İçeriğe atla

Çoban Ressam (Süleyman Şahin)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Süleyman Şahin
Diğer ad(ları)Çoban Ressam
Doğum14 Nisan 1949 (75 yaşında)[1]
Günyüzü, Sivrihisar, Eskişehir
AlanıRessam
Etkin yıllar1968-günümüz

Süleyman Şahin (bilinen adıyla: Çoban Ressam ; d. 14 Nisan 1949, Sivrihisar, Eskişehir), Türk manzara ressamıdır.[2]

Yaşamı ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı 14 Nisan 1949'da Günyüzü, Sivrihisar, Eskişehir'de doğdu. "Çoban Ressam" olarak tanınan ressam Süleyman Şahin ailevi nedenlerden ilkokul 4'üncü sınıfa kadar eğitim görüp yarıda bırakmıştır. Çocuk yaşlardan itibaren çalışmaya başlayarak Ankara'da geçimini sağlamak için çobanlık yapmaya başlayan Süleyman Şahin'in resime olan ilgisi ve yeteneği fark edilince sanata yönelmiştir. Çizdiği manzara resimlerinde kırsal yaşamı işlemesi ve geçmişte çobanlık yapması nedeniyle sanat çevrelerinde "Çoban Ressam" adıyla tanınmıştır.[3]

Sanatçı 1986'da yerleştiği Bursa'da Ressamlar Sokağı'nı kurarak burada yetenekli yeni ressamların yetişmesinde pay sahibi olmuştur. Resimlerinde Van Gogh, Edouard Manet, Claude Monet ve Sisley gibi büyük ressamları örnek almıştır. Çoban Ressam Süleyman Şahin'in çoğu yurt dışında olmak üzere özel kolleksiyonlarda müzelerde bulunan çizdiği doğa ve kırsal yaşamı anlatan 10 binin üzerinde portre çalışması vardır. Sanatçı evli olup yaşamını Bursa ve Ankara'da sürdürmektedir.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Turkishpaintings.com'daki biyografisi"
  2. ^ "Kültür Sanat Haberleri: "Çoban ressam", Balıklıgöl'ü tuvale aktardı (TRT Haber)". 20 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019. 
  3. ^ ""Çoban ressam 100. sergisini açtı" (Tımetürk'teki Haberi)". 20 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019. 
  4. ^ "'Çoban Ressam' yoksulları güldürecek! (Yeni Şafak Gazetesi)". 20 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]