Çoruh alabalığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Çoruh alabalığı
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Actinopterygii
Takım: Salmoniformes
Familya: Salmonidae
Cins: ''Salmo''
Tür: '''''S. coruhensis'''''
Binominal adı
''Salmo coruhensis''
Turan, Kottelat & Engin, 2010

Salmo coruhensis veya bilinen adıyla Çoruh alabalığı, tatlı suda yaşayan alabalıkgillerden bir kırmızı benekli alabalık türüdür. Karadeniz'e akan Türkiye'deki ve muhtemelen Gürcistan'daki akarsularda yaşamaktadır.[1] 2010 yılında tanımlanmıştır. İsmini Çoruh Nehri'nden almıştır.

Gümüş renkli olan bu balıklar kuyruk haricinde 80 santimetreye kadar büyüyebilir. 2 santimetreden uzun olan örneklerde 4 ila 17 arasında siyah benek bulunmaktadır. Balığın vücudunun yanları ve sırtında bulunan beneklerin sayısı, balığın boyuyla beraber artmaktadır. Balığın vücudun orta bölgesinde ise kırmızı benekler bulunmaktadır.[2] Özellikle nehirlerin ve temiz akarsuların ana dallarının orta kısımlarında yaşarlar. Öte yandan, kıyıya yakın kısa akarsularda da yaşarlar. Yumurtladıktan sonra denize hareket ederler ancak nehir ağızlarının yanında veya nehirlerin alt kısımlarında kalırlar. Ekim ve kasım aylarında üremek için yukarı yönde göç ederler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Turan, D., M. Kottelat and S. Engin, 2009. Two new species of trouts, resident and migratory, sympatric in streams of northern Anatolia (Salmoniformes: Salmonidae). Ichthyol. Explor. Freshwat. 20(4):333-364.
  2. ^ "2 yeni alabalık türü keşfedildi". pazar53.com. 26 Şubat 2010. 17 Ekim 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2018.