İçeriğe atla

Çorak Ülke

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çorak Ülke
YazarT. S. Eliot
ÜlkeABD
Sayfa64 [1]

Çorak Ülke (Özgün adı: The Waste Land) yaygın olarak 20. yüzyılın en önemli şiirlerinden biri ve modernist şiirin merkezi bir eseri olarak kabul edilen T.S. Eliot'un bir şiiridir.[2][3] 1922'de yayınlanan 434 satırlık şiir ilk olarak Birleşik Krallık'ta Eliot's The Criterion'ın Ekim sayısında ve Amerika Birleşik Devletleri'nde The Dial'ın Kasım sayısında yayınlandı. Aralık 1922'de kitap halinde yayınlandı. Ünlü ifadeleri arasında "Nisan en acımasız aydır", "Sana korkuyu bir avuç tozda göstereceğim" ve Sanskritçe mantra " Shantih shantih shantih " vardır.

Eliot'un şiiri, Kutsal Kâse ve Balıkçı Kral efsanesini çağdaş İngiliz toplumunun öyküleriyle birleştirir. Eliot, Ovid'in Metamorfozları ve Dante'nin İlahi Komedyası gibi Batı kanonundan, ayrıca Shakespeare, Budizm ve Hindu Upanişadları gibi pek çok edebi ve kültürel ima kullanır. Şiir, konuşmacının, yerin ve zamanın ani ve habersiz değişikliklerini içeren ve geniş ve ahenksiz bir kültür ve edebiyat yelpazesini çağrıştıran hiciv ve kehanet sesleri arasında geçiş yapar.

Şiir beş bölüme ayrılmıştır. İlki, "Ölülerin Gömülmesi", çeşitli hayal kırıklığı ve çaresizlik temalarını tanıtır. İkincisi, "Bir Satranç Oyunu", birkaç karakterin kısa hikâyelerinin bu temaları deneyimsel olarak ele aldığı alternatif anlatımlar kullanır. Üçüncü bölüm olan "Ateş Vaazı", Augustine of Hippo ve Doğu dinlerinden etkilenen ölüm imgeleri ve yan yana dizilmiş kendini inkâr görüşleriyle ilgili felsefi bir meditasyon sunar.  Kısa bir lirik dilekçe içeren dördüncü bölüm olan "Sudan Ölüm"den sonra, beşinci bölüm olan "Gök Gürültüsü Ne dedi?" bir yargı imgesiyle sona erer.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Gallup 1969, ss. 29–31, 208
  2. ^ "Out of the waste land: TS Eliot becomes nation's favourite poet". Timesonline. 9 Ekim 2009. 15 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2011.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  3. ^ "Margate's shrine to Eliot's muse". The Guardian. 12 Temmuz 2009. 13 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Eylül 2009.  Birden fazla yazar-name-list parameters kullanıldı (yardım); Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Açıklamalı sürümler

kayıtlar