
Akın Koçovalı
Çocuklar Masal Koçovalı

Baykal'ın herkesten sır gibi sakladığı kızı.

İdris Koçovalı'nın ölümünde parmağı olduğu bilinmektedir. Azer, Yücel ve Timsah ile birlikte Çukur'u ele geçirmek ve yeniden yaratmak istemektedir. Yücel,Azer ve Timsah'a Çukur'u ele geçirmeleri için 1 yıl zaman verir.

Babasını Yamaç'ın öldürdüğünü sanıp suçlar fakat sonradan ona aşık olur ve Çukur'u ele geçirmekten vazgeçer. Daha sonra Çağatay'ı bitirmek için Yamaç'la ortak hareket eder.

Yamaç'tan hamile kalmıştır ve babaannesi sonradan bu durumu öğrenir. Ve daha sonra Yamaç'ı öldürmek için Arık Böke Erdenet ile ortak olması nedeniyle babaannesini öldürür.

Yamaç'ı Nehir'le sarılırken görünce Çağatay ile Yakınlaşmaya başlar.

Cengiz Efsun'un hamile olduğunu öğrenir ve onu otele Erdenet Holding'in binasında rehin alır.

Kulkan Efsun'u Mezartaşı fabrikasında Masaya bağlar ve Testerenin altına yatırır. Testere Efsun'a yaklaşmışken Celasun, Meke ve Medet gelip Efsun'u kurtarır.

Sultan tarafından evden kovulan Efsun'u Kulkan kaçırır ve Çağatay'ın yanına getirir. Çağatay Kulkan'a Efsun'u kendi cehennemine götür demiştir.

Yıllar geçmiştir, Efsun ve Yamaç'ın kız çocuğu dünyaya gelmiştir ve Efsun pavyona düştüğü için evlenmeden anne olmak zorunda kalmıştır. Daha sonra Yamaç Efsun'u ve kızını kurtarır. Yamaç'tan Kulkan'ı bulmasını ister.

Makbule Kent

Çukur dizisinde Meral Çetinkaya tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-97)

Baykal'ın annesi. Efsun'un babaannesidir. Efsun tarafından vurularak öldürülmüştür.

Emrah

Çukur dizisinde Alperen Duymaz tarafından canlandırılmış karakterdir. (17-33)

Baykal'ın oğlu, Sena'nın üvey ağabeyi. Polis amiridir, kirli işleri öğrenilince açığa alınmıştır. Nazım tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

Nazım

Çukur dizisinde Ahmet Tansu Taşanlar tarafından canlandırılmış karakterdir. (5-33)

Baykal'ın oğlu. Avukattır. Emrah tarafından vurularak öldürülmüştür

Baykal/Beyefendi

Çukur dizisinde Burak Sergen tarafından canlandırılmış karakterdir. (3-23)

İnşaatçıdır. Mahalleyi Koçovalılar'ın elinden almak istemektedir. Rus mafyası tarafından öldürülmüştür.

Kurtuluş ailesi

Azer Kurtuluş

Azer Kurtuluş
İlk görünüm Çukur 64. bölüm
Son görünüm Çukur 96.Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Canlandıran Cihangir Ceyhan
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Aile Fadik Kurtuluş (annesi) (gitti)
Yılmaz Kurtuluş (kardeşi) (öldü)
Savaş Kurtuluş (kardeşi) (öldü)
Kadir Kurtuluş (kardeşi) (öldü)
Seyhan Kurtuluş (kardeşi) (öldü)
Evlilik(ler) Karaca Koçovalı
Önemli ilişkileri Yamaç Koçovalı
Akın Koçovalı
Efsun
Murtaza
Yücel (öldü)
Timsah Celil (öldü)
Fatih Gürseli (öldü)

Çukur dizisinde Cihangir Ceyhan tarafından canlandırılmış karakterdir.

Uyuşturucu üreticisidir. Kardeşi Savaş'ın öldürülmesi sonrası hesap sormak için mahalleye gelmiştir. Sonradan Karaca Koçovalı sayesinde Koçovalılarla barış yapar.

Azer normalde Adana'da yaşamaktadır. Ancak kardeşi Savaş'ın Yücel ve adamları tarafından öldürülmesi üzerine İstanbul'a gelir. Savaş'ın Salih'in pavyonunda öldürülmesi, üstüne Timsah Celil'in oraya gidip Savaş'ın cesedi ve karşısında Salih'i görmesi üzerine Azer'e haber verir. Azer kardeşini öldürenlerin Koçovalılar olduğunu düşünerek onlara savaş açar. İdris, Azer'in karşısına çıkıp kardeşini Salih'in öldürmediğini söylemesi üzerine Koçovalılar'dan beş milyon lira kan parası ister. Bunun üzerine Koçovalılar parayı denkleştirir ve Azer'e verirler. Azer paraları yakarak onları denediğini ve intikam alacağını bildirir.

Koçovalılar, Timsah Celil'in mekanını basarak bütün adamlarını öldürür. Celil, Azer'in himayesine girer. Bu sırada Yücel, Koçovalılar'a karşı birleşmek için Azer'e teklif sunar ancak Azer bunu reddeder. Meke ve Celasun'un Azer'in arabalarını çalıp hurdacıya satması, daha sonra deposunu patlatmasından sonra Azer iyice sinirlenir.

Celasun ve Meke'yi öldüresiye döver. Kemal ve Metin tarafından hastaneye yetiştirilen Meke ve Celasun'u takip eder ve hastanenin önünde ikisini de vurur. Daha sonra Yamaç, durumu tekrar bildirmek için spor salonunda Azer'i bulur. Azer, Yamaç'a ne anlatırsa anlatsın bir şey değişmeyeceğini intikamını alacağını söyler, aralarında kavga çıkar.

Azer başlarda Yücel ile işbirliğini reddetse de sonraları onunla uzlaşır. Bu sırada da Yücel para kaynağı olarak Koçovalılardan intikam almak isteyen Baykal'ın kızı Efsun'u da ortaklığa davet eder. Yücel, Azer'den bir gün süre ister bu süre içerisinde Koçovalıları bitireceğini söylese de Yamaç tarafından tuzağa düşürülerek bir binada elleri bağlı bir şekilde yanmaya mahkûm edilir.

Akın tarafından kurtulduktan sonra Yücel, Azer'in yanına döner. Celil, Efsun, Yücel ile planlar kuran Azer bu oyuna Akın Koçovalı'yı da dahil etmeyi başarır. Azer, Akın'ı uyuşturucu işinde kullanmaya başlar. Akın o sırada Koçovalıların hapiste olmasından ötürü Çukurun lideri olur. Mahallede bir zanaat atölyesi kurar ve küçük heykellerin içine uyuşturucu koyarak Azer'e satması için verir.

Bu sırada Karaca ve Damla, Akın'ın planlarını bozmak için elinden geleni yaparlar. Azer ticaret yaptığı Victor'dan parayı alır ve Akın'a teslimatı yapmasını söyler. Akın teslimatı yapar ancak oradan ayrılacakken yolu kesilir ve verdiği malların incik boncuk olduğunu görür. Akın, Karaca'yı kurtarmak için suçu Azer'e yükler. Victor ve adamları Azer'in peşine düşerler. Azer o sıra Adana'ya dönmüştür. Bunu fırsat bilen Akın, Victor ile Azer'i karşı karşıya getirmek için Remzi'yi Adana'ya gönderip Azer'in evini kurşunlatır.

Bu durumu Victor'dan bilen Azer, intikam için İstanbul'a geri döndüğünde Victor'un göğsüne balta fırlatır ve adamlarını öldürtür. Azer'in Koçovalılarla olan savaşı sürmektedir. Yamaç, Azer'i arayıp teke tek bu savaşı bitirmek istediğini söyler ve Azer'de bunu kabul eder.

Buluşacakları konuma geldikten sonra Azer, Fatih'in adamları tarafından kaçırılır ve dövülür. Fatih, Victor'u öldürüp paraya çöktüğü için Azer'e sinirlenmiştir. Tüm kardeşlerini kaçırıp parayı ve malı getirmesini söylemiştir. Azer malı bulmak için Akın'ın yakasına yapışmıştır.

Ancak Akın malın yerini bilmediğini söyleyerek, Azer'e yalan söylemiştir. Azer, Karaca'yı kaçırarak Akın'a malı verip kardeşini almasını söyler. Devreye Selim girer ve malı verip Karaca'yı alır. Azer malı ve parayı Fatih'e götürüp kardeşlerini alır. Koçovalılarla olan savaşına devam eden Azer, Yamaç ve diğerlerinin mekanına çöktüğü Bülent'i kullanarak Koçova mahallesindeki tüm kızları kaçırtır.

Bu sırada Bülent'in adamlarından birinin başına kardeşi Kadir'i koyar. Kadir'i takip eden Çukurun adamları Kadir'i ele geçirir. Bu sırada kızları kurtarmak için kendini feda eden Kemal de Azer'in eline geçer. İkili arasında takas olur ve Azer kardeşini, Yamaç da Kemal'i alır. Sonraları Yamaç, Bülent'in evini basar ancak Azer ve adamları tarafından pusuya düşerler.

Yamaç'ın mermisi biter ve Azer karşısına dikilir. Azer, Yamaç'ı vurmak isterken Kemal, Yamaç'ın önüne atlar ve kendini feda eder. Kemal öldükten sonra Yamaç intikam olarak Azer'in kardeşi Kadir'i öldürür. Yamaç, Kadir'i öldürdükten sonra Azer, adamlarına Yamaç'ın gözü önünde ağabeyi Cumali Koçovalı'yı vurdurtur. Azer, Efsun'un da yardımıyla İstanbul'un tüm mafyasına yanında birlik olup Yamaç'a karşı verdiği savaşta yer alacaklarını söyler. Azer'in annesi Fadik'in savaşı durdurmak için Sultan ile görüşmesi sonrası Karaca, Azer'in evine misafir olarak gelerek elçi görevi görür. Annesinin de kesin isteği üzerine Azer bir süreliğine barışçıl davranmak zorunda kalır.Daha sonradan Azer ve Karaca birbirlerine aşık olur ve Karaca, Azer'e kaçar ve evlenmeye karar verirler. Düğünün yapıldığı gün Sultan Hanım, Karaca'ya dedesinin katillerinden biri olduğunu Karaca'ya söyler ve Karaca, Sultan'dan aldığı silahla düğün gecesi ve dedesinin intikamı için onu silahla vurarak öldürür.

Fadik Kurtuluş

Çukur dizisinde Nur Sürer tarafından canlandırılmış karakter. (69-96)

Azer'in annesi. Sultan Ana ile anlaşma yaparak iki aile arasında barışı sağlar. Barışı uzun süre sağlanmasına rağmen gelinini, bir oğlunu ve en son büyük oğlu Azer'i İdris Koçovalı'nın ölümüne sebebiyet verdiği için düğünde kendi gelini Karaca tarafından vurularak öldürülür. Ailesinden geriye kalanlarla İstanbul'dan Adana'ya geri dönecekken Azer öldükten sonra Azer'in kardeşleri, Koçovalılar'ın evine baskın yaptıkları için Cumali Koçovalı tarafından öldürülür. Fadik ise oğullarının ölümünden sonra bir daha gözükmez.

Yılmaz Kurtuluş

Çukur dizisinde Cem Söküt tarafından canlandırılmış karakterdir. (68-96)

Azer'in kardeşlerinden biri. Abisinin ölümünden sonra intikam almak için Koçovalılar'ın evine saldırır. Adana'ya dönerken Cumali Koçovalı tarafından vurularak öldürülmüştür.

Kadir Kurtuluş

Çukur dizisinde Müslüm Sert tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-80)

Azer'in kardeşi. Yamaç tarafından öldürülmüştür.

Seyhan Kurtuluş

Çukur dizisinde Hande Elaman tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-70)

Azer'in kız kardeşi. Düğünde, müstakbel eşinin Azer tarafından öldürülmesinden sonra intihar ederek yaşamına son vermiştir.

Savaş Kurtuluş

Çukur dizisinde Fırat Kaymak tarafından canlandırılmış karakterdir. (62-64)

Azer'in kardeşi. Yücel'in planıyla birlikte Karakuzular tarafından öldürülmüştür.

Erdenet ailesi 

Kulkan Erdenet

Kulkan Erdenet
İlk görünüm Çukur 107. Bölüm
Son görünüm Çukur 125.Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Damla Serim
Canlandıran Genco Özak
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Aile Ogeday Erdenet (abisi,öldü)
Cengiz Erdenet (babası, öldü)
Süreyya Erdenet (annesi, öldü)
Arık Böke Erdenet (üvey abisi, öldü)
Çağatay Erdenet (üvey abisi, öldü)
Önemli ilişkileri Cenk (öldü)
Nizam (öldü)
Nedim
Amca Cumali
Akrabaları Seren Erdenet (kuzeni, öldü)

Çukur dizisinde Genco Özak tarafından canlandırılan karakterdir.

Cengiz Erdenet'in en küçük oğludur. Ogeday, Çağatay ve Arık Böke Erdenet'in kardeşidir. Hedefi 27'ler kulübüne girmektir. Cengiz'i Yamaç'ın elinden kurtardıktan sonra Nehir'i kaçırır. Cengiz, Nehir'i Efsun'un rehin tutulduğu odaya bırakır. Daha sonra Yamaç'a 2 bilmece sorar, bilmeceler cevabı ise Nehir ve Efsun'un tutulduğu yerdir. Efsun'u bir mezar taşı fabrikasına, Nehir'i de bir tiyatro salonunun deposuna bırakır. Nehir'i Aliço, Cumali ve Metin bulurken; Efsun'u Celasun, Meke ve Medet kurtarır. Daha sonra mahallenin su kaynağına zehir katması sonucu mahalledeki birçok insan ölür.

Yamaç, Ogeday'ı kaçırır ve Cengiz'in paralarını çalar ve onları bir yere bırakır. Kulkanla Cengiz'e bilmece sorar. Cengiz paralarını, Kulkan da Ogeday'ı kurtarmaya gider ve Yamaç'ın kurduğu tuzak sonucu, Kulkan abisi Ogeday'ı öldürür. Kulkan ve Çağatay, Cengiz'in yerini Koçovalılar'a söyler ve Cengiz ölür. Sultan tarafından evden kovulan Efsun'u kaçırır ve Efsun'u da Nizam'a teslim eder. Çağatay'ın yerini Yamaç'a söyler ve Yamaç, Cumali ve Akın ile birlik olup Çağatay'ı öldürür.

Kulkan, Amca Cumali ile işbirliği yapıp Yamaç'ı kaçırır ve onu Afganistan'a götürdüğünü söyler fakat aslında orası Evrenpaşa köyüdür. Yamaç'a yıllarca işkence yapar ve Çukur dövmesini siler. Yıllar geçmiştir ve Amca Cumali, Kulkan'ın bütün parasını ele geçirmiştir. Kulkan bir barda çalışmaya başlamıştır. Yamaç'ın Çukur'a geri dönmesi sebebiyle Kulkan, Latin Amerika'ya kaçmak istemektedir. Maskeli Ninja tarafından çatıdan aşağı atılmış ve Efsun tarafından öldürülmüştür.

Çağatay Erdenet

Çağatay Erdenet
İlk görünüm Çukur 82.Bölüm
Son görünüm Çukur 114.Bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Damla Serim
Canlandıran Nejat İşler
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Aile Olga Erdenet (annesi) (öldü)
Cengiz Erdenet (babası) (öldü)
Arık Böke Erdenet (kardeşi) (öldü)
Ogeday Erdenet (üvey abisi) (öldü)
Kulkan Erdenet (üvey kardeşi)(öldü)
Önemli ilişkileri Efsun Kent
Makbule Kent (öldü)
Akrabaları Seren Erdenet (öldü)

Çukur dizisinde Nejat İşler tarafından canlandırılmış karakterdir.

Erdenet ailesinin ikinci oğlu. Saygın bir iş adamı olarak bilinir fakat uyuşturucu ticareti yapmaktadır. Koçovalılar, kendisine ait olan altınları çaldığı için Çağatay, Koçovalılar'a düşman olmuştur.[4] Erdenet ailesi, Kent ailesi ile yıllardır iyi bir ilişkiye sahiptir ve Çağatay Efsun'a aşıktır.[5]

Cumali ve Damla'nın doğmamış çocuğunun ölmesine sebep olur.[6] Yamaç ve Salih'in planı sayesinde Çağatay'ın uyuşturucu ticareti yaptığı belli olur ve babası Cengiz onu şirketin başından alır.[7] Çağatay, kardeşi Arık Böke'ye işleri devredip yurt dışına gider.[8] Bu sırada Arık, Cumali tarafından öldürülür.[9]

Arık'ın ölümünden sonra geri gelir. Çağatay, Koçovalılar'a büyük bir zarar vermek için onlardan birisini öldürmeyi planlar.[10] Bir şekilde tapuları ele geçiren Çağatay, başta Cumali'yi saf dışı bırakmak ister fakat asıl hedefi Selim'dir. Selim'i Cemil aracılığıyla tuzağa düşüren Çağatay, Selim'i bıçaklayarak öldürür.[11] Kulkan ile bir araya gelen Çağatay, işleri tamamen ele almak için Cengiz'i saf dışı bırakmaya karar verir. Kulkan aracılığıyla Cengiz Erdenet'in Koçovalılar tarafından öldürmesine izin verir.[12] Kulkan ile iş birliğine devam eden[13] Çağatay, Efsun'u ele geçirir.

Çağatay, annesi Olga'nın intikamını almak için kuzeni Seren'i öldürür.[14] Kulkan, Çağatay'a ihanet eder ve kendisinin yerini Koçovalılar'a söyler.[15] Yamaç ve Cumali'nin hazırladığı mayının patlamasıyla ölmüştür. Çağatay'ın son sözleri "Очарование больше не твоя" yani "Efsun artık senin değil." olmuştur.[16]

Seren Erdenet

Çukur dizisinde İrem Sak tarafından canlandırılmış karakterdir. (93-112)

Erdenet ailesinin bir üyesi. Ogeday, Çağatay, Arık Böke ve Kulkan'ın kuzenidir.

Koçovalılar'a karşı Arık'ın yanında olur.[17] Arık öldükten sonra aile içerisindeki kişilere karşı hisleri değişir.[18] Süreyya, Seren'in babasını Olga'nın öldürdüğünü söyler. Seren bunun üzerine Olga'yı öldürür, fakat Olga ölmeden önce Seren'in babasını öldüren kişinin Süreyya olduğunu söyler.[19] Seren sonrasında Süreyya'yı da öldürür.[20] Seren, Olga'nın intikamını almak isteyen Çağatay tarafından öldürülmüştür.[21]

Cengiz Erdenet

Çukur dizisinde Mustafa Avkıran tarafından canlandırılmış karakterdir. (93-111)

Erdenet ailesinin babası. Yamaç, Cumali ve Akın kendisini zehirlemiştir. Çektiği acıya dayanamayınca intihar ederek ölmüştür.

Süreyya Erdenet

Çukur dizisinde Filiz Taçbaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (97-110)

Ogeday ve Kulkan'ın annesidir. Seren tarafından öldürülmüştür.

Ogeday Erdenet

Çukur dizisinde Baki Davrak tarafından canlandırılmış karakterdir. (96-110)

Cengiz'in en büyük oğlu. Çağatay, Arık Böke ve Kulkan'ın abisidir. Yamaç, Cumali ve Akın tarafından asılarak öldürülmüştür.

Olga Erdenet

Çukur dizisinde Suna Yıldızoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (94-108)

Çağatay ve Arık Böke'nin annesidir. Seren tarafından öldürülmüştür.

Arık Böke Erdenet

Arık Böke Erdenet
İlk görünüm Çukur 92. bölüm
Son görünüm Çukur 98. bölüm
Yaratan Gökhan Horzum
Damla Serim
Canlandıran Barış Arduç
Doğum tarihi 1987
Bilgileri
Cinsiyet Erkek
Aile Cengiz Erdenet (babası) (öldü)
Olga Erdenet (annesi) (öldü)
Çağatay Erdenet (ağabeyi) (öldü)
Ögeday Erdenet (üvey ağabeyi) (öldü)
Kulkan Erdenet (üvey kardeşi)(öldü)
Önemli ilişkileri Murtaza
Yamaç Koçovalı
Akrabaları Seren Erdenet (kuzeni) (öldü)

Çukur dizisinde Barış Arduç tarafından canlandırılmış karakterdir.

Cengiz Erdenet'in oğlu, Çağatay'ın ve Ögeday'ın kardeşi, Seren'in kuzenidir. Çukur'un Erdenet Holding'i basın önünde küçük düşürmesi üzerine Cengiz Erdenet, Çağatay'ı işlerin başından azat eder ve Arık Böke işleri devralır.[22] Tek başına Çukur'a gider ve Dostlar Kahvesine gelir.[23] Cengiz ilk olarak Arık'tan Erdenet ailesi hakkında kirli işleri kanıtlamaya çalışan gazeteci Emir Varol'u öldürmesini ister. Bu sırada Arık, Murtaza'yı kendi tarafında çalıştırmaya başlar. Emir ve ailesi Çukur'da Yamaç'ın kontrolündedir. Ancak Fazıl'ın ölümünün ardından Seren'in Fazıl'ın kızı gibi Emir'i arayıp yanına gelmesini istemesi üzerine işler değişir. Emir yeni bir ipucu bulacağını düşünerek Seren'in verdiği adrese gider. Ancak karşısına Arık dikilir ve Emir'i öldürür. Emir'in cenazesinde eşi, Yamaç'tan intikamını almasını ister. Yamaç, Cengiz ve Arık'ın şirkete girdiği sırada Arık'a saldırır.[24]

İkiliyi Cengiz'in adamları ve Yamaç'ın kardeşleri ayırır. Bunun üzerine Arık, Yamaç'a iyice hırslanır. Bir akşam Cengiz ve Arık bir törene giderken Yamaç ve Çukur'dakiler tarafından yolları kesilir. Yamaç, Çukur'un gücünü kanıtlamak isterken, Cengiz sessiz kalır. Cengiz, Arık'a Yamaç'ın emniyetteki dosyasını araştırmasını ister. Dosyadan Yamaç'ın İdris'i öldürdüğü videonun bulunduğu bellek çıkar. Arık, Seren aracılığıyla belleği Cumali'ye ulaştırır. Bu sırada Cengiz, Yamaç'ı tarafına katılmaya çağırır ancak Yamaç reddeder. Videoyu izleyen Cumali çıldırır ve Yamaç'ı vurur. Ameliyat ile vücudundaki kurşunlar çıkarıldıktan sonra Cengiz, Yamaç'ı hastaneden aldırır ve iyileşene kadar ona bakar. Bu sırada Arık, Cengiz'e neden onu koruduğunu sorduğunda, Yamaç'ı has adamı yapacağını belirtir.

Nedim'in Cengiz Erdenet'e ait kargo şirketi süslü uyuşturucu fabrikasını basıp malları çalması üzerine Arık ve Seren, Murtaza'yı kullanarak Nedim'in adamlarına ulaşır. Büyük bir operasyon ile Nedim'in adamlarını öldürür.[25]

Arık, atı Şimşek'in Çukur tarafından kaçırılması üzerine tek başına Çukur'a gider. Cumali Koçovalı ile silahsız teke tek kavgaya girer. Ancak Cumali silahını çeker ve Arık'ı öldürür.

Diğer karakterler 

Bilal

Çukur dizisinde Levend Yılmaz tarafından canlandırılan karakterdir. (119-)

İdris'in eski bir tanıdığıdır.

Leyla

Çukur dizisinde Çağla Demir tarafından canlandırılan karakterdir. (119-)

Çukur hakkında haber yapmak isteyen bir gazetecidir.

Maskeli

Çukur dizisinde .... tarafından canlandırılan karakterdir.(111-)

Önce Çağatay'a sonra Amca'ya çalışmıştır. Celasun'u boğarak öldürmüştür.

Seher

Çukur dizisinde Begüm Akkaya tarafından canlandırılan karakterdir. (108-)

Evsizdir. Küçük yaşta iki çocuğu vardır. Aliço'nun kulübesinde çocuklarıyla birlikte kalmaktadır.[26] Yıllar geçmiştir, Cumali Amca'nın mahalleyi yönetmeye başlamasıyla mahalle çok değişmiştir, Aliço'nun kulübesi balık büfesine dönüşmüştür ve bu sırada Cumali Amca, Seher'i Emmi'nin evine yerleştirmiştir.

Nedim

Çukur dizisinde İlkay Akdağlı tarafından canlandırılan karakterdir. (79-)

Yamaç'ın mekanını bastığı Bülent'in eski garsonu. İşten çıkarıldıktan sonra Yamaç tarafından kahvede çaycı olarak işe alınmıştır. Daha sonra Koçovalılar'ın arasına yerleştirilmiş bir ajan olduğu Bülent'in Mekanında çalışmadığı Cumali Amca'nın adamı olduğu ortaya çıkmıştır. Cumali Amca'nın emriyle birlikte Kulkan ile işbirliği yapar ve Yamaç'ı mahalleden uzaklaştırır.

Murtaza

Çukur dizisinde Ferit Kaya tarafından canlandırılan karakterdir. (73-)

Paşanın eski çırağıdır. Başta Koçovalılar'ın yanındaymış gibi gözükür. Sonradan Çağatay ile ortak çalışmaya başlar ve Koçovalıların dostu Şenol'u öldürür. Mahsun ve Vartolu/Salih tarafından saklandığı yer basılır. Yamaç ve Efsun'un planı dahilinde Çağatay'ın yanına girer. Çağatay yurtdışına gidince kardeşi Arık Böke için çalışmaya başlamıştır. Arık Böke ölünce tekrar Çağatay için çalışmış Çağatay'da ölünce Kulkan ile çalışmaya başlamıştır. Ayşe'ye aşıktır.

Cenk

Çukur dizisinde Nezir Çınarlı tarafından canlandırılmış karakterdir. (102-122)

Erdenetler'in adamıdır. Cengiz ölünce Kulkan için çalışmaya başlamıştır. Yıllar geçmiştir ve bu sırada Cenk bir kolunu kaybetmiştir. Yamaçtan kaçarken kendisine araba çarpmış ve ölmüştür.

Mahir

Çukur dizisinde Metin Büktel tarafından canlandırılmış karakterdir. (117-119)

Nizam'ın bir tanıdığıdır. Nizam öldükten sonra bir daha gözükmez.

Nizam

Çukur dizisinde İbrahim Can tarafından canlandırılmış karakterdir. (114-119)

Kulkan'ın adamı. Efsun'u yıllarca pavyonda çalıştırmıştır. Yamaç tarafından öldürülmüştür.

Genç Muhittin

Çukur dizisinde Batuhan Beli tarafından canlandırılmış karakterdir. (117)

Muhittin'in genç halidir. Geçmişe dönüş sahnelerinde gözükmüştür.

Genç Paşa

Çukur dizisinde Eray Ertüren tarafından canlandırılmış karakterdir. (13-117)

Paşa'nın genç halidir. Geçmişe dönüş sahnelerinde gözükmüştür.

Şecaattin

Çukur dizisinde Doğan Tank tarafından canlandırılmış karakterdir. (116-117)

Koçovalılar'ın ticaret yaptığı uyuşturucu kaçakçısı. Anlaşma yapılmayınca araları bozulmuştur ve Karaca tarafından vurularak öldürülmüştür.

Yadigar

Çukur dizisinde Mustafa Benli tarafından canlandırılmış karakterdir. (115)

Kulkan'ın adamı. Yamaç'a aylarca işkence yapmıştır. Yamaç tarafından öldürülmüştür.

İskandar

Çukur dizisinde Eser Karabil tarafından canlandırılan karakterdir. (98-114)

Reşit Fazlullah'ın iş ortağı. Arık Böke tarafından ağır yaralanır ama Yamaç ve Vartolu'nun sayesinde kurtulmuştur. Akın ile kardeşi Yasmin'in düğününden sonra bir daha gözükmez.

Şahin

Çukur dizisinde Erdem Irmak tarafından canlandırılmış karakterdir. (97-110)

Erdenetler'in adamıdır. Ogeday'ın kaçırılmasını engelleyemediği için Kulkan tarafından boynu kırılarak öldürülmüştür.

Remzi

Çukur dizisinde Çağrı Atakan tarafından canlandırılan karakterdir. (25-108)

Çukur'un eski adamıdır. Daha sonra Koçovalılar'a düşman olan güçlere çalışmıştır. Akın'ın yerine hapise girmiştir. Daha sonra hapisten çıkmıştır. Mahalledeyken Kulkan'a yardımcı olur ve sonra bir daha gözükmez.

Server

Çukur dizisinde Adil Şahin tarafından canlandırılmış karakterdir. (98-108)

Afgan aşiret lideri. İskandar'ın düşmanıdır. Mahallenin gençlerinden biri tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

Cemil (4.Sezon)

Çukur dizisinde Hakan Emre Ünal tarafından canlandırılmış karakterdir. (103-107)

Selim'in türkü barda tanıştığı adam. Çağatay'ın adamı olduğu anlaşılmıştır ve sonrasında Selim'in ölümüne sebep olmuştur. Akın tarafından yakılarak öldürülmüştür.[27]

Tefeci Sermet

Çukur dizisinde Mehmet Ali Aygan tarafından canlandırılmış karakterdir. (101-104)

Cumali'nin tanıdığı tefecidir. Çağatay'ın adamları tarafından öldürülmüştür.

Namık

Çukur dizisinde Yıldırım Şimşek tarafından canlandırılmış karakterdir. (103-104)

Sefa'nın babası. Cenk tarafından boğularak öldürülmüştür.[28]

Sefa

Çukur dizisinde Alper Çankaya tarafından canlandırılmış karakterdir. (100-104)

Fidan'ın sevgilisi. Fidan'a şiddet uygulamıştır. Yamaç tarafından öldürülmüştür.[29]

Yakup

Çukur dizisinde Ahmet Sarıcan tarafından canlandırılmış karakterdir. (95-99)

Halil İbrahim'in adamı. Nedim'in kim olduğunun belli olmasından dolayı Nedim tarafından öldürülür.

Reşit Feyzullah

Çukur dizisinde Muhammed Cangören tarafından canlandırılmış karakterdir. (38-99)

Afganların aşiret ağasıdır. Yamaç ile görüştükten sonra bir daha gözükmez.

Erkan

Çukur dizisinde Baran Şükrü Babacan tarafından canlandırılmış karakterdir. (91-92)

Polistir. Çağatay'ın kirli işlerini ortaya çıkarmaya çalışmıştır. Bir daha gözükmez.

Boris

Çukur dizisinde Cengizhan Akın tarafından canlandırılmış karakterdir. (87-92)

Çağatay ile iş yapan Rus mafyası. Aliço tarafından vurularak öldürülmüştür.

Sülüman

Çukur dizisinde Orkun Huylu tarafından canlandırılmış karakterdir. (70-91)

Timsah'ın adamı. Vartolu, Medet ve Aliço'nun, Timsah'ın evine yaptığı baskında öldürülmüştür.

Timsah Celil

Çukur dizisinde Ahmet Melih Yılmaz tarafından canlandırılmış karakterdir. (61-91)

Sedat'ın arkadaşıdır. Yamaç'ın Sedat'ı vurması sonucu Yamaç'a düşman olmuştur. Uzun süre yurt dışında kaçak yaşamış, İstanbul'a döndüğü gün Vartolu, Medet ve Aliço tarafından evi basılmış ve sonunda Vartolu tarafından vurularak öldürülmüştür.[30]

Fatih

Çukur dizisinde Emrullah Çakay tarafından canlandırılmış karakterdir. (73-90)

Çağatay Erdenet'in eski adamı. Yamaç tarafından vurularak öldürülmüştür.

Reha

Çukur dizisinde Burak Can Doğan tarafından canlandırılmış karakterdir. (82-86)

Mahsun'u ölümden kurtaran genç. Bir daha gözükmez.

Yücel

Çukur dizisinde Tansu Biçer tarafından canlandırmış karakter. (52-86)

Karakuzular çetesinin eski kurucularındandır. İdris, babasını öldürdüğü için Koçovalılara savaş açmıştır. Yamaç tarafından vurularak öldürülmüştür.[31]

Sevim

Çukur dizisinde Seda Keskol tarafından canlandırılmış karakterdir. (66-86)

Yücel'in eşi. Yücel öldükten sonra bir daha gözükmez.

Haydar

Çukur dizisinde Vedat Erincin tarafından canlandırılmış karakterdir. (83-84)

Vartolu'nun Almanya'da tanıştığı adam. Vartolu'ya yardımcı olduktan sonra bir daha gözükmez.

Ziya

Çukur dizisinde Muttalip Müjdeci tarafından canlandırılmış karakterdir. (76-84)

Armutlu cezaevindeki mahkûmlardan biridir. İdris'i öldürdüğünü iddia etmiştir. Gerçeği söylemeyip Berlin'e kaçmıştır. Vartolu da peşinden gitmiştir. Vartolu Usb'yi almak için ona bir Nazi tarafından görev verilmiştir. Ziya da ona destek olmuştur. Berlin'den beraber dönecekken Vartolu'nun parasını çalıp kayıplara karışmıştır. Vartolu, İstanbul'a döndüğünde Ziya'yı bulmuştur ve onu Mahsun'a teslim etmiştir. Mahsun da Ziya'yı Çağatay'ın adamlarıyla birlikte öldürmüştür.

Halil

Çukur dizisinde Sermet Yeşil tarafından canlandırılmış karakterdir. (35-84)

Vartolu'nun Kahraman'ı öldürttüğü sırada yaşanan kurşun yağmurunda, karısını ve oğlunu kaybeden bir iş adamı. Olay sonrası akli dengesini kaybetti. Yolu önce İdris ile sonra da Vartolu ile kesişti. Uzun zaman sonra Vartolu babasının katilinin Yamaç olduğunu öğrenince dertleşmek için Halil'in yanına gitti. Halil ise sonrasında bir daha gözükmez.

Yunus

Çukur dizisinde Nazmi Kırık tarafından canlandırılmış karakterdir. (80-83)

Almanya'da Vartolu'ya yardım eden adam. Bir daha gözükmez.

Hans Zimmerman

Çukur dizisinde Folke Paulsen tarafından canlandırılmış karakterdir. (80-82)

Almanya merkezli bir suç örgütünün başı. Timsah Celil'den aldığı flaş belleği Vartolu'ya verdikten sonra bir daha gözükmez.

Bülent

Çukur dizisinde Ali Volkan Çetinkaya tarafından canlandırılmış karakterdir. (77-79)

Koçovalılar, kendisinin sahibi olduğu mekanda olay çıkardığı için Koçovalılar'a düşman olur. Azer ile işbirliği yapar. Cumali tarafından öldürülmüştür.

Nahid

Çukur dizisinde Selim Aygün tarafından canlandırılmış karakterdir. (77-78)

Bülent'in adamı. Damla'ya asıldığı için Cumali tarafından öldürülmüştür.

Cezaevi Müdürü

Çukur dizisinde Gökay Müftüoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (74-78)

Vartolu'nun kaldığı Armutlu cezaevinin müdürüdür. Vartolu, cezaevinden çıktıktan sonra bir daha gözükmemiştir.

Zafer Çoban

Çukur dizisinde Tankut Yıldız tarafından canlandırılmış karakterdir. (70-75)

Aliço'nun ağabeyi. Eve yapılan saldırı sırasında öldürülmüştür.

Yavuz Çoban

Çukur dizisinde Salih Kalyon tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-75)

Aliço'nun babası. Emekli askerdir. Aliço'yu vuracakken Zafer tarafından öldürülmüştür.

Cüneyt

Çukur dizisinde Onur Yar tarafından canlandırılmış karakterdir. (64-75)

Yavuz'un adamı. Eve yapılan saldırı sırasında Yavuz öldükten sonra Aliço'yu Yamaç'a teslim eder ve bir daha gözükmez.

Dağhan

Çukur dizisinde İsmail Açıl tarafından canlandırılmış karakterdir. (72-74)

Çizgili Kenan'ın oğlu. Babasının intikamını almak için Koçovalılar'a savaş açmıştır. Metin tarafından çatıdan atılarak öldürülmüştür.

Avukat

Çukur dizisinde Hakan Öztaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (71-73)

Koçovalılar'ın avukatı. Koçovalılar'ın hapisten çıkmasını engelleyemediği için Akın tarafından öldürülmüştür.

Victor

Çukur dizisinde Doğan Barış Yaşar tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-70)

Azer ve Akın'ın iş ortağı olan Rus mafyası. Azer tarafından göğsüne balta saplanarak öldürülmüştür.

Tercüman

Çukur dizisinde Barış Yıldırım tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-70)

Rus mafyası Victor'un adamı. Azer ve adamları tarafından öldürülmüştür.

Çizgili Kenan

Çukur dizisinde Hayati Akbaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (69-70)

İdris'in ölümünden sonra ortalığı boş bulup mahalleyi haraca bağlamıştır. İdris'e ettiği hakaret sonrasında Cumali tarafından öldürülmüştür.

Özgür

Çukur dizisinde Resit Berker Enhos tarafından canlandırılmış karakterdir. (68)

Yamaç'ın tımarhanedeki doktoru. "Çukur Evde" adlı özel bölümde de gözükmüştür.

Sahte Akın Koçovalı

Çukur dizisinde Ali Alkın Aydın tarafından canlandırılmış karakterdir. (66-67)

Akın'ın planında kendisini Akın Koçovalı gibi gösteren genç. Yücel'in emriyle Remzi tarafından öldürülmüştür.[32]

Uluç Reis

Çukur dizisinde Serhat Özcan tarafından canlandırılmış karakterdir. (52-65)

Damla'nın babasıdır ve İdris'in eski bir arkadaşıdır. Yüzüklü (Yücel) ile işbirliği yaptığı anlaşılınca Yüzüklü tarafından öldürülmüştür.[33]

Nejat

Çukur dizisinde Sezer Yıldırım tarafından canlandırılmış karakterdir. (51-64)

Uluç ve Yüzüklü (Yücel) ile işbirliği yapan adam. Cumali, Nejat'ın tüm ailesini öldürdükten sonra Nejat'ı kaçırmıştır. Tüm gerçekleri söyledikten sonra Cumali tarafından öldürülmüştür.[34][35]

Mustafa

Çukur dizisinde Emre Mutlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (39-64)

Oto galericidir. Celasun tarafından dövüldükten sonra bir daha gözükmez.

Barmen

Çukur dizisinde Hakan Eke tarafından canlandırılmış karakterdir. (61-63)

Savaş'ın mekanında çalışan barmen. Timsah tarafından vurularak öldürülmüştür.

Edip

Çukur dizisinde Kadir Çelik tarafından canlandırılmış karakterdir. (62-63)

Yücel'in babası. Yıllar önce İdris tarafından öldürülmüştür.

Sahte Baykal

Çukur dizisinde Ahmet Dizdaroğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (61)

Yüzüklü'nün (Yücel) planında kendisini Baykal gibi gösteren adam. Plan bozulunca Yüzüklü tarafından öldürülmüştür.[36]

Cansız

Çukur dizisinde Ali Sürmeli tarafından canlandırılmış karakterdir. (59-60)

Çarpışma dizisinin karakteridir. Veli Cevher'in bir tanıdığı. Sena'nın yerinin bulunması için Koçovalılar'a yardımcı olmuştur.

Veli Cevher

Çukur dizisinde Onur Saylak tarafından canlandırılmış karakterdir. (59-60)

Çarpışma dizisinin karakteridir. Vartolu'nun arkadaşı. Sena'nın yerinin bulunması için Koçovalılar'a yardımcı olmuştur.

Sedat

Çukur dizisinde Ahmet Bağdatlı tarafından canlandırılmış karakterdir. (51-60)

Uluç ve Yüzüklü (Yücel) ile işbirliği yapan adam. Yamaç tarafından öldürülmüştür.[37]

Kadir

Çukur dizisinde Menderes Samancılar tarafından canlandırılmış karakterdir. (57-58)

Mahsun'un babası. Yıllar önce kaybolmuş olan oğlu Mahsun'u bulur.[38] Çeto'nun söylediği yalandan dolayı Mahsun tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.[39]

Çiyan/Veysel

Çukur dizisinde Halil Babür tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-54)

Birinci sezonda Vartolu'nun adamıydı. Çukur'daki kurallara uymadığı anlaşılınca dövülerek mahalleden kovuldu. İkinci sezonda Veysel kimliğiyle Cumali'nin adamı oldu, ancak sonrasında Karakuzular'ın tarafına geçti. Cumali tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.[40]

Ivan

Çukur dizisinde Abdullah Serdar Uzkan tarafından canlandırılmış karakterdir. (48-49)

Bulgar mafyasının lideri. Yamaç ve Vartolu'nun planı yüzünden Karakuzular'a düşman olur. Çeto tarafından öldürülmüştür.

Sarı

Çukur dizisinde Murat Ürek tarafından canlandırılmış karakterdir. (42-49)

Bulgar mafyasının tercümanı. Çeto ve Mahsun tarafından öldürülmüştür.

Keke

Çukur dizisinde Ömer Barış tarafından canlandırılmış karakterdir. (43)

Vartolu ile eskiden birlikte çalışmış bir uyuşturucu kaçakçısı. Vartolu tarafından öldürülmüştür.

Sermet

Çukur dizisinde Timuçin Başgül tarafından canlandırılmış karakterdir. (36-41)

İdris ve Emmi ile aynı pazarda limon satan öğretmen. Bir daha gözükmez.

Seyfettin Kadı

Çukur dizisinde Cem Baza tarafından canlandırılmış karakterdir. (39-40)

Afgan aşiretinin lideri. Koçovalılar ile olan düşmanlığı bitirdikten sonra bir daha gözükmez.

Fazıl Feyzullah

Çukur dizisinde Mehmet Fatih Türkay tarafından canlandırılmış karakterdir. (37)

Reşit Feyzullah'ın yeğeni. Cumali tarafından vurularak öldürülmüştür.

Refik

Çukur dizisinde Hakan Öztop tarafından canlandırılmış karakterdir. (37)

Çeto'nun planına hareket edip Cumali'ye ve Vartolu'ya tuzak kurar. Medet tarafından öldürülmüştür.

Ezgi

Çukur dizisinde Selen Uçer tarafından canlandırılmış karakterdir. (29-33)

Emrah'ın yardımcısı. Sena'ya psikolog rolü oynamış ve verdiği ilaçlarla Sena'nın delirmesini sağlamıştır. Bir daha gözükmemiştir.

Sedef

Çukur dizisinde Hilal Kızıldağ tarafından canlandırılmış karakterdir. (27-32)

Kütüphane görevlisidir. Aliço'nun, Meliha'yı bulmasında yardımcı olmuştur. Bir daha gözükmez.

Macır

Çukur dizisinde Kaan Yabaş tarafından canlandırılmış karakterdir. (29-30)

Bulgar silah kaçakçısı. Selim tarafından vurularak öldürülmüştür.

Kaptan

Çukur dizisinde Muzaffer Akın tarafından canlandırılmış karakterdir. (29-30)

Bulgar silah kaçakçısı ve gemi kaptanı. Selim tarafından başından vurularak öldürülmüştür.

Şanar Benlidere

Çukur dizisinde Haldun Dormen tarafından canlandırılmış karakterdir. (28)

Eski bir sihirbaz. Aliço'nun, Meliha'yı bulmasında yardımcı olmuştur. Bir daha gözükmez.

Cemil (1.Sezon)

Çukur dizisinde Tolga Sala tarafından canlandırılmış karakterdir. (15-28)

Selim'in türkü barda tanıştığı Celal'in kardeşidir. Selim ağabeyini öldürdükten sonra Cemil'i adamı yapmıştır. Ayşe'den hoşlanmaktadır. Saadet ile evleneceği gün Ayşe ile kaçmak istemiş yoksa Selim'in sırrını babasına söylemekle tehdit etmiştir. Sırrını söylemesin diye Selim tarafından boğularak öldürülmüştür.

Sadi

Çukur dizisinde Azer Şelte tarafından canlandırılmış karakterdir. (26-27)

Emrah ile iş yapan uyuşturucu kaçakcısı. Emrah tarafından öldürülmüştür.

Anıl

Çukur dizisinde Mert Yavuzcan tarafından canlandırılmış karakterdir. (26-27)

Sena'nın liseden öğretmeni ve eski sevgilisi. Emrah tarafından öldürülmüştür.

Fazlı

Çukur dizisinde Yücel Kelebek tarafından canlandırılmış karakterdir. (25-27)

Terzidir. Bir daha gözükmez.

Lana

Çukur dizisinde Selin Deveci tarafından canlandırılmış karakterdir. (22-23)

Elvis'in yardımcısı ve sevgilisi. Elvis, Lana yaralı olduğu için kaçarken onu yanına almaz ve bir adamıyla birlikte kaçmasını söyler. Lana dizide bir daha gözükmez.

Elvis

Çukur dizisinde Saygın Soysal tarafından canlandırılmış karakterdir. (22-23)

Rus mafyasının adamı. Baykal bey kaçırıldıktan sonra onu bulmaya çalışmıştır. Koçovalıların kadınlarını kaçırmış sonradan Yamaç tarafından yakalanıp Emrah tarafından vurularak öldürülmüştür.

Tekin

Çukur dizisinde Bora Kırkım tarafından canlandırılmış karakterdir. (17-23)

Polistir. Emrah'ın ekibindendir. Emrah'ın açığa alınmasından sonra bir daha gözükmez.

Laz

Çukur dizisinde Ateş Veli Tuncer tarafından canlandırılmış karakterdir. (13-23)

Aliço ile beraber görev yapmış eski bir asker. Para karşılığında birilerini öldürür. Baykala çalışır, Elvis tarafından elleri kesilerek mesleğine son verilir.

Orhan

Çukur dizisinde Cahit Berkay tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-21)

Yamaç'ın eski patronu. Gitar koleksiyoncusudur. Bir daha gözükmez.

Kasım Helvacı

Çukur dizisinde Turgut Tunçalp tarafından canlandırılmış karakterdir. (13-17)

Vartolu'nun üvey babasıdır. Vartolu'nun gerçek annesi Mihriban'ı öldürmüş ve hapis yatmıştır. Yıllar sonra ortaya çıkmış, İdris'e bir oğlunun daha olduğunu söylemiştir. Paşa tarafından öldürülmeye çalışılmıştır fakat ölmemiştir ve Yamaç tarafından gerçekleri anlatması için kaçırılmıştır. Kasım, Yamaç'a Vartolu'nun onun kardeşi olduğunu söylemiştir. Vartolu, Kasım'ı öğrendikten sonra onu kaçırmıştır. Vartolu, Yamaç tarafından öldü süsü verilince Medet tarafından serbest bırakılmıştır. Paşa'ya uğramış ve Vartolu'nun Salih olduğunu söyleyince Paşa bunun üzerine kalp krizi geçirmiştir. En son Medet ile karşılaşıp kaçmış ve bir daha da gözükmemiștir.

Aylin

Çukur dizisinde Emel Dede tarafından canlandırılmış karakterdir. (5-15)

Doktordur. Bir daha gözükmez.

Münir

Çukur dizisinde Erçin Sıcakkan tarafından canlandırılmış karakterdir (11-13)

Baykal'ın adamı. Vartolu tarafından boğularak öldürülmüştür.

Celal

Çukur dizisinde Fatih Altun Yayla tarafından canlandırılmış karakterdir. (4-11)

Selim'in türkü barda tanıştığı adam. Selim tarafından öldürülmüştür.

Oğuz

Çukur dizisinde Uğurcan Güngör tarafından canlandırılmış karakterdir. (9-10)

Feyyaz'ın oğlu. Aliço'nun kılığına giren bir tetikçi tarafından öldürülmüştür.

Kumburgazlı Serdar

Çukur dizisinde Mehmet Bozdoğan tarafından canlandırılmış karakter. (8-10)

Koçovalılar'ın mekanında sorun çıkartıp onlara düşman olur. Selim tarafından öldürülmüştür.[41]

Eser

Çukur dizisinde Nezih Cihan Aksoy tarafından canlandırılmış karakterdir. (4)

Doğukan'ın menajeri. Doğukan'a ait olan parayı verdikten sonra bir daha gözükmez.[42]

Patron Yücel

Çukur dizisinde Bülent Polat tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-4)

Yamaç'ın çalıştığı barın sahibi. Yamaç ile konuştuktan sonra bir daha gözükmemiştir.[43]

Baloncu

Çukur dizisinde Murat Şahan tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-2)

Vartolu'nun adamı. Kahraman, Kemal ve Metin'den dayak yedikten sonra Kahraman'ın yerini Vartolu'ya söylemiştir.[44] Paşa tarafından öldürülmüştür.

Kaynakça

 1. ^ "Çukur dizisi oyuncuları kimdir?". 16 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2019. 
 2. ^ Çukur 4. Sezon 16. Bölüm - Akın'ın Kumarı Tuttu. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 10:21. Erişim tarihi: 21 Aralık 2020. 
 3. ^ Çukur - Ne Yapayım Ben Bunları?. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:15. Erişim tarihi: 29 Aralık 2020. 
 4. ^ Çukur 3.Sezon 15.Bölüm - İstanbul'un Kralı Benim!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 6:41. Erişim tarihi: 31 Aralık 2019. 
 5. ^ Çukur 3.Sezon 16.Bölüm - Bu İşlerden Anlamaz O. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 4:00. Erişim tarihi: 14 Ocak 2020. 
 6. ^ Çukur 3.Sezon 23.Bölüm - Cumali'yi Yıkan Manzara!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:39. Erişim tarihi: 3 Mart 2020. 
 7. ^ Çukur 3.Sezon 25.Bölüm - Vartolu'dan Çağatay'a Sürpriz. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 3:53. Erişim tarihi: 17 Mart 2020. 
 8. ^ Çukur 3.Sezon 25.Bölüm - Yamaç ile Arık Tanışıyor. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 8:19. Erişim tarihi: 17 Mart 2020. 
 9. ^ Çukur 4.Sezon 6.Bölüm - Nasıl Öleceğini Sen Seç!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 8:16. Erişim tarihi: 13 Ekim 2020. 
 10. ^ Çukur 4.Sezon 12.Bölüm - Kural Mural Yok!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:36. Erişim tarihi: 24 Kasım 2020. 
 11. ^ Çukur 4.Sezon 14.Bölüm - Son Nefesimizi Çukur'da Veririz!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 14:16. Erişim tarihi: 8 Aralık 2020. 
 12. ^ Çukur 4. Sezon 19. Bölüm - Babanı mı Satıyorsun?. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 4:09. Erişim tarihi: 12 Ocak 2021. 
 13. ^ Çukur 4. Sezon 19. Bölüm - Kulkan-Çağatay Karşılaşması. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:37. Erişim tarihi: 12 Ocak 2021. 
 14. ^ Çukur 4. Sezon 20. Bölüm - Çukur'da Bombalı Tuzak. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 3:01. Erişim tarihi: 19 Ocak 2021. 
 15. ^ Çukur 4.Sezon 21.Bölüm - Erdenetler Köşeye Sıkıştı. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 9:00. Erişim tarihi: 26 Ocak 2021. 
 16. ^ Çukur 4.Sezon 21.Bölüm - Çağatay'ın Son Sözleri. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 12:52. Erişim tarihi: 26 Ocak 2021. 
 17. ^ Çukur - Arık'ın Koçovalılara Planı. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:02. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020. 
 18. ^ Çukur 4.Sezon 13.Bölüm - Önemli Meseleler Var. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 6:35. Erişim tarihi: 1 Aralık 2020. 
 19. ^ Çukur 4. Sezon 16. Bölüm - Yamaç, Olga'ya Ulaştı. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 12:26. Erişim tarihi: 22 Aralık 2020. 
 20. ^ Çukur 4.Sezon 18.Bölüm - Seren Erdenet, Süreyya'dan İntikam Alıyor. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 3:23. Erişim tarihi: 5 Ocak 2021. 
 21. ^ Çukur 4. Sezon 20. Bölüm - Çukur'da Bombalı Tuzak. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 3:01. Erişim tarihi: 19 Ocak 2021. 
 22. ^ Çukur 3.Sezon 25.Bölüm - Yamaç ile Arık Tanışıyor. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 8:19. 
 23. ^ Çukur 4.Sezon 1.Bölüm - Arık Çukur'u Ziyaret Ediyor. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:53. 
 24. ^ Çukur 4.Sezon 1.Bölüm - Arık ve Yamaç'ın Aksiyon Dolu Dövüş Sahnesi. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:48. 
 25. ^ Çukur 4.Sezon 2.Bölüm - Arık'tan Büyük Operasyon. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 8:41. 
 26. ^ Çukur - Aliço'nun Davetsiz Misafirleri. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:26. Erişim tarihi: 22 Aralık 2020. 
 27. ^ Çukur 4. Sezon 15. Bölüm - Koçovalılar'dan Büyük Hesap!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:13. Erişim tarihi: 15 Aralık 2020. 
 28. ^ Çukur - Cengiz Erdenet Tehdit Edilirse... İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:13. Erişim tarihi: 24 Kasım 2020. 
 29. ^ Çukur 4.Sezon 12.Bölüm - Yamaç Sahalara Geri Dönüyor. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:13. Erişim tarihi: 24 Kasım 2020. 
 30. ^ Çukur 3.Sezon 24.Bölüm - Son Bir Sözün Var mı?. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:53. Erişim tarihi: 10 Mart 2020. 
 31. ^ Çukur 3.Sezon 19.Bölüm - Yücel Öldü mü?. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 9:02. Erişim tarihi: 4 Şubat 2020. 
 32. ^ Çukur 2.Sezon 33.Bölüm - Akın Koçovalı'ya Hain Pusu!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 2:40. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2019. 
 33. ^ Çukur 2.Sezon 32.Bölüm - Baba Kalk!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:43. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2019. 
 34. ^ Çukur 2.Sezon 31.Bölüm - Cumali'yi Şok Eden İhanet. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 3:10. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2019. 
 35. ^ Çukur 2.Sezon 32.Bölüm - Koçovalılar Arasında Gerilim. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 6:59. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2019. 
 36. ^ Çukur 2.Sezon 29.Bölüm - Yüzüklü Ortaya mı Çıkıyor?. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 9:34. Erişim tarihi: 23 Nisan 2019. 
 37. ^ Çukur 2.Sezon 27.Bölüm - Özür Dilerim. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:18. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019. 
 38. ^ Çukur 2.Sezon 24.Bölüm - Mahsun'u Yıkan Gerçek. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 9:58. Erişim tarihi: 19 Mart 2019. 
 39. ^ Çukur 2.Sezon 24.Bölüm - Mahsun'un Zor Anları. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 9:53. Erişim tarihi: 19 Mart 2019. 
 40. ^ Çukur 2.Sezon 21.Bölüm - Oyun Çözülüyor. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 11:25. Erişim tarihi: 26 Şubat 2019. 
 41. ^ Çukur 10. Bölüm - Korkunç İnfaz!. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 4:11. Erişim tarihi: 26 Aralık 2017. 
 42. ^ Çukur 4. Bölüm - Ben Yamaç Koçovalı. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 5:34. Erişim tarihi: 14 Kasım 2017. 
 43. ^ Çukur 3. Bölüm - Efsane Star. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 4:15. Erişim tarihi: 7 Kasım 2017. 
 44. ^ Çukur 1. Bölüm - Çukur'un Sahipleri. İstanbul: Çukur YouTube kanalı. Etkinlik zamanı: 7:18. Erişim tarihi: 23 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar