İçeriğe atla

Çift katlı otobüs

Vikipedi, özgür ansiklopedi
AEC Routemaster otobüsler

Çift katlı otobüs, şehir içi toplu taşımacılıkta ve şehirler arası ulaşımda kullanılan, alt katta ve üst katta olmak üzere iki kabini bulunan otobüs türü.

En ünlüleri İngiltere'de kullanılan kırmızı renkli AEC Routemaster marka otobüslerdir. Çift katlı ve körüklü olarak üretilmiş Neoplan Jumbocruiser, bir başka çift katlı otobüs modelidir.

Türkiye'de kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de ilk kez şehirler arası yollarda kullanılmak üzere 1986 yılında Varan Turizm tarafından Setra S 228 DT otobüsü getirilmiş bunu 1988 yılında Ulusoy firmasının getirttiği Neoplan Skyliner otobüsleri izlemiştir. 1990'lı yıllarda Bursa'da karoseri atölyelerinde Daf SBR 3000 modeli üretilmeye başlanmıştır. 1993 yılından itibaren İstanbul'da İETT tarafından toplutaşıma aracı olarak kullanılmaya başlamıştır ve İstanbul'u Ankara ve İzmir takip etmiştir.

1995 yılından itibaren ise yenilenen modellerin getirilmemesi ve Mercedes-Benz O403 modelinin ağırlıklı olarak tercih edilmeye başlanması, şehirler arası yollarda çift katlı otobüslerin azalmasına sebep olmuştur. Ankara'da 2007 yılından itibaren lisansları sona eren otobüsler de trafikten çekilmeye başlanmıştır.

2008 yılında Metro Turizm ve Anadolu Ulaşım'ın filolarına Setra S 431 DT araçları katması ile bu araçlar yeniden Türkiye yollarında boy göstermeye başlamıştır.

2009 yılı itibarıyla Varan Turizm Setra S 228 DT ve 431 DT Bistro, Ulusoy Neoplan Megaliner, Anadolu Ulaşım ve Metro Turizm Setra S 431 DT modelleri ile hizmet verirken; çift katlı otobüsler İstanbul, Ankara ve İzmir'de şehir içi taşımacılığında kullanılmaya devam edilmektedir.