Çilingir sofrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Çilingir sofrası, Rakı içilen özenle hazırlanmış içki sofrası.

"Çeşnigir Sofrası"ndan gelmektedir, zamanla çilingir sofrası şekline dönüşmüştür.[kaynak belirtilmeli] Çilingir sofrası Moğollarda büyük törensel yemeklere verilen ad farsçaya şēlāngār moğolcadan çorba demek olan şilü(n)/şölü(n) (bkz şölen: ziyafet) zamanla dönüşerek şimdiki hâlini aldı.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı saraylarında Padişahların yemeklerini tadan çeşnigir ya da çeşnicibaşının sofrasına benzemesinden kaynaklanmıştır. Yemeğin tadına bakan “tadımcı”ya çeşniyar deniliyor. Çilingir sofrasında sadece rakı içilir. Rakı ise aheste ve özenle hazırlanmış, az miktarda mezeyle içilir.

Rakı sözcüğünün, "Araki" veya "Arıki" kelimesinden gelmektedir.[1]. ˁariḳa عرق terledi, teri damladı Araki "Arak"tan türeyen bir kelime. Arak ise ter anlamına gelmektedir.

Çilingir Sofrası Adabı[değiştir | kaynağı değiştir]

Rakı sofrası sohbetlerinin özel bir tarzı, üslubu ve kuralı vardır ve adabına göre, rakı özenle hazırlanmış az miktardaki mezeyle içilir.

Rakı içiminde fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rakı ve su yeterince soğutulursa içim lezzeti daha keyifli olur. Genellikle rakıya birebir oranında su ilave edilir, önce rakı sonra su ve arzuya göre buz koyulur. Rakının lezzetini almak için yavaş yavaş içmek gerekir.

  1. ^ a b Bağlanı metni, ek metin. Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "deneme" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış. (Bkz: Kaynak gösterme)