Çin-Fransız Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çin-Fransız Savaşı
Tarih 1883-1885
Bölge Güneydoğu Çin, Kuzey Vietnam, Tayvan
Sonuç Fransa'nın zaferi, Çin'in Tonkin Körfezi üzerindeki hükümranlığından vazgeçmesi.
Taraflar
Flag of France.svg Fransa

Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Çin İmparatorluğu
Black Flag Army Flag.jpg Kara Bayraklılar

Early Nguyen Dynasty Flag.svg Vietnam
Komutanlar ve liderler

Fransa Amédée Courbet Fransa Sébastien Lespès Fransa Louis Brière de l'Isle Fransa François de Négrier Fransa Laurent Giovanninelli

Fransa Jacques Duchesne

Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Zhang Peilun
Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Pan Dingxin
Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Wang Debang
Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Feng Zicai
Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Tang-Ching Sung
Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Liu Mingchuan
Flag of the Qing dynasty (1889-1912).svg Sun Kaihua
Black Flag Army Flag.jpg Liu Yongfu

Early Nguyen Dynasty Flag.svg Hoang Ke Viem

Çin-Fransız Savaşı, Çin (Qing Hanedanı) ile Fransa arasında Vietnam konusunda çıkan savaş (1883-85). Çin'in yeterince modernleşmediğini ortaya koymuş, Güney Çin'de milliyetçi eğilimlerin belirmesine yol açmıştır.

Çin'in koruması altındaki başlıca güney devleti olan Vietnam'a saldırmaya başlayan Fransızlar, 1880'de Cochinchine adını verdikleri güneydeki üç ili (Nam Ky) denetim altına aldılar. Birliklerini Hanoi ve Haiphong'a yerleştirerek 1880'lerde Vietnam'ın kuzeyine doğru yayıldılar. Çinliler de bölgedeki kuvvetlerini artırarak Fransızlarla bir dizi sınırlı çatışmaya girdiler.

1882'de Çinli Genel Vali Li Hong-Zhang Fransa ile anlaşma girişiminde bulundu. Bu anlaşmaya göre bölge iki ülkenin ortak koruması altına girecekti. Ama Paris hükümeti anlaşmaya yanaşmayarak Kuzey Vietnam'a yeni birlikler gönderdi. Bu arada Çin hükümeti içinde ortaya çıkan savaş yanlısı bir grup da saraya baskı yapmaya başladı. Ama, Çin takviye birlikleri Fransızlara yenildi (1883) ve kararsızlık içindeki saray yeni bir çözüm arayışına girdi.

Daha sonra yapılan Li-Fournier Sözleşmesi'ne göre Fransızlar, Kuzey Vietnam'daki Dong Kinh (Tonkin) bölgesi üzerinden ticaret yapabilecek, Çin birlikleri bölgeden çekilecek ve Kuzey Vietnam'daki Fransız hakları tanınacaktı. Buna karşılık Çin de herhangi bir tazminat ödemeyecekti. Bu sırada Çin'de yeniden üstünlük sağlayan savaş yanlıları Vietnam'daki Çin egemenliğinden ödün verilmesine karşı çıktılar. Çatışmalar yeniden başladı. Sorunları askeri yoldan çözmek isteyenlerden Zhang Zhidong kara kuvvetleri komutanlığına atandı ve kuzeye doğru ilerleyerek Çin'in güneyine girmeye çalışan Fransız kuvvetlerini yenmeyi başardı. Ama denizde, 11 buharlı gemiden oluşan yeni Çin filosu yok edildi. Çin'in Fransız yardımıyla yaptığı büyük Fuzhou Tersanesi de yıkıldı. 1885'te Paris'te imzalanan barış anlaşmasıyla Çin, Li-Fournier Sözleşmesi koşullarına uymayı kabul etti.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]