Çotlu, Yüreğir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çotlu
—  Mahalle  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Adana
İlçe Yüreğir
Rakım 23 m (75 ft)
Nüfus (2015)[1]
 - Toplam 930
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01000

Çotlu, Adana ilinin Yüreğir ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörük Oğuz Türkmenleri kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Köy öz be öz Türk mahallesidir. Köy 1800'lü yıllarda Bozdoğan Türkmenleri Aşiretinin ÜÇOK boyundan olan YÖRÜK ÖMER denilen biri tarafından kurulmuştur.Birinci dünya savaşında ermeni mezalimiyle karşı karşıya kalan köy halkı arasında Ceyhan nehrinin bulunduğu güneydoğusundaki 8–10 km mesafedeki Cebennur sıradağlarına kaçmıştır.Bu olaya o yörede Kaç Kaç denilmektedir.Daha sonra kendi aralarında örgütlenerek ermeni mezalimine son vermişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Çotlu Mahallesinin gelenekleri: örneğin kınada gelinin kafasında şeker kırılır kırılan şekerde evlenmemiş kızlara yedirilir, Mesela boş beşiği sallama, bebekte baş ağrısı meydana gelir denir. Evlenecek kızın yakınları nişan günü damat gelini almaya geldiği zaman para vermeden gelini göstermezler yani vermezler ve nişan, kına kız evi önünde olur.Geleneklerine oldukça bağlıdırlar.Akrabalık bağları güçlüdür. Yemekleri ise: örneğin düğün yemekleri genelikle yüzük çorbası dövme pilavı kuru fasulye olur tabi toplu yemekler içinde geçerlidir. nişan kına kız evini önünde olur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çotlu mahallesinin coğrafyası genellikle ılıman iklim hakimdir kışın ılık ve yağışlı hava egemendir. Çotlu mahallesi tarım mahallesi olma özeligi gösterir tarım oradaki herkesin geçim kaynağını doğrudan ve dolaylı yoldan oluşturur hayvancılıkta vardır ancak tarım kadar fazla yaygın degildir son yıllarda köy mısır tarımı yaygın olmaya başlamışken ancak yavaş yavaş pamuk tarımı yapılmaya başlanmıştır gerek pamuğun toplama makinası çıkması gerekse devlet tarafından özendirici politikalar yapılması üzerine Çukurova yine pamuk tarlalarıyla anılacak zeytinde son yıllarda gelişme göstermiştir yer şekillerinde mahallede düz bir ova şekli gösterir engebesizdir mahallede fazla orman yoktur hep tarım tarlalarıyla görülür

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Ve özellikle yazın oldukça sıcaktır ama nemli bir hava söz konusu değildir. Hava sıcak ve serin geçmektedir. Kışları ise az yağmurlu ve soğuk geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 535
2000 636
1997 850

Suriyeli Mülteciler olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriyeli mülteciler mahallenin yakınındaki bir araziye yerleştirilmek istenmiştir. Bunu istemeyen köy yerlisi buna şiddetle karşı çıkarak eylemler yapmışlardır ve nihayetinde Suriyeliler gelememiştir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık evi vardır ancak sağlık ocağı yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Mahallede  söz konusu bölgede  örneği çok az bulunan ve DSİ’ye ait basınçlı kapalı sulama sisteminin yer almakta ve akarsuların ulaşamadığı yüksek arazilerde dahil olmak üzere bu sayede bölgenin tamamına sulak arazi özelliği kazandırılmaktadır. Basınçlı sulama sisteminin köy içindeki pompa merkezinden Ali YÜREK isimli personel sorumlu olmakla birlikte, mahallede bulunduğunuz sürece kendisinden ayrıca detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca mahallede; tarım merkezi ve bir adet tarım danışmanı (ziraat mühendisi) bulunmaktadır. Ayrıca bakkal ve kasap da mevcuttur. Ve Adana'da ki birçok mahallede bulunmaya internet ve playstation kafe de mahallesimüzde mevcuttur. İnternet kafede dört bilgisayar, playstation kafede ise bir playstation mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Çotlu köy muhtarlığı (Kadir KUYUCU)

2. T.C Çevre ve Şehircilik Bakanı http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php

3. Türk Tarih Kurumu http://www.ttk.gov.tr/

4. http://www.adana01haber.com/news_detail.php?id=15102