Çomar, Alaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çomar
—  Köy  —
Çorum
Çorum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Çorum
İlçe Alaca
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 88 - 150
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0364
İl plaka kodu
Posta kodu 19600
İnternet sitesi: [2]

Çomar, Çorum ilinin Alaca ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezine 17 km’dir. Yolu asfalttır. 2000 yılı Nüfus Sayımına göre nüfusu 88 olup hane sayısı 33’tür. Bağlık ve bahçelik bir alanda kurulan köyün ilk sakinleri Sivas yöresinden gelmişlerdir. İsmi Çobanpınarı iken zamanla Çomar olmuştur. Çobanpınarı ismi köyün merkezinde bulunan Çobanpınarı isimli çeşmeden gelmektedir. Evler ahşaptır. Çeşmesi ve mezarlığı vardır. Geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Kuştepesi, Karılık ve Mehmetinkafa önemli mevkileridir.Bir TÜRKMEN köyü olmakla birlikte köyde yaşayan Pir Sultan Abdal soyundan olan Seyid-i Saadet evlatları yaşamaktadır.Pir Sultan Abdalın büyük oğlu Seyit Ali Sultan Banaz’ı terk etmek zorunda kalınca yanındakilerle beraber Çorum/Hüseyinabad(Alaca)/Çomar Köyü’ne geliyor. Köyü kurmuş olma ihtimali çok yüksek. Seyit Ali Sultan 27 yıl Çomar’da kaldıktan sonra kız kardeşi Senem’le birlikte yeniden Banaz’a dönüyorlar.Köydeki Yılkıcı Baba (Battal Gazinin at bakıcısı) yine çomar köydeki Battal Gazinin saklandığı Culfalık kayası denilen yerler bugün halk belleğinde söylence olarak yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde merkezde bulunan çoban çeşmesinin hemen yanında yüz yıllardır yunaklık(hamam)bulunmaktadır.Köylü odununu alıp yunaklıkta bütün ailesini çimdirir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Çorum iline 66 km, Alaca ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 88
1997 91

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.Kanalizasyonu vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.